Puanının düşük olması bir dezavantaj mıdır ? Akrabalarımız mersinde diye burayı yazmayı düşünüyorum,algoritma alt yapım ve analitik zekam var,büyük şehirlerde başım dara düştüğünde yanıma gelecek kimse yok,o yüzden mersini tercih etmek istiyorum. Sonuçta 4 senelik bir bölüm,kendimi de geliştirdikten sonra iş başvurularında beni neler bekleyebilir ?

soruldu: 21 Mar '16, 10:52

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101827
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 21 Mar '16, 10:55


Bu zamana kadar bir çok yazılımcı ile tanıştım lakin daha Mersin Üniversitesi'nden mezun birisiyle tanışmadım. Daha doğrusu herhangi bir bölümünden mezun birisiyle tanışmadım. Burada üniversiteyi kesinlikle kötülediğim veya laf söylediğim yok. Eğitim sistemi nasıldır bilmiyorum. İş eğitimde falan değil iş insanın kendisinde bitiyor. Eskiden ilanlara baktığımızda: Boğaziçi, İTÜ, Yıldız Teknik, ODTÜ veya Gazi üniversitesi mezunu ararlardı. Artık durum böyle değil. Artık firmalar kişinin bilgisine ve gelişmeye açık olup olmadığına bakıyorlar. Dolayısıyla insan kendini geliştirdiği sürece veya kendisini ispatladığı sürece talep görecektir. O yüzden hangi üniversiteye gittiğinin bir önemi yok. Burada önemli olan 2 şey var. Bunlardan birincisi: Bölümü seviyor muyum? İkincisi: Mezun olduktan sonra bu mesleği severek yapabilecek miyim? Eğer bu iki soruya cevap veriyorsan, geriye pek bir şey kalmıyor.

Son olarak büyük şehirler hakkında da bir şeyler söylemek istiyorum. Büyük şehirde yaşamak her zaman avantajdır. En azından bilimin ve sanatın merkezinde bulunursun. Bir çok yararlı insan tanırsın. Bir çok şeyden daha önce haberin olur ve dolayısıyla daha iş, kariyer ve yaşam standartlarına sahip olursun. O yüzden büyük şehri tercih etmeni öneririm. Örneğin kendimden örnek verecek olursam; babam her zaman "Boğulacaksan, büyük denizde boğul" der. Bende öyle yaptım. Bir gün memleketten 263 Km ileri gittim. Pişman mıyım? Değilim. Babamın ne kadar doğru söylediğini her gün daha iyi anlıyorum. İyi ki de büyük şehre gelmişim. Gerçi geldiğim yerde küçük değildi ama metropolde yaşamak hakikaten daha farklı.

permanent link

cevaplandı: 21 Mar '16, 12:53

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

Değerli cevabınız için çok teşekkür ederim;

Mersini seçmek istememdeki neden,olabikecek sağlık ve maddi sorunlarda çevremin bana destek olabilmek için anında yanımda olabilmesidir.Ankaradaki üniversitelere de göz atabilirim. Diploma olayını ilk araştırdığım zamanlar,kesinlikle diplomanın şart olması gerektiği söyledi herkes. Ben de iyi o zaman alayım dedim,şimdi ise üniversite etiketi var. BU sayede olay bir kısır döngüye giriyor. Eğer üniversite etiketi yüzünden beni işe almayacaklarsa,o zaman ben de kendi yazılımlarımı yaparak daha çok para kazanırım,ve o firmaları zarara uğratırım

(21 Mar '16, 14:27) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Bilgisayar mühendisliğinde okumak benim hayalim. Sözel bölüm okudum lisede,sırf bilgisayar mühendisliğine gidebilmek için yıllarca sıfırdan görmediğim derslere hazırlanarak yıllarımı bu puanları yakalamaya harcadım. Sırf diplomam olmadığı için insanların ayakları altında ezilmeyim diye,şimdi ise etiket sorunu baş gösterdi,sanki sistem hayalimize ulaşmak için bizleri engellemeye çalışıyor. Benim tek hayalim,laptopumu alıp yazılım dünyasına giriş yapmak,ingilizce kurslarına katılıp ingilizcemi geliştirerek,dünyanın en önde gelen üniversitelerin canlı derslerini internetten izlemek

(21 Mar '16, 14:35) ShooterLens ShooterLens's gravatar image
  • Sektöre yakın üniversiteleri seçmenizi öneririm. Bu da demek oluyor ki İstanbul, Ankara, İzmir ve bu illere günübirlik gidip gelebileceğiniz yerlerdeki okullar. Okul dönemindeyken sektöre girip çalışmak (part-time, staj, gönüllü staj, freelance) önemli.
  • Etkinliklere katılmanın ve buralarda çevre edinmenin de oldukça faydası var. Bunu da büyük şehirlerde yapabilirsiniz.
  • Bölümün kuruluş yılı önemli. Eski bir bölümse mezun sayısı çok demektir. Ortak noktanızın olduğu kişilere pozitif ayrımcılık yapılabiliyor. Sırf aynı bölümden mezun oldunuz diye iş bulmanız kolaylaşabilir.
permanent link

cevaplandı: 26 May '16, 07:21

erdalb's gravatar image

erdalb
2125
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69
×16
×6
×3
×1

Soruldu: 21 Mar '16, 10:52

Görüntüleme: 479 kez

Son güncelleme: 26 May '16, 07:21

powered by BitNami OSQA