merhabalar ben ülkemizin en kötü üniversitelerinden birinde bilgisayar mühendisliği okuyorum ve bitirince iş bulammamaktan çok korkuyorum pek fazla programlama bilgimde yok sizce bitirince iş bulmam çok zor olur mu ? firmalar mühendis alırken nelere bakıyor ? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

soruldu: 25 Tem '16, 07:49

halilekmen's gravatar image

halilekmen
35123
cevap kabul oranı: 0%


Bir bilgisayar mühendisi olarak naçizane fikrimi soracak olursanız,

Okul bitmeden hiç bir şey bitmiş değildir. Bitirme projesi çok önemli olup tüm hayatınızı etkileyebilir.

Benim bitirme projem herkese çok saçma gelmişti ama beni analitik düşünmeye sevk etmişti. Programlama bilgisi önemli değil yaklaşımınız ve kullanacağınız teknikler önemlidir. Programlamayı sadece araç olarak düşünmelisiniz.

Düşüncelerinizi büyük tutun. Kendinizi küçümsemeyin.

Hayatınızda başarılar.

permanent link

cevaplandı: 26 Ağu '16, 04:04

bilalkonuk's gravatar image

bilalkonuk
501
cevap kabul oranı: 33%

Güzel kardeşim korkacak bir şey yok, her şeyden önce sakin olman lazım ve oturup gelecek planlaması yapman lazım, öncelikle bilgisayar mühendislerinin çalıştığı alanları araştır, herkes yazılımcı olacak diye bir şey yok,network uzmanıda olabilir, veritabanı uzmanıda, linux uzmanıda vs vs, tonla alan var, bunlar iyice araştır, daha sonra hangisi sana daha yakın geliyorsa hangisini severek yapabileceksen o alanda kendini geliştirmeye çalış, mümkünse 3 veya 4.sınıfta part time da olsa ücretini çokda önemsemeden çalışacak bir yer bulmaya çalış yavaştan başla. bunun içinde öncelikle iyi bir cv hazırla iyi bir cv nasıl hazırlanır bunuda araştır.

Sana bir kaç iş alanı/meslek yazayım kabataslak

Yazılım mühendisi ( web ,mobil,desktop,embedded, (her birinde farklı diller teknolojiler ) ) Veritabanı uzmanı ( genellikle oracle,mysql,posgres) Network Uzmanı/mimarı ( her türlü donanım arasındak iletişim, ağ,protokoller,konfigürasyonlar, vs ) Test Uzmanı ( yazılım + donanımda olabilir her türlü sistemin testi )

diye gidiyor , örnek olarak mobil yazılım uzmanı olmak istiyorsun akılı cihazlara yazılım yapmak istiyorsun, android var ios var veya cross platform var bunlara yönelirsin vs vs

permanent link

cevaplandı: 25 Tem '16, 10:21

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1615
cevap kabul oranı: 10%

Şimdi kötü üniversite neye göre ? Mesela puanı çok düşük olan üniversite kötü üniversite demek tamamen düzmantığa girer. Doğuda fırat üniversitesi var,mühendislikte ilk 10 içinde her zaman,son 3 senede çok büyük atılımlar yaptı. Ancak puanı çok düşük,neredeyse barajdan alacak. Peki bunun puanını düşüren ne ? Öğrenci kalitesi,en önemlisi sektöre uzak olması yani doğuda olması.

Ancak eğitimi çok iyidir.

Bir de eğitimi çok kötü olup da,sırf Ankara veya İstanbulda olan üniversiteler var puanları çok uçuk,bunları ifşa etmeye gerek yok bilenler bilir zaten.

Siz bilgisayar mühendisi olacaksanız,ilk önceliğiniz iyi bir teknik eğitim olmalıdır,isterseniz Türkiyenin en kötü üniversitesinde okuyun(neye göre en kötü ? ) insan isterse oradaki öğretmenlerin suyunu çıkarır,yine çok şeyler öğrenebilir

permanent link

cevaplandı: 01 Ağu '16, 08:33

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 01 Ağu '16, 08:57

hocam bize ders veren akademisyenler ya matematikçı yada fizikçi zaten bilişim hakkında bi bilgisi olmayan birinden bişey ogrenmek te pek mümkün değil o yüzden çok kötü bi üniversite olduğunu belirttim cevabınız için teşekkürler

(06 Ağu '16, 11:28) halilekmen halilekmen's gravatar image

Bana kalırsa iş ilanlarını takip et.İşverenler ne tür özellikler istiyor? Hangi iş için ne kadar ücret ödüyorlar? En önemlisi seni mutlu eden şey ne ise onu yap.Belki ağ sistemleri uzmanlığı , belki yazılım uzmanlığı belki gömülü sistemler.Tercih size kalmış.İlk iş deneyimi kötü geçebilir.Getir götür işleri bile yaptırırlar.Ama eğer sabredersen kendini de yenilersen farkın ortaya çıkar bu sefer saygı duyulan biri olursun.Muhtemelen çalıştığın ilk iş yerini hatırlamak istemezsin.Bir sonraki işinde kaç para isteyeceğini , mülakatlara nasıl hazırlanacağını öğrenmiş olursun.Bir de ingilizcen ne kadar iyi ise senin için o kadar iyidir.

permanent link

cevaplandı: 04 Ağu '16, 09:52

yunusbuyukdeniz's gravatar image

yunusbuyukdeniz
25
cevap kabul oranı: 0%

cevabınız için teşekkür ederim hocam mezun olunca boşta kalacağıma getir götür işlerine bile tenezzül edebilirim yeterki bişeyler kapabileceğim bi iş olsun :) peki iş konusunda bi bilgisi olmayan insanarı işe alıyorlar mı ?

(06 Ağu '16, 11:32) halilekmen halilekmen's gravatar image

İngilizceyi iyi tutmak herşeyden önce geliyor. Öğrenciyken insanın boş zamanı çok oluyor öğrenciyken bu işi halletmeli. Çalışıyorken kursa zaman kalmıyor. Maaş olarakta ingilizceyi çok iyi yapmak ikiye katlayabilir.

permanent link

cevaplandı: 26 Ağu '16, 09:27

recepex's gravatar image

recepex
36458
cevap kabul oranı: 0%

sizce bitirince iş bulmam çok zor olur mu ?

iş bulman her halükarda zor (veya kolay nasıl görmek istiyorsan). İş bulma konusunda okulu bitirip bitirmemen çok az bir etkiye sahip. Tabi bilgisayar mühendisi sıfatıyla iş bulmak istiyorsan tabiki okulu bitirmek şart. ama rızkı Allah verir kardeşim hiç paniğe endişeye gerek yok. İlla mühendis sıfatıyla iş bulmak zorunda değilsin. özel sektörde bilişim alanındaki bilginle bolca iş alternatifi var.

bitirince iş bulammamaktan çok korkuyorum

Bir tanıdığım vardı nereye işe girse o şirket iflas ediyor veya küçülmeye gidip işçi çıkarıyordu. böyle böyle her birinde 2-3 sene çalışıp 4-5 şirket değiştirdi. Tamam iş konusunda şansı yok ama iyi bir ailesi seven dostları var, evinde bir tencere çorba kaynasa ona şükür edebilmeli insan.

İş bulamamaktan veya işini kaybetmekten korkma bence karakterini kaybetmekten kork. inancını kaybetmekten kork. Ayrıca biliyosun bir köşe başında seyyar köfteci olarakta pekala mutlu ve zengin olabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 01 Eyl '16, 04:40

yunus's gravatar image

yunus
2527
cevap kabul oranı: 4%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×6

Soruldu: 25 Tem '16, 07:49

Görüntüleme: 405 kez

Son güncelleme: 01 Eyl '16, 04:40

powered by BitNami OSQA