Sektörde ürün ve projelerde bu kavramlar sık sık kulağıma geliyor. Bunları henüz bir öğrenci olan şahsıma basit bir şekilde nasıl açıklayabilirsiniz?

soruldu: 29 Tem '16, 03:44

rorschach's gravatar image

rorschach
301111423
cevap kabul oranı: 50%


Ölçeklenebilir (scalable) kavramı bir sistemin ihtiyaca göre daha fazla yük kaldırabilecek duruma getirilebilmesi anlamına gelir. Ölçeklenebilir sistemler artan ihtiyaçlara kolayca cevap verebilirler. Örneğin internet üzerinden satış bir alışveriş sitesi yılbaşı döneminde normalden çok daha fazla talep alacağı için, ölçeklenebilir tasarlanmadığı takdirde yükü kaldıramayıp çökecektir, bu da işletme için çok kötü sonuçlar doğurabilir. Günümüzde ölçekleme bulut tabanlı platformlar sayesinde kolaylaşmıştır diyebiliriz. AWS gibi platformlar gerektiğinde otomatik olarak sisteme ek sunucular sokarlar ve talebi bu şekilde karşılarlar, talep azaldığında ise fazla olan sistem kaynaklarını serbest bırakıp maliyeti azaltırlar.

Dağıtık (distributed) biraz daha genel bir kavram ama genel olarak birbirine bağlı farklı bilgisayarların tek bir sistem olarak görev yapması diyebiliriz. Örneğin internet - biz kullanıcı olarak tek bir sistem olarak görsek de - milyarlarca bilgisayarın birbirine bağlı olduğu dağıtık bir sistemdir. Yazılım projelerinde de aynı şekilde düşünebilirsin, en basitinden bir web uygulaması bile arka planda web sunucuları, veritabanı sunucuları gibi birbirine bağlı birçok bilgisayardan oluşur. Bu hem ölçeklenebilirliği kolaylaştırır hem de sistemin tek bir kırılma noktası (single point of failure) olmasını engeller.

permanent link

cevaplandı: 29 Tem '16, 15:04

stozlu's gravatar image

stozlu
32633
cevap kabul oranı: 40%

1

Gayet basit ve açıklayıcı bir şekilde ifade etmişsiniz. Çok teşekkürler.

(01 Ağu '16, 05:44) rorschach rorschach's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×25

Soruldu: 29 Tem '16, 03:44

Görüntüleme: 186 kez

Son güncelleme: 01 Ağu '16, 05:44

powered by BitNami OSQA