Merhaba

Docker linux'ta çalışan bir sanallaştırma aracı yani Docker ile linux'ta asp.net projemi deploy edebilir miyim? Yada objective c yazabilir miyim?

Teşekkürler

soruldu: 26 Mar '16, 07:23

Black%20Death's gravatar image

Black Death
1359915
cevap kabul oranı: 0%

ASP.NET en son versiyonuyla projeni Linux'a deploy edebilirsin zaten (Pratikte denemedim. Muhtemelen tonlarca hata mesajıyla boğuşmak gerekecektir.). Docker ASP.NET'i Linux'a deploy etme konusunda bir fayda getirmez. Docker bir sanal makine uygulaması olmadığı için sanırım Objective C konusunda da bir faydası yok.

(26 Mar '16, 11:46) ertuncefeoglu ertuncefeoglu's gravatar image

Sanirim bu link yardimci olur. http://goo.gl/xuGuQA

(27 Mar '16, 13:38) eser1 eser1's gravatar image

Docker aslında işletim sisteminden soyutlayabildiğin sanallaştırılımış bir container grubunun oluşturduğu ortam. Demek istediğim örneğin php yada java yada node vs. yazılım dilleri ile geliştirme yapıyorsun. Gerekli olan enviroment elemanları nelerdir, mesela php için mysql, php, php-cli, php-fpm, php-gd, apache vs vs yada java için jvm, play framework kullanıyosan jetty, mysq, sbt vs yada node için npm, mongodb vs vs gibi. Bu elemanlar ve modüller senin geliştirme enviroment'ını oluşturur öylemi. Burada enviroment'ını oluşturuan her elamanın bir container olduğunu düşün. yani docker için npm container'ı php için apache ve php containerı, java için jvm container'ı. bu containerları docker'a configuration dosyasında belirtirsin ve bu configuration dosyası ile docker senin yerin bu geliştirme enviroment'ını otomatik olarak oluşturur.

Ayrıca bu configuration dosyasını herhangi bir geliştiriciye verdiğinde de aynı ortama sahip olur. Hatta bunu sunucunada production olarak belirtip aynı enviroment'ı oluşturursun. Buda sana uygulamanın çalıştığı her ortamda aynı sunucu ve geliştirme ortamı sağlar. Docker'ın bazı ön tanımlı confuguration'ları var. Örneğin sen java spring ilemi gelşitirme yapıyorsun, onun için gerekli tüm container configurationlarını kendisi oluşturu ve ortamı senin için hemen hazırlar. İstersen sen ekstra container ekleyebilirsin.

permanent link

cevaplandı: 27 Mar '16, 11:22

yaqmoz's gravatar image

yaqmoz
2074512
cevap kabul oranı: 4%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1

Soruldu: 26 Mar '16, 07:23

Görüntüleme: 390 kez

Son güncelleme: 27 Mar '16, 16:32

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA