Java Web teknolojilerini kullanan bir firmada part time İş nasıl bulabilirim. Hem Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olup hem de part time çalışabilen arkadaşlar var mı? Varsa bunu nasıl başardınız?

soruldu: 29 Tem '16, 12:14

hasanburakavci's gravatar image

hasanburakavci
240359
cevap kabul oranı: 10%

değiştirildi: 29 Tem '16, 16:02


Merhaba, Yazılım Mühendisliği son sınıfa geçtim ve 5 aydır da part time çalışıyorum. Kendi yaptıklarımdan bahsedeyim. Yardımı dokunur umarım.

  1. Geçen senenin başında Java öğrenmeye başladım. İlk dönem tamamen Java SE çalıştım. İkinci dönem ise Spring,Hibernate gibi teknolojilere odaklandım. İlk başlarda sürekli küçük projeler yaptım.

  2. Düzgün bir proje yaparsam daha çok dikkate alınacağımı düşündüğümden dolayı yaz aylarımı kapsamlı bir proje yaparak geçirdim. Projeyi geliştirirken Github kullandım. README kısmını da gayet açıklayıcı bir şekilde doldurdum. Hatta projenin çalışır halinin bir videosunu da çekip koydum. Böylece iş yapabilir olduğumu gösterebileceğimi düşündüm.

  3. Erasmus'a gittiğim için 3. sınıfın ikinci dönemi İstanbul'a geri döndüm. Döner dönmez iş aramaya başladım. İstanbul'da bulunan teknoparklardaki şirketleri tek tek bulup 20'den fazla mail attım. Birkaçı dışında cevap bile vermediler. Verenlerde 1-2 ay sonra "ihtiyaç olduğunda değerlendireceğiz" minvalinde dönüş yaptı.

  4. istanbul-coders diye bir Google grubu var. Kısa bir aramayla bulabilirsin. Orada bildiğim şeyleri yazarak part time iş aradığımı yazdım. Şansıma geri dönüşler oldu. Daha sonra bu görüşmeler sonucunda bir şirkette part time çalışmaya başladım.

Benim kısaca yaşadıklarım bunlar. Bu sürede şunu farkettim ki; tek başına çok sayıdaki şirkete ulaşmaya çalışmak yerine, çoğu şirket çalışanı veya sahibinin aktif takip ettiği bir grup aracılığıyla şirketlere ulaşmak ve kendini anlatmak çok daha kolay oluyor.

Umarım işine yarar bilgilerdir. Kolay gelsin, başarılar.

permanent link

cevaplandı: 30 Tem '16, 13:45

ugurcanlacin's gravatar image

ugurcanlacin
816101625
cevap kabul oranı: 11%

değiştirildi: 30 Tem '16, 13:48

1

Yorumunuz için teşekkür ederim. Bayağı faydalı oldu. Ben 3 yılımı Java SE için harcadım. Yaklaşık 1 yıldır Java EE öğrenip kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bireysel çalışma yerine bir yazılım firmasında yapılanları görmek çok daha faydalı olacaktır diye düşündüm. Eğer özel değilse; çalıştığınız firmada yeteri kadar kendinizi geliştirebiliyor musunuz?

(30 Tem '16, 14:00) hasanburakavci hasanburakavci's gravatar image

Şu son 5 aya bakarsak devamlı kendimi geliştirdim ve geliştirmeye de devam ediyorum. Dediğin gibi bir firmada çalışmak çok daha fazla şey katıyor. Bende bunu farkettiğim için çalışmaya başlamak istedim.

(30 Tem '16, 16:26) ugurcanlacin ugurcanlacin's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×92
×19
×5
×3

Soruldu: 29 Tem '16, 12:14

Görüntüleme: 280 kez

Son güncelleme: 30 Tem '16, 16:27

powered by BitNami OSQA