Yeni bir uygulama geliştirme sürecindeyim ve bu uygulamada kullanıcılar siteme üye olup bazı bilgiler bırakacaklar ben her kullanıcının bilgisini nasıl yönetebilirim ? kullanıcı ile bilgilerini nasıl eşleştirebilirim ? sanırım her kullanıcının kendine özel bi tablosu olacak ama düşününce biraz kafam karışıyor bunu hangi dökümandan berrak bir şekilde alabilirim ? veya hangi konuları araştırıyım ? yardımlarınızı esirgemeyin üstadlar <3

soruldu: 08 Haz '16, 17:05

Qmer05's gravatar image

Qmer05
15541934
cevap kabul oranı: 0%


bilgi nedir? eşleştirme için RDBMS için tablolar arasında "foreign key" ile ilişki kurabilirsin.

her kullanıcının kendı has tablosu olacağını düşünmüyorum.

USER -> Kullanıcı tablosu

Id(Primary Key)       
Name            
Surname

USER_INFO -> bilgi tablosu gibi..

Id(Primary Key)

UserId(Foreign Key)

User tablosundaki Id değeri, USER_INFO tablosunda foreign key olarak UserId olarak tutman yeterli olur.

İki tablo arasında ilişkiyi kurmuş oluyorsun.

Öğrenmen gerekenler;

Bilimum düzeyde SQL bilgisi, database dizaynı nasıl yapılır gibi soruları araştırmanı öneririm.

Sonrasında herhangi bir dil ile bu veriyi yönetme kısmına gireceksin.

permanent link

cevaplandı: 09 Haz '16, 01:16

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.4k63999
cevap kabul oranı: 18%

@Turgay Can'ın söylediklerine ek olarak bir veri tabanının tasarımı önemlidir. Genellikle tek bir tablo yapmak yerine birden fazla birbirleriyle ilişkili tablolar yapılır. Bu tablo düzenleme işlemine de normalizasyon denir. Bunun çeşitli türleri var: 1NF, 2NF, 3NF, BCNF v.s şeklinde gider.

Söylediklerinden yola çıkarak; öncelikle iyi bir veri tabanı tasarımı bilgisine ihtiyacın var. Veri tabanı tasarımında; ER, EER gibi çeşitli türde tasarım şekilleri var. Yani veri tabanı konusu biraz geniş. Var da var. O yüzden ihtiyacın olduğu kadarını bilmen yeterlidir.

Bu konuda çok güzel çeşitli kaynaklar mevcut. Benim en beğendiğim kitaplardan birisini bu adresten inceleyebilirsin. Aynı zamanda bu kitabı çeşitli kaynaklardan indirebilirsin (şimdi link vermek etik olmaz). Bunun dışında "DBMS lecturer note" yazıp aratırsan bir çok üniversite okutulan bu dersin materyallerine ulaşabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 14 Haz '16, 17:25

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

Daha öncede veritabanıyla az çok çalıştım java diliyle jdbc ve springJdbcTample ile benim sorunum şu şöyle söyleyeyim ben bir ingilizce kelime ezberleme sitesi yapacağım ve kullanıcı ezberleyeceği kelimeleri 'adi & anlami' şeklinde belirli sonradan ulaşacağı bir başlık altında girecek ve bende daha sonra kullanıcı bu bilgileri istediği zaman ona o tablo altındaki bilgileri sunacağım ama iki kullanıcınında aynı tablo koyma ihtimali var yani benim anlatmaya çalıştığım durumumu anlatabiltiğimi var sayarak tekrar sormak istiyorum ben şimdi bi user_info tablosu tanımlasam buna bir foreing key( id ) birde tablo başlığı sütunu fazladan atasam daha sonra onlara kullanıcı geldiği zaman tablo birleştirme yoluyla ve ya başka bir yolla ulaşabilir miyim ? mantıkla bakınca çok mantıklı gözüküyor ama öylede bi tabloya bütün bilgiler ilişmiş olacak ben bir tabloda 10'dan fazla satır tutmadığım için biraz garip geliyor galiba :D

permanent link

cevaplandı: 09 Haz '16, 06:47

Qmer05's gravatar image

Qmer05
15541934
cevap kabul oranı: 0%

Veritabanının doğası o şekildedir, aynı tipteki aynı özelliği taşıyan veriler aynı tabloda tutulur. Her kullanıcı için bir tablo oluşturmak oldukça zahmetli olacak ve mantıklı bir hareket olmayacaktır. Kullanıcı ID ye göre ayırt edeceğin için o tabloda hiçbir veri birbirine girmez. İstediğin veriyi de istediğin yerden çekebilirsin.

(09 Haz '16, 08:29) Kazım Kaz%C4%B1m's gravatar image

@Qmer05, introduction to database design başla ;) ben şunu yapacağım gibi.. başlayan cümleyi gördüğümde, temiz sopayla dövesim geliyor :)

(09 Haz '16, 12:14) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Saygı duyarım hocam verdiğiniz cevaplar çok güzel ve problemi çözdüm :D bir sorum daha olacak bu soru değilde tecrübenize başvuracağım diyeyim :D bi jsp sayfasındaki formu validate edeğim veya convert diyelim :D bunu spring'in kendi içinde mi yapsam daha temiz ve performanslı olur yoksa javascript 'i mi tavsiye edersiniz ?

(09 Haz '16, 20:25) Qmer05 Qmer05's gravatar image

spring içinde yaparsan kendini garantiye almış olursun. Java script client side, ve client side olan herseyi kullanıcı manupile edebilir.

(10 Haz '16, 01:13) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×70

Soruldu: 08 Haz '16, 17:05

Görüntüleme: 287 kez

Son güncelleme: 14 Haz '16, 17:25

powered by BitNami OSQA