Merhaba üstadlar,

Windows Server'da IIS 80, Tomcat 8080 portunu dinliyor ve her ikisinde de etkin web siteleri yer almakta. Aslında cevabını öğrenmek istediğim birden fazla soru var.

IIS'te Application Request Routing modülünü kullanarak, Tomcat'te(8080 portunda) çalışan web uygulamalarını da 80 portu üzerinden yayınlayabiliyorum. Reverse Proxy'den ziyade, URL Rewrite modülü ile hâllettim diyebilirim.

1-) Reverse proxy'nin çalışma mantığını tam olarak anlayamadığım için, bunun Tomcat'te çalışan web uygulamalarının performansına ne gibi etkileri olabileceğini bilmiyorum. Neticede istemci ile Tomcat'teki uygulamalar arasında bir de IIS var artık, bu beni düşündürüyor.

2-) Önemlerini kıyasladığımda; Tomcat'teki uygulamalar benim için çok daha öncelikli. Mevcut hâlin, Tomcat'teki uygulamaların performansına olumsuz etki edebileceğini düşünerek tam tersi işlem yapmak istiyorum. Yani; Tomcat 80, IIS 8080 portunda çalışacak ve ilgili istekler Tomcat üzerinden IIS'e ulaştırılacak. Bunu epey aramama rağmen bir sonuç bulamadım. Genelde Apache httpd örnekleri var.

3-) Hem IIS, hem de Tomcat uygulamalarına 80 portundan ulaşabileceğim başka bir çözüm var mıdır?

soruldu: 27 Oca '16, 18:34

acemi's gravatar image

acemi
8953715
cevap kabul oranı: 35%

kapatıldı: 15 Kas '16, 16:32

Bu soru 15 Kas '16, 16:32 acemi tarafından "Problem tekrarlanabilir cinsten değil" gerekçesiyle kapatıldı.


Temel olarak, bir port, ayni anda iki farki process/thread tarafindan dinlenemez. (TCP/IP) (Ornek: .Net'in TcpListerner sinifi)

Ama bir uygulama yazip, saglayacagin bir API ile diger uygulamalarin bazi Url'ler ile kayit olmasini saglayabilirsin Ornegin

Process1 : http://*/aaaaa/someMethod

Process2 : http://*/bbbbb/someMethod

Boylece ana uygulama kendisine gelen talepleri ilgili uygulamaya yonledirebilir.
Ve genel olarak .Net'teki HttpListener sinifi bu sekilde calismaktadir....

Ama eger tamamiyle farkli bir platformdan bahsediyorsan (Tomcat gibi), Bu Windows'un HttpListener gibi temel API'lerini kullanmayacagindan sorunun cevabi, HAYIR "Hem IIS, hem de Tomcat uygulamalarına 80 portundan direkt olarak ulaşabilecegin bir cozum" yok........

Iste tum platformlarin taniyabilecegi bir reverse proxy uygulamasi bu asamada kullanilabilir.

Sonuc olarak, eger tum uygulamalar bir platformda toplanmadigi surece, istekleri karsilayip, bunlari ilgili uygulamalara dagitacak bir yazilama ihtiyacin olacak(adina reverse-proxy, url-rewrite, yada ne dersen de).

Bu bir performance sorunu olusturabilir mi?: Aslinda bunu kendin test etmen lazim ama gunumuz bilgisayarlarinda bunun bir sorun olacagini dusunmuyorum.

Not: Ornek olarak kullandigim "TcpListener", "HttpListener" aslinda .NET siniflari olsada, aslinda altyapida "native" windows API'leri icin bir "wrapper" olarak degerlendirilebilir.

permanent link

cevaplandı: 28 Oca '16, 18:37

eser's gravatar image

eser
(üyeliği donduruldu)
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 28 Oca '16, 19:39

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×47
×10
×3

Soruldu: 27 Oca '16, 18:34

Görüntüleme: 559 kez

Son güncelleme: 15 Kas '16, 16:32

powered by BitNami OSQA