php yaziyorum gorsel programlama ve oyun programlama da ne yazıyım

soruldu: 21 Mar '16, 08:46

eminab's gravatar image

eminab
75569
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 22 Mar '16, 02:57

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k63999

1

Bu soruyu bile buraya soruyorsan, sen bu isi birak pazarda limon sat...

(26 Mar '16, 19:00) NoName NoName's gravatar image

Soru başlığı biraz ilginç olmuş. Bana başka çağrışımlar yaptı :) Herneyse, bana insanlar hangi programlama dilini öğreneyim dedikleri zaman onlara Java diyorum. Java dememin temel sebebi; Java'nın sahip olduğu mantığı anladıklarında diğer programlama dillerine daha kolay adapte olabilmeleri. Peki bu kanıya nereden vardım? Bu kanıya kendimden vardım. Java'da ilerledikten sonra daha doğrusu daha derine daldıktan sonra aslında tüm programlama dillerinin temelde birbirinin aynısı olduğunu, her birininin belli bir problemi çözmek için geliştirildiğini ve sadece syntax'ının değiştiği farkettim. Java'yı temelde iyi bir şekilde öğrenirsen; yazılımcılığını sağlam temeller üzerine kuracağına eminim.

Kaldıki Java tüm alanlara hitap eden adeta pas dağıtan bir pasör gibi. Java ile web, mobil ve desktop uygulamaları yazabilirsin. En basitinden big data dediğimiz kavram üzerinde çalışabilirsin. O yüzden sana tavsiyem: Java öğren. Daha sonrasında ise diğer programlama dillerinin kapıları sana açılacaktır. Burada bazıları çıkıpta; Python öğren, Python olmaz Ruby öğren veya Java'yı boşver şu dili öğren diyen birisi de çıkarsa; onun programlama bilgisinden şüphe ederim. Hem senin kariyerin açısından hemde iş bulman açısından Java senin için çok iyi bir referans olacaktır.

permanent link

cevaplandı: 21 Mar '16, 13:15

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

1

@eminab "gorsel programlama ve oyun programlama", Bosver Java'yi. bir C#'i dene vazgecemeyeceksin...., daha sonralari java sana c#'in en ilkel zamanlari gibi gelecek. @emrecan-oztas Hani olurda bilgimden suphe edersen, programlama bilgimi senle yaristirmaya hazirim... :)

(21 Mar '16, 17:32) eser1 eser1's gravatar image
3

@eser, her lafa verilecek cevabım vardır lakin önce lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!..

(21 Mar '16, 19:47) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

@emrecan-oztas, Tamam, trene bakar gibi bakmaya devam et de, bu neyi cevapliyor? Ben de boyle bir cevabi yazanin bilgisinden suphe ettigimi zaten belirttim...

(24 Mar '16, 16:36) eser1 eser1's gravatar image

@emrecan-oztas kendine yakışanı yapmış. Sadece bir dilin milliyetçiliği yanlış buluyorum, bende javayı inanılmaz severim fakat @eminab de söylediği gibi şu anda birden fazla dil ile geliştirme yapabiliyorum ve bunda zorluk yaşamıyorum. Bende bunun java'dan dolayı olduğunu düşünüyorum.

(30 Mar '16, 03:50) yaqmoz yaqmoz's gravatar image

@emrecan-oztas; Siz de burada Java 'nın milliyetçiliğini yapmışsınız. Kendi dediklerinizle çelişmişsiniz. Programlama bilginden şüphe ediyoruz. :)

(30 Mar '16, 05:02) kagan kagan's gravatar image

"gorsel programlama ve oyun programlama da ne yazıyım"

Unity motorunda oyun programlamak için C#. Kaliteli oyunlar için(büyük ekipler lazım) C++. Daha çok küçük yaşa hitap eden oyunlar için Androidde Java ile yazabilirsin-Keza ios da swift.

Dilden önce platformunu seç,dili daha sonra araştır

permanent link

cevaplandı: 22 Mar '16, 05:49

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 30 Mar '16, 09:27

Selam,c++ daha küçük yaşa sahip oyunculara hitap ediyor yazmışsınız fakat c++ ile büyük çaplı oyunların yazıldığını da biliyorum.Lütfen doğru bildiğimiz bilgileri yazalım.

(27 Mar '16, 00:13) tamercan tamercan's gravatar image

@ShooterLens, her yorumunuzda yalan yanlış bilgiler veriyorsunuz. Rica ediyorum ya doğru bilgi verin ya da yazmayın.

"C++ Daha çok küçük yaşa hitap eden oyunlar için" ne demek Allah aşkına şunu bir açıkla.

(30 Mar '16, 05:04) kagan kagan's gravatar image

@kagan Kusura bakmayın " Unity motorunda oyun programlamak için C# Kaliteli oyunlar için(büyük ekipler lazım) C++ " bu yazımdan sonra alt satıra geçerek:

"Daha çok küçük yaşa hitap eden oyunlar için Androidde Java ile yazabilirsin-Keza ios da swift"

Şeklinde yazmıştım,forum sistemi yazıları birleştirince bahsettiğiniz anlam karmaşası ortaya çıkmış.

Amacınız bağcıyı dövmek ise,sopayı her yerde bulabilirsiniz. Birbirimizin açığını aramayalım,bunun size de bize de faydası olmaz emin olun,burada bilgi savaşı yapılmıyor,amaç paylaşmak :)

(30 Mar '16, 09:19) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Büyük Ölcekli oyunlar C++ üzerinden kodlaniyor, daha dogrusu C++ kodlamalariyla olusturduklari Oyun Motorunu kullaniyorlar. Kisisel ve tek basina oyun yazmak icin sizde C++, Java, C# ve Elbette PHP ve ASP gibi web dilleride kullanabilirsiniz. Fakat bunun icin öncelikle "hangi platformda olacak?" sorusunu ve daha sonra "ne yapacagim?" sorusunu sorarak baslayabilirsiniz. Tarayici oyunu yapacaksiniz : PHP veya ASP taban iletisimi ve HTML5 Oyun motorlariyla yapabilirsiniz. Biraz daha büyük ve 3D tarzin düsünüyorsaniz Kisisel Tavsiyem ise Unity3D ve benzeri oyun motorlari ile Javascript ve C# ile basliyabilirsiniz. Daha sonra zaten fikirleriniz ve istekleriniz size yollar gösterecektir.

permanent link

cevaplandı: 29 Mar '16, 09:56

kzorluoglu's gravatar image

kzorluoglu
12581014
cevap kabul oranı: 19%

Oyun dünyasında en çok kullanılan ve uzmanı aranan dil C++ 'dır. AAA oyunların hepsi C++ ile kodlanır. Hobi olarak oyun geliştirmek istiyorsanız C# ve ilgili oyun motorlarını (Unity, MonoGame) kullanabilirsiniz. Java ve C# arasında kalıyorsanız kesinlikle C# derim ben. C# temelli oyun motorları Java 'ya göre çok daha gelişmiş özellikler sunuyorlar ve tabi ki Visual Studio gibi bir IDE var.

permanent link

cevaplandı: 30 Mar '16, 05:07

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×172
×1
×1
×1
×1

Soruldu: 21 Mar '16, 08:46

Görüntüleme: 451 kez

Son güncelleme: 30 Mar '16, 09:32

powered by BitNami OSQA