Google Youtube Facebook da Java kullanıldığı yazıyor. Bu tür şirketler hangi konularda Javayı kullanıyor web olduğunu sanmıyorum google pyhton facebook php kullanıyor bildiğim kadarı ile arka plandaki hangi işlerde kullanıyorlar mesela.

soruldu: 10 Nis '16, 16:44

inclue's gravatar image

inclue
843912
cevap kabul oranı: 0%


Artık eskisi gibi tek bir dille uygulama geliştirme tarihe karıştı. Yeni çağ'da geliştiriciler birden fazla programlama dilleri ile uygulamalarını geliştiriyorlar. Google, Youtube, Facebook ve Twitter çeşitli uygulamalarında Java'yı etkin olarak kullanıyorlar. Bunun için "Web Service" konusuna bir gözatmanı öneririm. Web Service konusunu biraz araştırdıktan sonra belli başlı konular kafana oturacaktır. Bunun dışında Android uygulamalarını zaten Java ile geliştiriyorlar. Dipnot olarak ekleyeyim; Twitter'ın kendi JDK'sı bulunmakta. OpenJDK'nın çeşitli özelliklerinin değiştirilmesiyle ortaya kendi JDK'larını çıkarttılar ve kullanıyorlar. Sadece Twitter değil, diğer belli başlı büyük firmalarında kendi JDK'ları var. Bunlara örnek vermek gerekirse; FreeBSD Vakfı, Red Hat ve SAP.

Bu tür platformların Java'yı en etkin kullandıkları alan: Big Data. Big Data son zamanlarda oldukça popüler bir kavram. Bunun için çeşitli Framework ve araçlar var. En bilinenlerinden bir tanesi: Hadoop. Hadoop ile kısa zamanda çok büyük veriler işlenebiliyor. Hadoop üzerine büyük kurumların çeşitli yaklaşımları var. Örneğin Facebook tarafından Hive, Yahoo tarafından Pig geliştirildi. Bu kavramlara aşina mısınız bilmiyorum ama üzerinde durulması gereken bir konu. Ayrıca Hadoop, Java tarafından geliştirilen native bir framework. Dolayısıyla; Java kullanmanız ve bir GNU / Linux dağıtımı üzerinde kullanmanız gerekiyor.

permanent link

cevaplandı: 13 Nis '16, 15:17

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

İlla ki kullandıkları bir yer vardır ama bildiğim kadarıyla bu şirketler arka tarafta yoğun bir şekilde C++ kullanıyorlar. Bunu da kendim iddia etmiyorum. Firmaların kendi mühendisleri söylüyorlar.

permanent link

cevaplandı: 11 Nis '16, 04:42

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103

Soruldu: 10 Nis '16, 16:44

Görüntüleme: 297 kez

Son güncelleme: 13 Nis '16, 15:17

powered by BitNami OSQA