JetBrains firması tarafından JVM platformu için geliştirilen ve yakın zamanda 1.0 versiyonu duyurulan, açık kaynak kodlu Kotlin isimli programlama dili hakkında düşüncelerinizi ve varsa deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

alt text

Kotlin

Kotlin Dökümantasyon

Kotlin Github

soruldu: 04 Mar '16, 02:21

mews's gravatar image

mews
5753814
cevap kabul oranı: 20%

Şöyle bir göz gezdirdim de typescriptin syntaxına çok benziyor. Strongly typed ile weakly typed arası bir dil olmuş gibi. Ben böyle yeni dilleri pek sevmiyorum. Bana mevcut bir ürünün rütuşlanıp önümüze konmuş hali gibi geliyor.

(04 Mar '16, 03:56) ArnesTwin ArnesTwin's gravatar image

Bir programlama dilinin geleceği tamamen o programlama dilinin arkasındaki topluluğun ne kadar aktif olduğuna bağlıdır bana kalırsa.

Kotlin'i incelediğimde şu anda çok popüler olan weakly typed ve fonksiyonel programlama dillerinin izinden gittiğini görüyoruz. Açıkçası bu java dünayınsa bir ilk değil, piyasada senelerdir var olmakta olan scala dili var mesela, java'ya karşılık ne kadar popüler olduğu tartışılır. (Bu arada: Kotlin vs Scala)

Arkasında olan firmalar programlama dilini bir yere kadar ilerletebiliyorlar, önemli olan açık kaynak topluluğundaki insanları ne kadar etkileyebilecekleri, örnek vermek gerekirse ben ağırlıklı olarak objective-c geliştiricisiyim, swift çıktığından beri herzaman aynı zamanda bir java geliştiricisi olarak scala'ya ne kadar mesafeli olduysam swift'e de aynı mesafede oldum.

Ama swift'in geldiği mevcut durumda (açık kaynak hale gelmesi), swift'i açık kaynak camiasında iyi bir noktaya getirmeye başladı. Şimdiden swift ile oluşturulmuş birçok kaliteli full stack framework'ler görmeye başladık ve bana kalırsa önümüzdeki senelerde android programlama'da bile swift kullanacağımız günler gelecek. Bu da insanların zamanlarını swift'i tercih etmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Aynı durum java için de geçerli. java'ya hakim bir insan çok zorlanmadan android development'a geçiş yapabiliyor.

Yani günümüzde bir dilin geleceğini olması için bana kalırsa birkaç kriter var:

 1. Arkasında kimler var?
 2. Açık kaynak camiasında ne kadar aktif?
 3. Hangi platformlara hitab ediyor?
 4. Piyasada kullanılmış olduğu önemli referanslar var mıdır?
 5. Yazılım sektöründe iş anlamında ne kadar karşılık buluyor?

Zaman telafisi olmayan tek kaynağımız, o yüzden yeni bir programlama diline zaman ayıracaksak buna gerçekten değecek olması gerekiyor düşüncesindeyim. Benim şahsi görüşüm jvm üzerinde yeni bir dil öğrenmek yerine java'nın son sürümleri ile gelen yeniliklere adapte olmak çok daha verimli bir yatırım olur yönündedir veya illa jvm amacınız yok ise node.js gibi platformları öğrenmek daha mantıklı geliyor gözüme.

Kotlin'de bahsettikleri (hatta scala da) kolaylıkların büyük bir kısmını java8, java9 sürümleri ile geliyor/geldi zaten. Belki eski bier yapının üstüne inşa edildiğinden onlar kadar güzel gözükmeseler de işinizi görüyorlar :)

Kotlin vs Java

Java 9 ile gelecek yenilikler

permanent link

cevaplandı: 05 Mar '16, 06:31

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

Ben birazda arkasında kim var ona bakarım, gooogle go yu çıkardı ama ne kadar popüler ne kadar yaygın belli, objective-c benim hiç hoşlanmadığım bir dil ama arkasında apple var, bir dilin yaygınlaşması tutulması oldukça zor ya bir şeyleri çok kolaylaştıracak, ya bir iş için tam olarak uygun olacak yada arkasında bir güç olacak benim fikrim bu

permanent link

cevaplandı: 04 Mar '16, 10:01

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1615
cevap kabul oranı: 10%

Dilin söz dizimine baktığımızda bir çok şeyi kolaylaştırdığını görebiliriz, ayrıca mevcut Java kütüphanesini de kullanabiliyoruz. Arkasında da JetBrains var... Sizin fikrinize göre tutma ihtimali var mıdır demeliyiz?

(04 Mar '16, 10:36) mews mews's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×8
×1
×1

Soruldu: 04 Mar '16, 02:21

Görüntüleme: 813 kez

Son güncelleme: 05 Mar '16, 06:31

powered by BitNami OSQA