Merhabalar Web service Sql tablo, img ve video yükleme ve çekme işlemlerimizi Azure Web Service hizmeti ile gerçeklemek istiyoruz. Bu alanda yeniyiz. Daha önce denemiş ve kullanıyor olanlardan, deneyimleri hakkında bilgi almak isteriz. Ek olarak video yükleme ve çekme işlemlerinde tatmin edici dökümana ulaşamadık (Android Studio da geliştiriyoruz uygulamamızı). Vide işlemlerinde de döküman önerirseniz pek memnun kalırız.

Araştırmalarıma ek olarak Azure kullanıcı dostu gibi gözüküyor videolardan ve dökümanlardan. Peki Amazon ve Azure kıyaslaması yapmaya çalışsak bu durumda kullanıcı dostu olarak ekleyeceğiniz bir yorum varmı. Yabancı linkler vermeyin lütfen yerli düşüncelere ihtiyacımız var,deneyim sahibi olan.

soruldu: 17 May '16, 14:54

Samir's gravatar image

Samir
8136
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 17 May '16, 15:46


Merhabalar,

Azure ile daha önce hiç çalışmadım ancak ama Amazon web servisler hakkında tecrübelerimi paylaşabilirim.

Şuanda bende video paylaşımı olan bir sosyal medya uygulaması üzerine çalışıyorum,android uygulamasını ben yazmaktayım.

Bu tarz projelere başlarken hangi veritabanı,işletim sistemi,web servis için kullanılacak dil'e karar vermenin yanında eğer projede video,resim gibi paylaşımlar olacaksa medya server için en uygun planı seçmek de çok önemli.Gerek istekleri karşılayabilme gerekse maliyet anlamında doğru yapıyı kurmak ilerisi için olmazsa olmazlardan.

Amazon web servislerini detaylıca anlatan türkçe kaynak yok gibi birşey o konuda mecburen kendi sitesindeki dökümanlarla yetineceksiniz.Ama bütün servisleri yönetebileceğiniz paneller çok iyi ayarlanmış kullanıcı deneyimi açısından,zorluk yaşamazsınız. Amazon'un birçok servisi var sizin medyalarınızı saklayacağınız servis S3 (Simple Storage Service) olacak. S3'de dosyalar bucket denilen dizinlerde tutuluyor. Yani video bucket'ında videolarınız resim bucket'ında resimlerinizi dosya mantığında tutabilirsiniz veya hepsini aynı bucket'da da tutabilirsiniz size kalmış.Sadece bucket isimleri aynı olmamalı.

Ücretlendirme ise kullandığınız kadar ödüyorsunuz.Her get istekleri için $0.004 gibi. https://aws.amazon.com/s3/pricing/ burda Standart Storage bölümünden ücretlere bakabilirsiniz. Bunun yanında Amazonun size sunduğu free hesap var. 5GB storage alanı 20,000 Get isteği 2,000 Put isteği size sunuyor kaydolup test edebilirsiniz.

Android ve IOS sdk'sını indirdikten sonra github üzerinde örnek uygulama var.Oradan yararlanabilirsiniz. Eğer programın çok fazla kullanıcıya ulaşacağını düşünüyorsanız S3'e entegre olarak cloudfront (CDN) de kurabiliyorsunuz.CDN'in bir çok artısı var bunlardan biri,sık kullanılan resim,videoları cache'liyor ve hızlı yüklenmesini sağlıyor. Bunun içinde detaylı bilgi https://aws.amazon.com/cloudfront/ öğrenebilirsiniz.

Eğer uygulamanız geniş çaplı bir uygulamaysa Amazon Web Servislerini öneririm,değilse resim ve videoları herhangi bir sunucuda da da tutabilirsiniz. Sevgiler

permanent link

cevaplandı: 18 May '16, 09:15

Mert%20Sezgin's gravatar image

Mert Sezgin
1532
cevap kabul oranı: 25%

Teşekkür ediyorum bilgilendirdiğin için.Eline sağlık. Doküman olarak kullanıcı yanlısı platformlarla başlasam benim için daha dogru olucak diyr düşünüyorum.

permanent link

cevaplandı: 21 May '16, 04:16

Samir's gravatar image

Samir
8136
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×71
×38
×4

Soruldu: 17 May '16, 14:54

Görüntüleme: 296 kez

Son güncelleme: 21 May '16, 04:16

powered by BitNami OSQA