Artık zamanımızın büyük çoğunluğunu mobil telefonlarda geçiriyoruz. Birçok insan artık bilgisayarlarını açmıyorlar bile. Bu duruma bakınca, ilerde web tamamen mobil platforma kayar mı diye düşünüyorum. Şöyle açıklamam gerekirse, forumlar, mesajlaşma panoları gibi siteler mobil uygulamalar vasıtası ile kullanılabilir mi? Mesela btsoru.com, reddit gibi sitelere mobil telefondan girip yorumları oradan yapacağız. Tarayıcı üzerinden ulaşılabilecek bir site olmayacak bile !Ne düşünüyorsunuz?

soruldu: 22 May '16, 05:00

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%


Tamamen mobile kayması diye birşey söz konusu değil. Tamam mobil dünya büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor ama bilgisayarları da bu kadar hafife alma yani. Herkesin evinde yine bilgisayarı olacak ve kullanacaklar. Bilgisayar teknolojisi de gelişmeye devam ediyor. Hergün daha hızlı işlemciler daha hızlı ekran kartları vs üretiliyor. Bilgisayarın modası geçmez.

Büyük ekranlı telefonlar hızla yaygınlaşıyor. Sitelerin mobil uyumlu hale gelmesi büyük bir önem arz ediyor ama bu olay bilgisayarların pabucunu dama atamaz. Bence siteler mobil dünyanın avantajlarını kullanmalı ama bilgisayarlar yine kullanılmaya devam edecektir. Herkes telefon kullanıyor diye sadece mobil dünyanın imkanlarını kullanıp klasik bilgisayarların imkanlarını hiçe saymak mantıksız. Bilgisayarların ekranı daha geniş, çözünürlüğü daha yüksek, hızı daha iyi.

Bakılacak nokta tam olarak şudur. İhtiyaç ne, imkanlar ne, proje ne? Eğer sizin projeniz mobil ağırlıklıysa oraya ağırlık vermelisiniz. Kullanıcılarınızın çoğu mobil telefonla projenizi kullanacaksa ona ağırlık vermelisiniz. Müşterileriniz projenizi çoğunlukla bilgisayardan kullanacaksa ona ağırlık vermelisiniz. Bakış açısı mobilitenin yaygınlaşıyor bilgisayarın modası geçti şeklinde olmamalıdır. İhtiyaç nedir? Bu şekilde bakmalısınız.

permanent link

cevaplandı: 23 May '16, 05:15

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152856
cevap kabul oranı: 17%

Teşekkür ediyorum. Aslında bu soruyu Wall Street Journal 'de bir makale okuduktan sonra sormak istedim. Orada mobil uygulamaların webi öldürdüğü falan yazıyordu.

Ve size katılıyorum. En başta mobil cihazlarda halen daha rahat hareket edemiyorum şahsen ben.

(24 May '16, 02:52) kagan kagan's gravatar image

Makalenin linki varsa atar mısınız?

(24 May '16, 03:15) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×92
×32

Soruldu: 22 May '16, 05:00

Görüntüleme: 281 kez

Son güncelleme: 24 May '16, 05:14

powered by BitNami OSQA