Yanlış anlamadıysam Jsf de birtakım elementlerle hazır bazı Javascript ile yapılan şeyler oluşturuyoruz.Mesela formun üzerine geldiğinde ekrana yazı yaz bunun direk elementini Jsf ile oluşturuyoruz ve ekrana otamatik yazıyor.Yani arkaplanda Javascript ile uğraşmıyoruz.Peki bu programcının özgürlüğünü öldürmezmi arkaplanda javascript kullanamamak sürekli birşeye bağlı kalmak.Ve sürekli Jsf ye bağlı kalmak. Şimdiden teşekkürler.

soruldu: 08 Şub '16, 20:37

codemaster's gravatar image

codemaster
5561013
cevap kabul oranı: 0%


JSF'in calisma mantigini anlamak kullanacaginiz projelere uygun olup olmadigina karar verirken yardimci olacaktir. JSF Server Side (sunucu tarafinda) ve cogunlukla Stateful(durumlu) calisan bir Framework. JSF özellikle Java Backend'de kullanilan Enterprise yapilarin Html ve JavaScript ile internet tarayicilara uygun hale dönüstürülerek(Java => Html, JS Html => Java rendering) kullanilmasini ve Component'lerin son durumunu Server tarafinda tutarak islemler yarida kesilirse, Session kapanmadan tekrar kullanilabilmesini saglamaktadir. Ayrica JSF Componentleri karmasik yapilardaki Java obje donusumlerini otomatik yaparak programcilari bircok zahmetten kurtarmaktadir.

Daha net anlamaniz icin RichFaces veya PrimeFaces componentlerine bakin ve o componentleri Html, JS ile kodlayip manuel olarak Server Side yazilmis bir Java class'ina baglayin, sadece bu tür islemleri bile yapmak bircok soruyu beraberinde getirirken degisik cozumler üretmenizi gerektirmektedir. Iste JSF bu tür sorunlara cozumler uretir ozellikle Enterprise projelerde component modeli ile gelistirme zaten karmasik olan büyük projelerin yapisini daha kolaylastirir.

JSF icin en büyük elestiri zaten JSF componentlerinin Server Side calistigi icin hantal olmasi gelir. Bazi sistemler icin Server Side calisan componentler tavsiye edilse de bazi yuksek performans gerektiren sistemlerde tavsiye edilmez. Örnegin Twitter Web Client'i JSF ile yazarsaniz cok ciddi performan sorunlari yasarsiniz, buna karsilik bir E-Commerce platformunun Admin panelini JSF ile yazarsaniz bircok kolayliklardan faydalabiliriniz.

Sizin Html, JS ile kendi componentlerinizi yazmaniz PHP, Python, Ruby, JavaScript gbi dillerin kullandigi Client Side (istemci tarafli) calisan durumsuz (stateless) View'lere örnektir. Java'da bu tür durumsuz View'ler Servlet kullanilarak kodlanabilir. Spring MVC + FreeMarker Template veya Spring MVC + Thymeleaf Template örnegin bu tür yapilarda popüler bir kullanima sahiptir.

permanent link

cevaplandı: 10 Şub '16, 10:38

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Evet aynen öyledir, adamlarda bunun aksini söylemiyor, js ile uğraşmak istemiyorsan basit hazır komponentler kullanmak istiyorsan jsf kullan diyorlar , ayrıca javascript te jquerry de kullanabilirsin onunda engellemesi yok yani tamamen sana kalmış :) ya özgürlük ya kolaylık

permanent link

cevaplandı: 09 Şub '16, 03:09

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1615
cevap kabul oranı: 10%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×282

Soruldu: 08 Şub '16, 20:37

Görüntüleme: 367 kez

Son güncelleme: 10 Şub '16, 10:38

powered by BitNami OSQA