Raspberry Pi ile bir startupa başladım, henüz planlama aşamasındayım. CV, GUI ve veritabanı işlemleri gibi ağır bir yükü raspberry pi ile taşımaya karar verdim. CV'yi realtime olarak kullanacağım için performans burada benim için en önemli kritere sahip. Bu yüzden de C++ ile geliştirmeyi düşünüyorum. İnternette yaptığım araştırmalara göre de C++ benim için ön planda duruyor. Sorum şu ki, tecrübelerinizden yola çıkarak sizce böyle bir startup için başlıkta belirttiğim C++, Phyton ve Java dillerinden hangisini kullanmalıyım ?

Kesinlikle C++/Java/Phyton kullanmalısın.

gibi kısa ve açıklayıcı olmayan cevaplardansa, tecrübelere dayalı ve Avantajlar/Dezavantajlar şeklindeki cevaplar benim için çok daha yararlı olucaktır.

soruldu: 24 Şub '16, 14:57

ArnesTwin's gravatar image

ArnesTwin
1.1k1511
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 24 Şub '16, 15:01

Performans odaklı olduğu için golang de seçenekler arasında olmalı.

(02 Mar '16, 03:14) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Öneriniz için teşekkür ederim. Fakat bu tür yeni veya kullanılmayan dilleri tercihlerim arasına almadım. Bu tür dillerin c++'dan daha hızlı olduğunu varsaysak bile aralarındaki performans farkı genelde o dili kullanmaya değmiyor. Ayrıyetten internette 30-40 yıldır oluşmuş c++ dökümanları ve frameworkleriyle bu tür dillerin kaynaklarını karşılaştırdığımda çok geride kalıyorlar.

(03 Mar '16, 11:49) ArnesTwin ArnesTwin's gravatar image

Tercih sizin. Benim Raspberry Pi ile bir deneyimim olmadı. ancak go diline hayran kaldım. eğer kriter kaynak çokluğu ise pascal tabanlı Cross Platform Görsel programla dili olan Lazarus a bakmanızı tavsiye ederim. ide si eski Delphi 7 benzeri

(04 Mar '16, 04:51) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Bence c++ olması daha iyi olur donanıma daha yakın ve stable çalışır örneğin java ne kadar donanıma uzaklaşırsa o kadar hantal kalacaktır Phyton hakkında tam olarak yorum yapamıcam kolay gelsin...

permanent link

cevaplandı: 09 Mar '16, 07:40

husnutapan's gravatar image

husnutapan
1.0k71635
cevap kabul oranı: 0%

piyasada gördüğüm kadarı ile C, C# ve C++ ile bu işi götürüyorlar genelde. Aslına bakacak olursanız programlama dillerinin babası "C". Java'da PHP'de ( bunları bildiğim için diyorum ) "C" temelli olduğu için bi iş yapıyorsanız en babasını kullanarak yapabilirsiniz. Eşim elektronik mühendisi, onlardan gördüğüm kadarı ile C ve C++ ile kod yazıyorlar ve bir çok projede bu ikisini kullanıyor. Ben javacıyım ama herkesin elbet bir bildiği vardır düşüncesindeyim. Phyton ile geliştirmeni tavsiye etmem çünki, developer sayısı çok az. Heleki ülkemizde. Hepsi birbirini tanıyor nerdeyse. Bu üzüntü verici bir konu ama malesef ki Phyton un durumu bu. Ama çok hızlı olduğunu da söylüyor. Phytonu sen yazacaksan düşün ama bence sen "C" ve türevlerinden özellik C++ dan vazgeçmemeye çalış. C ve C++ için "QT" diye bir geliştirme platformu var. Onu incele istersen birde.

permanent link

cevaplandı: 11 Mar '16, 06:26

thgr's gravatar image

thgr
25268
cevap kabul oranı: 0%

Önerileriniz için saolun. Soruya pek cevap gelmediği için yazma gereği görmemiştim ama C++'da karar kılmış ve geliştirmeye başlamıştım. Sizin tecrübeleriniz de bu kararımı destekler olmuş. Qt'yi araştırırken görmüştüm. Muhtemelen geliştirme ortamım da o olucak.

(11 Mar '16, 13:07) ArnesTwin ArnesTwin's gravatar image

öncelikle kavram kargaşasını üstünden atmalısın. rasperry pi gömülü yazılım felsefesinin içerisinde değildir. rasperry pi mini-bilgisayardır. dolayısıyla rasperry pi içerisinde her türlü programlama dilini kullanabilirsin.

rasperry pi için soruyorsan:

Eğer geliştireceğin ve/veya gelişiminde çalışacağın ürünün gereksinimlerine göre dil seçimi yapmalısın.

C++ devasa bir dünyadır. Bu dünyaya gerek olmadıkça girmek sana fayda değil zarar getirir. C++'ı kullanman gerektiğin zaman kullanmalısın zira C++ bu kadar zor kılan şey kullanmasının çok zahmetli olmasıdır. Diyeceğim o ki eğer performans-kritik veya muazzam komplike bir sistem geliştirmiyorsan C++'dan uzak dur.

Diğer yandan Python2 şuan gayet stabil durumda fakat Python3 henüz değil. Performans olarak zaten büyük handikapları bulunuyorken, birde onu rasperry pi gibi kaynaklarının kısıtlı olduğu bir sistemde kullanacaksan, projenin onu python'u kaldıracağından emin olmalısın.

Java için ise, Java 8 rahatlıkla istediklerini karşılabiliyor olsada Java ekosistem olarak Rasperry Pi'ye uzak. Dolayısıyla başın sıkıştığında soru soracağın veya yardım alacağın bir yer bulmak zor olabilir. Yazılımsal açıdan değil bu dediğim ona dikkat etmek gerek zira hatırlatayım Rasperry Pi de nihayetinde bir bilgisayardır.

Geleneksel Gömülü yazılım için ise,

kaçınılmaz cevap C. diğer cevapları gale bile almana gerek yok, istisnai mimariler hariç C++ için bile compiler yok iken C# imiş, Java imiş bunları diyenler ne dediğini bilmeden yorum yapanlar. Compiler yok bir kere ne C#'ı...

permanent link

cevaplandı: 31 Mar '16, 18:35

lw0xh2's gravatar image

lw0xh2
01
cevap kabul oranı: 0%

cevabınız için teşekkürler. yapacağım işte tam olarak bir ürün ortaya çıkartmayı hedeflemiyorum/hedeflemiyoruz, dolayısıyla zamanla ilgili kesin bir sınırlamaya sahip değiliz. bu biraz daha araştırma-geliştirme sınıfına giriyor.

(01 Nis '16, 01:05) ArnesTwin ArnesTwin's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,100
×46
×4
×2
×2

Soruldu: 24 Şub '16, 14:57

Görüntüleme: 584 kez

Son güncelleme: 01 Nis '16, 01:05

powered by BitNami OSQA