Üniversitede neler yaptınız. Mezun olunca neler biliyordunuz ve İlk işinizde ne yaptınız nasıl gelişti.İşe başvurunuz nasıl oldu. Genel olarak anlatabilir misiniz ?

soruldu: 28 Haz '16, 22:53

brkburak's gravatar image

brkburak
0123
cevap kabul oranı: 0%

Kim, neler yaptı bilemiyorum ancak emin olduğum şu ki; bu kadar kötü bir dil bilgisi ile kimse işe girememiştir. Önce bu sorununuzu çözmenizde yarar var.

(30 Haz '16, 04:20) acemi acemi's gravatar image

Birincisi okullarda verilen yazılım eğitimi ne yazık ki ülkemizde çok kötü. Eskiye takılıp kalmışız. Üniversitelerde yazılım dersleri için konuşuyorum; Hala sınavlara okulda yapılan örnek uygulamanın kodlarını ezberleyip giren öğrenciler var. Bakın çalışıp demiyorum, kodları ezberleyip sınava giriyorlar. Ben bu duruma çoğu kez şahit oldum. Okuldaki eğitim öğrenciye pek bir katmamakta, belki bir teme oluşturmasını sağlar ama o da çok zor. Öğrencinin okulda öğretilenler ile yetinmeyip kendini geliştirmeli, bildiklerinin üzerine yenisini katmalı.

Türkiye de yazılım piyasası ve yapılan işler belli. Okuldan mezun olunca kimse yüksek bir yerde, dolgun bir maaşla işe başlama hayalleri kurmasın. Ülkemizde işe alımlarda bakılan ilk kriter diploma ve yabancı dil. Yazılım konusunda ise çok ümitlenmeyin. Ülkemizde yazılım genel olarak müşteri odaklı web tabanlı ya da mobil tabanlı geliştiriliyor. Yani algoritmanın dibine vuran bilime yönelik uygulama geliştiren firma yok denecek kadar az. Ben hiç rastlamadım ama yapanlar muhakkak vardır. Piyasa bu şekilde.

Okulda kendinizi geliştirin ve programlama dili öğrenmeyi angarya olarak görmeyin. üniversitelerde genelde ilk programlamaya başlama dili C'dir. Ben de üniversite de C ile başlamıştım, tabi daha önce 3 senelik PHP altyapım vardı, pek zorlanmadım. Daha sonra nesne tabanlı programlama dersimiz vardı ve bu derste de CSarp gördük. Csharp bana yakın geldi ve onun üzerinde ilerledim. Web ve Mobil uygulamalar geliştiriyorum. Mezun olalı 5 sene oldu ve dönüp baktığımda, okul bana diploma haricinde pek bir şey katmadı. Dersler yüzeysel gösterildi ama derinine kendim indim ve kendimi geliştirdim.

Son olarak yazılım alanına yeni adım atan ya da atacak olan öğrencilere şu tavsiye de bulunmak isterim; Her kaşınıza çıkan programlama dilini öğrenmeye çalışmayın, kendinize bir programlama dili seçin ve onun üzerinde uzmanlaşın. Haftanın her günü için programlama dili öğrenmeye çalışanları gördü bu gözler. Kendinize bir programlama dili seçin üzerinde ilerleyin ve işinizi severek yapın.

permanent link

cevaplandı: 13 Tem '16, 04:05

yazilimkurdu's gravatar image

yazilimkurdu
10012
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 13 Tem '16, 04:06

hani ben de olsam aynen buna çok yakın az çok benzeri şeyler yazardım. Tebrik ederim çok güzel özet olmuş.

(14 Tem '16, 21:09) ercet00ilk ercet00ilk's gravatar image

Öğrenciyken yazılım firmasında çalışmadığın sürece mezun olduktan sonraki süreç çok sıkıntılı yani üniversiteden beklentini mümkünü olduğunca azalt. Olay kendini geliştirmen. Kolay gelsin

permanent link

cevaplandı: 13 Tem '16, 11:29

adabusra's gravatar image

adabusra
1052712
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1

Soruldu: 28 Haz '16, 22:53

Görüntüleme: 325 kez

Son güncelleme: 14 Tem '16, 21:09

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA