IONIC diye bi framework duydum bugün mobil için hybrit uygulama geliştirmek için oluşturulmuş. Bu ve bunun gibi teknolojiler kullanarak 3 mobil os'a (And.,IOS,WP) zamandan tasarruf ederek, güncellenmesi kolay bi uygulama yazmak mümkün gibi bişey anladım. Bu biz native uygulama geliştiren yada geliştirmeye çalışanları nasıl etkiler yada etkilermi ?

soruldu: 23 Mar '16, 18:42

inclue's gravatar image

inclue
843912
cevap kabul oranı: 0%


Hibrit ugulama geliştirme ortamlarının, toplu hizmet sunan ajanslar için ve yeni startupların uygulamalarını hızlıca geliştirip her platformda yayınlamarı için büyük nimet olduğunu düşünüyorum. Üstelik HTML5, Css, Js bilgisi uygulama geliştirmek için yeterli. View'de webin özgürlüğünü yaşayarak özgün tasarımlar oluşturmak, native uygulama geliştirmeye göre daha kolay. Herşey güzel, iyi, hoş ama işin performans kısmı can sıkıcı olabiliyor. Bir uygulamayı kullandığımda, hibrit bir platformla geliştirilip geliştirilmediğini anlayabiliyorum desem yalan olmaz. Native dediğimiz, platforma özgü geliştirme ortamıyla geliştirilen uygulamalar daha performanslı ve sağlıklı çalışıyor.

Aynı anda tüm mobil platformlara destek vermeye başlamak isteyenler için hibrit geliştirme ortamları, şu an atılabilecek en iyi adım. İlk versiyonların hibrit, sonraki versiyonların ise native geliştirilerek devam edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bundan dolayı da native uygulama geliştiricilere her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Fiyatlandırma konusunda ise native geliştiricilerin biraz yara alması muhtemel. Ama native uygulama geliştirebilen bir kişinin; HTML5, Css ve Js bilmiyorsa öğrenmesi fazla sürmez. Dolayısıyla sadece hibrit uygulama geliştirenlerden, daha avantajlı bir konuma erişmesi de muhtemel. Hatta geliştirici bunu avantaja dönüştürebilir. Sadece Android uygulaması geliştiren biri, yavaşta olsa bir iOS uygulaması geliştirebilecek veya tam tersi.

permanent link

cevaplandı: 24 Mar '16, 03:07

mews's gravatar image

mews
5753814
cevap kabul oranı: 20%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824
×45
×3

Soruldu: 23 Mar '16, 18:42

Görüntüleme: 249 kez

Son güncelleme: 24 Mar '16, 03:07

powered by BitNami OSQA