Bu soru genelde front-end tarafında kod yazarken kafama takılıyor. Benim iş mantığıma göre jsp - css - js dosyalarım hep aynı isimde oluyor. mesela index.jsp bir sayfam varsa , arka tarafta bunu destekleyen index.css ve index.js dosyamda olmak zorunda.

Mesela :

jsp

alt text

css

alt text

js

alt text

İş mantığı bu şekilde ilerliyor. Bazen aynı kodları iki ayrı js yada css(genellikle css'de oluyor) yazmak zorunda kalıyorum ve buda beni rahatsız ediyor. Bunları birleştirdiğimde ise aynı css özelliklerini iki ayrı elemente uygulamak zorunda kalırım. Bu sayfanın açılmasını zorlaştırmaz mı ? Çünkü elementlerden biri o sayfada bulunmayacak. İş mantığını bozmamak için bunları ayrı css dosyalarında , uygulanacağı jsp sayfasının adıyla taşımak yanlış mı?

soruldu: 29 Ağu '16, 17:42

Qmer05's gravatar image

Qmer05
20552135
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 29 Ağu '16, 17:45

1

Cssleri birleştirmenizde fayda var. Bütün sayfalardaki tutar kutucukları x boyutta olsun gibi değişiklik yapmanız gerekse mesela epey zorlanırsınız bu şekilde. Aynı css özelliklerini iki farklı elemente uygulamamak için iki elemente farklı class tanımlamaları yapmanız gerekecek. Javascriptleri de birleştirebilseniz iyi olur ama tabi orada tek bir dosyada toplamak değil de uygulama tasarlıyormuş gibi bir yaklaşım söz konusu olması. Daha zor bir iş yani.

(30 Ağu '16, 02:31) ertuncefeoglu ertuncefeoglu's gravatar image

Yorumunuz için sağolun hocam.

(30 Ağu '16, 05:41) Qmer05 Qmer05's gravatar image

Sorunuzun aslında tek doğru yanıtı yok. İki yöntemin de kendine göre artıları ve eksileri mevcut.

Sayfaların css dosyalarını ayrı düşünmek kodun bakımı ve okunabilirliği açısından olumlu. Bunun yanında dosyalarınızın çok sayıda olması, sayfa yüklenirken her dosya için bir HTTP Request gerektireceğinden overhead problemi doğuracaktır. Bir diğer eksisi de sayfalarınızda ortak bir tasarım kullanıyorsanız (header,menu vb) ve master page yapınız yoksa her sayfa için aynı css kodlarını yazacaksınız. Bu hem tekrara sebebiyet verecek, hem de değişiklik gerektiren durumlarda bakımı çok çok zorlaştıracaktır.

CSS kodlarını tek dosyada tuttuğunuz yöntemde ise kodun okunabilirliği açısından bir dezavantajınız var. Bir de her sayfa için gereksiz css kodlarını yüklemiş olacaksınız ( - tarayıcıların önbelleğe alma davranışları buradaki handikapı giderebilmektedir. ).

Artıları ve eksileri anlatmaya çalıştım. Şimdi kendi geliştirme sürecimizdeki yöntemden bahsedeyim. Fikir edinmeniz açısından yararlı olabilir.

Tüm bunlara bakıldığında geliştirme aşamasında dağıtık dosya kullanıp build aşamasında bu kodları tek bir dosyada birleştirmek ve minify etmek iki seçeneğin de avantajlarının bir arada kullanılabildiği yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Kendi projelerimizde bunu .NET framework'un Bundle yöntemi ile gerçekleştiriyoruz. JAva tarafında bunun karşılığını bilmiyorum ama araştırırsanız bu işi otomatize eden bir yöntem kesin olarak bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim. Ersin

Not : Farklı görüşler için bu konunun tartışıldığı şu başlığa bakabilirsiniz. bağlantı

permanent link

cevaplandı: 31 Ağu '16, 02:47

ersinyildiz's gravatar image

ersinyildiz
2.9k31439
cevap kabul oranı: 29%

değiştirildi: 31 Ağu '16, 02:48

İstediğim bir cevaptı , teşekkür ederim hocam.

(31 Ağu '16, 07:18) Qmer05 Qmer05's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA