İllaki birileri çıkar özgür bir platform geliştirirdi. Fakat düşünüyorum da sadece kapalı kaynak kodlu sistemlerin olduğu bir dünyada alternatifsiz yaşamak berbat olurdu. Kapalı kaynak sistemlerde benim hangi bilgilerim karşı tarafa gönderiliyor bilmiyoruz. Bu şekilde paranoya yaşamak yerine Linux ve türevi sistemlerde biliyorum ki kullanıcı mahremiyetine göz dikilmiyor.

soruldu: 14 Mar '16, 20:53

Punch%20Card's gravatar image

Punch Card
24224
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 14 Mar '16, 20:55

"Kapalı kaynak sistemlerde benim hangi bilgilerim karşı tarafa gönderiliyor bilmiyoruz." Aslinda Linux'ta da bilmiyorsun. Kullandigin her bir programin, surucunun kaynak kodunu inceledin mi? Aslinda bunlardan daha vahimi cep telefonu kullaniyorsun, telefonun nerelere hangi bilgileri gonderiyor bir inceleyiver....

(22 Mar '16, 16:29) eser1 eser1's gravatar image

Piyasada Android harici GNU GPL lisansına sahip başka bir mobil işletim sistemi var mı? Ubuntu ve Firefox'un atılımları şuan için yeterli değil. Kaldı ki Android kodlarının belli bir kısmı Google tarafından kapalı tutulur. Yani bütünüyle açık kaynak bir sistem değildir.

Linux Kernel kodları özgür bir şekilde insanlığın hizmetine sunulmuştur. Dünya üzerinde birçok programcı tarafından yıllardan beri incelenmektedir. Ayrıca herbir dağıtımın kendi topluluğu mevcuttur.

Kernel veya belli bir dağıtımda kullanıcı mahremiyetine karşı bir ihlal sözkonusu olduğunda bunu uzun süre gizli tutamazlar.

(23 Mar '16, 17:27) Punch Card Punch%20Card's gravatar image

Linux ve türevi sistemler Windows ve Mac gibi işletim sistemlerine göre nispeten güvenli görünse de,aslında açık kaynıyor. Eğer açık kaynak işletim sisteminin kodları herkese açık ise,kötü amaçlı insanlara da açıktır,ve burada kısır döngü oluşur. Linux ve türevi sistemlerinin güvenilir olmasının tek sebebi kullanıcı sayısının az olmasıdır.

Hacklenmeyecek sistem yoktur,siz kodu bile kapatsanız,işlemcinin yaydığı frekans alınarak çeşitli fizik yasalarına göre programda yazdığınız kodlar çıkartılabilir,yapanlar var. Bir sisteme elektrik girdiği anda,potansiyel hack makinasıdır,hacklenmeyecek hiç bir sistem yoktur,ve asla olmayacaktır,çünkü ortada insan faktörü var.

permanent link

cevaplandı: 22 Mar '16, 06:00

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 22 Mar '16, 06:01

"Eğer açık kaynak işletim sisteminin kodları herkese açık ise,kötü amaçlı insanlara da açıktır,ve burada kısır döngü oluşur. Linux ve türevi sistemlerinin güvenilir olmasının tek sebebi kullanıcı sayısının az olmasıdır."

Bu tarz bir cümle olsa olsa sizin şahsi fikrinizdir, geçerliliği olan bir görüş değil. Aynı zamanda komiktir de!

Açık Kaynak = Güvensizlik demek ise, milyonlarca sunucuda linux ve ya bsd sistemlerini neden kullanılıyor? Onca güvenlik uzmanı sizin gördüğünüz ama kendilerinin göremediği hangi hatayı yapıyor acaba?

(23 Mar '16, 02:35) mews mews's gravatar image

Açık kaynak kod, kodun hiçbir yerinde bazı şirketler gibi kullanıcıların bilgilerinin başka yerlere sızdırılmadığının garantisini verir ve herkes bu kodu kendi ihtiyacına göre düzenleyebilir

(23 Mar '16, 02:49) ibrahim472 ibrahim472's gravatar image

Güvenlik ayrı bir konu. Ben kullanıcı mahremiyetinden bahsediyorum. Yani üretici firmanın bilinçli olarak kullanıcılarının bilgilerine göz dikmesinden.

(23 Mar '16, 17:34) Punch Card Punch%20Card's gravatar image

Yazdığınız cevap baştan sona yanlış bilgilerle dolu bir cevap, neresini düzelteceğimi bilemedim.

permanent link

cevaplandı: 24 Mar '16, 05:24

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×6
×3
×1

Soruldu: 14 Mar '16, 20:53

Görüntüleme: 452 kez

Son güncelleme: 30 Mar '16, 15:59

powered by BitNami OSQA