Herkese merhaba Mezun olduktan sonra 7-8 aydır bir firmada java geliştirici olarak çalışıyorum. JSF 1.1 kullanıyoruz. Teknoloji aşırı derecede eski ve rutin işler yapıyorum.Şuanda baktığımda JSF ve Java EE biliyorum diyemem çünkü derinlemesine kullanmıyorum ve eski versiyon kullanıyorum.

Buradaki tecrübeli kişilerden öğrenmek istediğim şey şu: Yeni bir iş ararken hangisi daha avantaj sağlar?JSF ile birlikte Java EE yapısını adam akıllı bilmek mi yoksa temel seviyede Spring,Spring MVC,Spring Data bilgisi ve pratiği sahibi olmak mı?

soruldu: 10 Nis '16, 10:16

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%

teşekkür ederim hepinize.Boş vakitlerimde JSFde eksiklerimi tamamlayıp daha sonra Springe geçerim herhalde bu cevaplardan sonra.

(21 Nis '16, 15:21) juanov juanov's gravatar image

İş bulmakta teknolojileri bilmek kadar, yeni veya bilmediğin teknolojilere kolay adapte olabilmen, hızlı şekilde kendi kendine öğrenebilecek yapıda olman da önemli. Mülakatta sorulan teknik sorulara bu yönde cevaplar verirsen olumlu olacaktır. Çünkü Java dünyasında çok fazla teknoloji var, hepsini bilmek imkansız. İyi yazılımcı bilmediği teknolojileri hızlı şekilde öğrenip, hemen verimli olandır.

Soruna cevap olarak hem JSF hem Spring'i projede kullandığınız süre boyunca iyice kavramaya çalış. Çünkü her ikisi de Java dünyasında yaygın olarak kullanılıyor. Eski modası geçmiş teknolojiyi bilmek, uygulamak boşa zaman kaybetmek değildir. Genel mantığını kavrama açısından iyi olacaktır, sonra JSF 2lere geçtiğinizde gelen yenilikleri farkedip, daha hakim şekilde uygulama avantajı olabilir

permanent link

cevaplandı: 10 Nis '16, 12:49

pvalue's gravatar image

pvalue
5571310
cevap kabul oranı: 17%

Sektör tamamen web servislere yöneldiği için artık MVC'nin V'si ayrı uygulama olarak düşünülmekte. Yani JSF gibi teknolojiler ölü yatırım. Bu gün en kötü uygulamanın bile web servislere ihtiyacı var. Artık oyuncular uyandı. Web için ayrı, servis için ayrı uygulama yazmak yerine komple bir tane web servis uygulaması yazıyor. Ön yüzü de web servisleri kullanarak yapıyor. Kısaca JSF'den en yakın zamanda uzaklaş.

Not: Hala JSF yazıyorum. :) Ama bizde uygulamalarımızı web servis uygulamaları olarak değiştirme şafağındayız. Java ile servisleri yazacağız, Angularjs ile ön yüzü. Kral öldü, yaşasın yeni kral. İleride de Java yerine Go, NodeJS gibi yeni diller ve teknolojiler gelecek. Ayık olalım. Java'ya veya bir dile saplantılı kalmayalım.

permanent link

cevaplandı: 19 Nis '16, 07:58

sin's gravatar image

sin
700172536
cevap kabul oranı: 13%

Merhaba, Spring hala oldukça önemli ve bundan sonra da önemli olmaya devam edeceğe benziyor. Ancak herşeyden bir şey bilmek asıl farkı yaratacak olandır diye düşünüyorum. Ve bu herşeyin içinde de bir şeyde uzman olmak. Sadece Framework hakkında değil farklı programlama dilleri hakkında da fikir sahibi olabilirsin. Her sene bir programlama dili ve/veya bir framework öğrenmek gibi bir hedef koyabilirsin kendine.

Kolay gelsin.

permanent link

cevaplandı: 12 Nis '16, 02:02

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×281
×130
×43

Soruldu: 10 Nis '16, 10:16

Görüntüleme: 562 kez

Son güncelleme: 22 Nis '16, 01:25

powered by BitNami OSQA