Arkadaşlar merhaba,

Önlisans Bilgisayar Programcılığı mezunuyum.Aynı zamanda lisede bilişim tekn. web tasarım bölümünü bitirdim. Başlıkda da belirtiğim üzere uzmanlık alanında 6 ay süreli işkur destk. bir kursa başlayacağım fakat hangi alanda olması konusunda tereddütlerim var. Kariyer, İş olanığı,maddiyat, denklik, süreklilik, yeterlilik bakımından şansım nedir? Hangisi daha avantajlı olur? Tecrübe ve birikimlerinizle değerli görüşlerinizi bekliyorum.

NOT: Sistem uzmanlığı açısından; Bu zamana kadar sistem ve ağ alanında temel düzeyde bir tecrübem oldu. Okul stajı uzun dönem bilgi işlem stajeri ve Çağrı merk. tekn. dest. saymazsam kayda değer bir tecrübem olmadı.

Yazılım uzmanlığı açısından; Okulda aldığım eğitimlerde sistem derslerinden daha etkin öğrenimini gördüm. Fakat hiçbir projede yer almadım veya okul projeleri dışında bir proje yapmadım veya geliştirmedim.Bu alan için üstün bir matematik zekam yok ama mantık, analiz ve araştırmacı yönlerimin olduğunu düşünüyorum.

soruldu: 02 Şub '16, 13:29

Ulas_90's gravatar image

Ulas_90
0111
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 02 Şub '16, 19:32

hiçbir projede yer almadım veya okul projeleri dışında bir proje yapmadım veya geliştirmedim.Bu alan için üstün bir matematik zekam yok Bence cevap acik.....

(03 Şub '16, 17:43) eser eser's gravatar image

Yorum için teşekkür etmekle birlikte, not olarak düştüğüm noktalar kendimde ilgili iyi yada kötü noktalardı. Proje geliştirmemiş olmam programlama dillerine aşina olmadığım anlamına gelmemelidir bence.

(07 Şub '16, 21:15) Ulas_90 Ulas_90's gravatar image

İşkur'un programlarında istihdam garantiliyse eğer sevdiğiniz bölüm hangisiyse ona yönelebilirsiniz. Ama diğer türlüyse sistem uzmanlığı yazılıma göre daha çok iş bulabilir. Bulunduğunuz şehri bilmiyorum fakat sistem genel anlamda daha iyi diyebilirim. Hastaneler, büyük işletme/fabrikalar bir yazılımcıya ihtiyaç duymayabilir ama gördüğüm kadarıyla sistemci barındırıyorlar. Ben bulunduğum il de yazılım alanında sıkıntı çektiğimden dolayı Ankara'ya gelmek zorunda kaldım. Ama yine de söylemem gerekiyor, hangi alanı seviyorsanız o alana yönelmelisiniz, ileri de sevmediğiniz bir işi yaptığınız zaman hayatınızdan zevk alamaz hale geleceksiniz.

permanent link

cevaplandı: 03 Şub '16, 01:50

CodErode's gravatar image

CodErode
0101618
cevap kabul oranı: 0%

Ek olarak istihdam garantili kurslarda 20 kişiden sınav sonucuna göre en başarılı 3-4 kişiye iş verilir. Bu işten beklentiniz yüksek olmasın, kendi bulduğunuz iş daha iyidir.

(05 Şub '16, 07:44) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Kursun istihdam durumlarından çok beni cezbeden noktası uzmanlık noktasında sertifika alınabilecek olması oldu. Bunun dışında başvurduğum işlerde uzmanlık eksikliğinden dolayı bu alanlarla tamamiyle ilgili geri dönüşler sağlayamadım. Genel olarak danışmanlık, teknik destek konularında olanaklar sunuldu.

(07 Şub '16, 21:14) Ulas_90 Ulas_90's gravatar image

Genel olarak temel matematik işlemlerinde iyi/hızlı olmanız yeterli. Daha ilerisi yapılacak işle alakalı.

İki alan için de her şeyden önce en gerekli şey İngilizcedir. İngilizce dökümanları okuyup anlayamıyorsanız CV de belirteceğiniz araştırmacı yönünüz olduğu bilgisinin bir önemi kalmıyor.

Sunucuların bakımı vs olduğu yerlerde Sistem Uzmanı olarak çalışacaksanız betik (script) programlama bilmenizi beklerler. Bash ve Python programlama bu alanda genel olarak istenen şeyler arasında.

Meslek seçimi açısından belki bu makale size yardımcı olur:
http://www.safkan.org/?p=3397

Kariyer sitelerinde IT Specialist, Sistem Uzmanı, Teknik Destek Uzmanı, .NET Developer, .NET Yazılım Uzmanı gibi aramalar yaparak istenen şeyleri aşağı yukarı öğrenebilirsiniz.

Yazılım açısından HTML/JS/CSS ve temel .NET (C#) eğitiminin yanında gideceğiniz İşkur kursu Bilge Adam ve SmartPro ise ASP.NET MVC, Bilişim Eğitime giderseniz ASP.NET Web Forms gibi şeyler görürsünüz, ilanlarda aramalarınız ona göre olmalı.

permanent link

cevaplandı: 05 Şub '16, 08:09

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 05 Şub '16, 12:33

Kariyer durumları konusunda açıklamalı yorumunuz için teşekkür ederim. Bu sektörde uluslararası geçerliliği olan(Microsoft,Cisco gibi) sertifikakarı dışarıdan artı olarak edinmek gerek yaş sıkıntısı olsun gerek eğitim durumu olsun eksiklikleri kapama konusunda ne kadar yardımı olur merak etmiyor da değilim açıkçası?

(07 Şub '16, 21:13) Ulas_90 Ulas_90's gravatar image

Sertifika durumlarına çok takılmayın, eğer eğitim aldığınız kurumdaki sertifikadan bahsediyorsanız hiç önemi yok. Ama Microsoft, Cisco gibi uluslararası kurumlardan örnek vermek gerekirse Microsoft sınavlarında sorular ezberlenip girildiği için eskisine nazaran pek artısı kalmadı. Cisco için durumlar nasıl işliyor bilemiyorum. Artısı olur mu tabii ki olur ama harcanan emek ve maliyeti göz önüne bulundurmanız da cabası. Bu sektörde bi yerden sonra deneyim hep ön plana çıkıyor, Bir an önce sektöre atılırsanız zaten gerisi çorap söküğü gibi gelecektir, başarılar dilerim.

(09 Şub '16, 04:08) CodErode CodErode's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA