Herkes Php dilinde yazıyor. Python django da yazmaya çalışıyorum ama nedense herkes php yi seviyor niye bu kadar popüler php başka diller değilde hep php bu dil neymiş be arkadaşlar cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler..

soruldu: 17 Mar '16, 17:09

eminab's gravatar image

eminab
75569
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 17 Mar '16, 17:39

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.4k63999


Öncelikle sorunuzdan başlayayım,

Django ve ruby on rails 2005 de piyasaya sürülmüş frameworkler olduğundan dolayı ve classic asp sadece windows platformlarda çalıştığından geriye PHP den daha iyi bir alternatif kalmıyor community projeleri için (wordpress, mediawiki, drupal, joomla gibi). Böyle topluluklar için en akıllı alternatif php olarak belirlemişler zamanında(2005'den önce).

 • Kurumsalda php kullanan pek fazla kişi (küçük uygulamalar haricinde neredeyse hiç) görmedim bugüne kadar.

Biraz php'den konuşursak: PHP aslında herkes tarafından ulaşılabilirliği ve kolaylığı yüzünden kişisel ve topluluk projelerinde (2000 ile 2010 arasında en azından) oldukça yaygındı (kolay kurulum, C diline aşinalık vs. gibi konular da bunu tetikledi)

Uzun zamandır projesine göre ara ara PHP yazıyorum. Öncelikle söylemeliyim ki temel neden:BASİTLİK. LAMP yada WAMP kur bilgisayarına ardından uygulamanı built-in fonksiyonlar ile kısa sürede yazabiliyorsun. ardından ucuz ve yaygın lan hostinglerden bir host seçip uygulamanı host edebiliyorsun. Script yazıyorsun, uygulama değil, deploy olayı yok, ftp ye at çalışsın, konfigürasyon gerekmiyor vs.

Bu kolaylık çoğu kişi için kişisel veya topluluk projelerinde php yazma nedeni. Bunun gibi basitlikler insanın ilgisini çekiyordu tabiki (ama eskiden).

Diğer özelliği ise "ne yazarsan çalışır". İster standartlara bağlı kal ister kalma, ister spaghetti yaz, ister Object Oriented yaz ve belli desenleri uygula, istersen tüm uygulamayı tek sayfaya göm onu çalıştır, hiç farketmiyor Ne yazarsan o çalışıyor. Vanilla PHP yazmak gerçekten çok basit ve temel düzeyde çalışabilen şeyler kısa sürede prototipleniyor. Tabi en büyük eksisi DRY prensipine uymaması bununda, herşeyi tekrar tekrar yazıyorsun,

Benim naçizane görüşüm bu şekilde, belki daha tecrübeli hocalar daha farklı ele alabilir ama bana yansıyan tarafı bu şekilde, yanlışım varsa düzeltirseniz memnun olurum :)

permanent link

cevaplandı: 17 Mar '16, 18:29

Kaz%C4%B1m's gravatar image

Kazım
1.7k415
cevap kabul oranı: 37%

değiştirildi: 19 Mar '16, 04:41

http://www.tiobe.com/tiobe_index

Değerlendirme kriterleri ; http://www.tiobe.com/tiobe_index?page=programminglanguages_definition

Türkiye'de popüler bir dil(bireysel projeler..), kurumsal projelerde pek kullanıldığına rastlamadım. Dünya genelinde böyle bir senaryo yok.

Mar 2016 Mar 2015 Programming Language Ratings Change

1 2 Java 20.528% +4.95%

2 1 C 14.600% -2.04%

3 4 C++ 6.721% +0.09%

4 5 C# 4.271% -0.65%

5 8 Python 4.257% +1.64%

6 6 PHP 2.768% -1.23%

permanent link

cevaplandı: 17 Mar '16, 17:43

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.4k63999
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 17 Mar '16, 17:44

Bana göre PHP dilini bu kadar popüler yapan, içinde herkes için bir şeyler bulunması. Yani programlamaya yeni başlayan biriside bir şeyler yazıp çalıştırabilir, NYP yapmak isteyen biriside yada framework kullanmak istiyorsanız bunun içinde bir çok seçeneginiz var. Dolayısıyla bu çeşitlilik geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmasını ve popüler hale gelmesini sağlıyor.

ASP.NET ve MVC ile çalışmalar yaptım. Platformu, kendi veritabanı (MSSQL) ile entegrasyonu ve harika IDE'si hakkında ben diyecek bir şey bulamıyorum. Yinede PHP öğrendim ve son zamanlarda PHP ile çalışıyorum. Bu tamamen kişisel bir tercih ancak ben PHP'yi daha çok sevdim.

Kurumsal projelerden kasıt nedir tam bilemiyorum, ancak IdeaSoft firmasının bir çok kurumsal müşteriye hizmet veren e-ticaret platformu PHP ile geliştirilmiş. Ayrıca ODTÜ'nün .tr uzantılı isim alanı yönetimi yapılan nic.tr sisteminin alt yapısı PHP diye biliyorum.

Dünya genelinde PHP'nin durumunu bilmiyorum ancak üzerinde bir çok framework geliştirilen ve dünya genelinde konferansların yapıldığı bir dilin mutlaka bir karşılığı vardır diye düşünüyorum.

permanent link

cevaplandı: 18 Mar '16, 03:35

zafer's gravatar image

zafer
415101019
cevap kabul oranı: 11%

PHP güzel bir dil. Yalnız web tarafına hitap etmesi bir dezavantaj lakin son zamanlarda GTK ile masaüstü programcılıkta yapılabiliyor. Buradan inceleyebilirsiniz. Bunun dışında PHP'nin dezavantajlarından birisi de bilimsel araştırmalarda kullanılabilecek bir dil olmaması bana göre. Örneğin; bitirme projesi olarak, PHP ile "Twitter Sentiment Analysis" yapmaya kalktım. Bir süre sonra sistemin yoğun işlemden dolayı hata vermesi baş ağrıtıcı olduğu için platformu Python - Django'ya taşımak zorunda kaldım.

Türkiye piyasasında PHP önemini hiç bir zaman yitirmez. Buna inanabilirsin. Örneğin feelancer olarak çalıştığım tüm projelerde PHP kullanıyorum. Sadece ben değil. Freelancer olarak çalışan bir çok kişide de bunu görebilirsin. Bunun nedeni; hosting maliyetleri ucuz, herhangi bir konfigürasyon gerekmiyor, kullanımdan kaynaklı herhangi bir ücrete tabi değil ve çok hızlı bir şekilde geliştirme yapabiliyorsun. Yani PHP, freelancer için biçilmiş kaftan. Diğer taraftan devlet kurumlarının bir çok platformu PHP ve Java ile yazılmıştır. Hala çoğu üniversitenin web platformlarına bakarsan; büyük çoğunluğu PHP ile yazılmıştır. Artık devlet kurumları yeni yeni .NET platformuna geçmeye başladılar. Bunun nedeni de tamamen teknik destek. Microsoft'a istediği parayı verdiğin sürece her türlü destek verirler gerekirse gelir kendileri projeyi ayağa kaldırırlar. O konuda Microsoft işini çok iyi yapıyor. Bu bir gerçek.

Son olarak PHP için bir şey daha söyleyeyim. Dünyadaki tüm web sitelerinin %54'ü PHP ile yazılmıştır. Kalkıpta burada birilerinin PHP'ye çamur atması etik değil. PHP'yi sevmeye bilirsin lakin PHP ile evine ekmek götüren çok insan var.

Yukarıdaki söylediklerim dışında ana konuya geri dönersek; PHP'nin tercih edilme sebepleri:

 • Open – Source'tur
 • Çok hızlı çalışan bir dildir. Özellikle Apache web server ile GNU / Linux ortamlarında stabil ve oldukça hızlı çalışır.
 • Kodlaması basit ve hızlıdır. PHP ile çok rahat bir şekilde istenilen türde web sayfaları oluşturmak mümkündür.
 • Syntax'ı basittir.
 • Öğrenilmesi oldukça kolaydır.
 • Büyük bir geliştirici kitlesine sahiptir.
 • Farklı platformlar (Window, Mac, GNU / Linux ve diğerleri) üzerinde çalışabilir.
 • Stabil ve güvenlidir.

İşte bu maddeler nedeniyle PHP en çok tercih edilen web programlama dillerinden birisidir. Bence uzun zamanda böyle devam edecektir.

permanent link

cevaplandı: 21 Mar '16, 12:38

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

Web yazılımcılarının desktop,mobil yazılımcılara oranla daha düşük maaş aldıkları doğrumudur ?

(22 Mar '16, 05:56) ShooterLens ShooterLens's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×172
×1

Soruldu: 17 Mar '16, 17:09

Görüntüleme: 512 kez

Son güncelleme: 22 Mar '16, 05:56

powered by BitNami OSQA