Yazılım öğrenmeyi(Java vs) bırakma kararı aldım,Cyber security üzerine uzmanlaşmak istiyorum beni ancak bu tatmin edebilir. İzleyeceğim yol temel seviye Assembly->C->ileri algoritma için Lisp->internet için Perl->grafik arayüzü için biraz Java FX Yardım eden herkese teşekkür ederim,konu kapanabilir

soruldu: 30 Ağu '16, 09:47

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 01 Eyl '16, 04:55

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


ben teknolojinin tüketilen değil üretilen kismini gormek istiyorum

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. şu ayrımı iyi yapmak gerekiyor. Masa imal eden 3 kişi düşün.

1- Biri hazır kalıplar otomatik sistemler kullanıyor. seri bir şekilde masa üretiyor. bütün masalar birbirin aynı seri üretim.

2- bir diğer marangozu düşün çekiç, mengene vs aletler kullanarak bir masa yapıyor. hangi el aletini nerede kullanacağını iyi biliyor. kullandığı aletlerin detayıyla uğraşmayıp yaptığı masanın estetiğine odaklanıyor. özel istek olursa elle müdahele edip kişiye özel sanat eserleri ortaya çıkarabiliyor. yada daha seri bir şekilde kendi tarzında üretim yapabiliyor.

3- Son ustamız ise daha doğrusu usta olmaya çalışan arkadaş (burada sen oluyorsun bu şahıs). masa yapmaya başlıyor. sonra durup çekici inceliyor. kendisine özel bir sap üretiyor hatta abartıyor çekici dökme demirden kendisi imal etmek istiyor. bu sefer demir döküm işlerini öğrenmesi gerekiyor. sonra mengeneye takılıyor onuda kendim baştan üreteyim diyor. işin matematiğini fiziğini vs inceliyor. kullandığı diğer bir elektrikli aleti kendi üretmek istiyor, bu sefer elektrik eloktronik olaylarına dalıyor vs. vs. uzar da uzar. e hani sen marangozdun masa nerde derler adama. yaptığın masaya bakarlar. bırak elektrikli aleti o işin uzmanları yapsın. çekici demir döküm ustaları imal etsin.

Üreten kısım olmak istiyorsun doğru aletleri kullanan marangoz da üreten kısımda. o aletleri üreten diğer ustalarda üreten kısımda. sen ister marangoz ol, ister demirci, ister elektrikçi ama hepsi olmaya çalışırsan hepsinin ustası olamazsın. hepsinden azar azar olacağına birinde sanatkar ol bence. tecrübeyle sabittir.

permanent link

cevaplandı: 31 Ağu '16, 03:51

yunus's gravatar image

yunus
2527
cevap kabul oranı: 4%

1

Ayrıca Bütün programlama dilleriyle herşey yapılamaz bunu unut. bu eskide kaldı. artık sistemler çok komplex. bir kere arada işletim sistemi var senin yazdığın program bir işletim sistemi üzerinde çalışacak. işletim sistemi sana ne kadar izin verirse kaynaklara o kadar erişebilirsin. direk GPUa erişmek istiyorsun mesela ama adamlar araya driver koymuş, opengl koymuş. niye sen daha rahat stabil işlem yap diye. her bir marka model donanıma özel ayrı ayrı program yazma diye.

(31 Ağu '16, 04:08) yunus yunus's gravatar image

ya da embedd sistemler filan var daha alt seviye o yollara giricen. belli bir amaca hizmet eden belli bir donanıma özel uygulama yazıcaksın ve herşey senin kontrolünde olacak.

(31 Ağu '16, 04:08) yunus yunus's gravatar image

Kore,Amerika,Rusya gibi ülkeler kendi işletim sistemini yapıyor,tekerleği yeniden icat etmek gereksizken neden bunlar yeniden icat ediyor ? Belkide her ülkeye yeni bir tekerlek lazım. Teknoloji üretmediğimiz için dışa bağımlıyız,ülkemizdeki yazılımcıların çok büyük bir kısmı sadece yurt dışından getirilen paketleri kuruyor,kendi ürettikleri bir şey yok,genelde database ve network soket işleri. İşin alt seviyesinde at koşturacak çok yazılımcımız yok ve benim gibi işin alt seviyesini öğrenmek isteyen kişilere gereksiz uğraş içindesin gözü ile bakılıyor,Türkiyeye bu imaj yerleştirilmiş

(31 Ağu '16, 08:10) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Linus Torvalds,Richard Stallman,Bill Gates gibi yazılımcılar,eğer işin temelini bilmeseydi şu an tüm dünya onları konuşur muydu ? James Gosling javayı geliştirmeseydi şu an dünya devi Java olur muydu ? Richard Stallman GNU projesini kurmasaydı şu an onlarca açık kaynak yazılım olmayacaktı,Richard Stallman bu güçlü yazılımları nasıl yaptı ? Direk alet edevatlara dalsaydı yapabilir miydi ? Demekki yurt dışında bu işler temelden veriliyor.

Bizim ülkemizde tüm dünyanın konuştuğu yazılımcıları sayabilir misiniz ? Sayamayız neden ? Çünkü ülkemiz piyasa programcısı yetiştiriyor (ortak görüş)

(31 Ağu '16, 08:14) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Şu anda öğrenip işe girme gibi bir amacım yok hocam,üniversitem bu sene başlıyor. Sadece bilgi edinmek,temel sağlamlaştırmak bakımından araştırıyorum,işin temeline iniyorum

(31 Ağu '16, 08:20) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

kardeşim aynı şeyleri söylüyoruz zaten. benim vurgulamak istediğim şey şu. alt seviye öğreneceksen alt seviye öğren. grafik tasarım yapacaksan grafiker ol. security ile uğraşacaksan network olaylarını öğren. hepsine dalıp dağıtma kendini kardeşim sonra benim gibi olursun. forumlarda millete her konuda fikir verirsin. ama yaptığın icraatı görelim deyince öyle kalırsın. Ayrıca konuyu kapatabilmek için bir cevabı işaretlemen lazım

(01 Eyl '16, 03:39) yunus yunus's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

Canım kardeşim sen işine başla ve ilerle önüne o kadar kapı çıkacak ki ? Ben ne istiyordum niye başladım bu yazılıma demeyi unutacaksın o kapılardan geçerken. Yani sen sadece öğrenmeye başla herşey senin hayal gücünle sınırlı. Herşeyi yaparsın. Kendi kütüphaneni yazarsın. Kendi dilinide yaparsın. Yeterki öğren. Azimli oldukdan sonra bir takımla kendi derleyicinide yazarsın. Phyton öğren , uzmanlaş. O dilde uzmanlaşmış yazılımcıları araştır. Onlar gibi olmak istiyeceksin. Hepsinin şuanki konumuna ve hayatına bak. Bunlar seninin azmini güçlendirir :D konudan çok koptum ama bıktım artık şu dilde şu yapılabilir mi ? sorularından :D Her dilde , herşey yapılır :) O herşeyde sana bağlı aslında yazılımcı için dil önemli değil.! Yetenek , tecrübe önemli.

permanent link

cevaplandı: 30 Ağu '16, 16:32

Qmer05's gravatar image

Qmer05
20551935
cevap kabul oranı: 0%

Ömer hocam her dilde her şey yapılır diyorlar,zaten kafama takılan bu. Diyelim ben python dilinde (pythonu örnek vermek için söylüyorum başka diller de olabilir) sıfırdan kendi çapımda kendimi geliştirmek için grafik kütüphanesi yazmam gerekiyor diyelim. Grafik kütüphanesi yazmam için benim ekran kartının işlemcisine ulaşmam gerekiyor,python,ruby ve java gibi üst seviye dillerde nasıl bu işlemleri yapabilirim,benim merak ettiğim bu zaten :) Yani başkalarının yazdığı kütüphaneyi kullanmadan,dilin kendi özellikleri ile ekran kartına nasıl emir verebilirim ?

(30 Ağu '16, 16:37) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Yani aracı kütüphane kullanmadan, "SAF" python kullanarak bunu nasıl yapabilirim ? İpin koptuğu nokta bura zaten,sorum çok zor olmamakla birlikte cevap bulamıyorum

(30 Ağu '16, 16:40) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Her dille her şey yapılabilir (?) olsa dahi her dille her şey yapılmaz. Diller bu yüzden çeşitleniyor zaten. Vaktiniz çok değersiz ise C ile Web uygulaması yazmayı deneyebilirsiniz :) . Yazılımcı için dil önemli değil tezine de katılmıyorum. Yazılımcı yapmak istediğini doğru yoldan yapabilendir. Bir dilin herşeyini öğrenmek için onu alakasız bir alanda kullanmak çok mantıklı değil. Tersine o dilin kuvvetli olduğu alanda birşeyler yapmaya çalışarak dili öğrenmek daha doğru. Gerçek bir yazılımcı bir projeyi gerçekleştirmek için sadece kendi bildiği dilde diretmeyen, doğru olanı seçebilendir.

(31 Ağu '16, 04:03) ersinyildiz ersinyildiz's gravatar image

Bu sorunun cevabını C dilinde bile bulamıyorum,ipin ucu assembly e kadar dayanıyor. Python ile ekran kartına ulaşıp istediğim kendi çapımda grafik motorunu yapamıyorsam. Her dilde her şey yapılır tezini çürütmüş oluyorum. Çok cahilim,sizlerin yardımını bekliyorum :)

Aklımdaki proje : Pencere içinde iki tane 3 boyutlu kutu olacak,arasında ise 10cm uzunluğunda ip olacak,ben bir kutuyu çektiğim zaman o iple birlikte diğer kutu da çekilecek,bildiğiniz gerçek yaşamdaki mantık

permanent link

cevaplandı: 30 Ağu '16, 16:43

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 30 Ağu '16, 16:50

Tamamda bu dediğin uygulama normal javafx veya herhangi bir phyton kütüphanesi ile de yapılmaz mı ? kendi kütüphaneni yazma amacın ne ? birde şöyle birşey var . Phyton ile kendi görsel kütüphaneni yazabilirsin ama sana bunu yaparken sana yardımcı olacak araç assmly dili değil . Phytonun kendi görsel kütüphanesini kullanarak yapacaksın . Bunun için en başa dönmene gerek yok . Tahmin ediyorum ki javanın görsel kütüphanesi , mesela 'JavaFx' muhtemelen ya javanın içindeki bir başka görsel kütüphane olan 'swing' kütüphanesi , yada javanın yazıldığı dil ile yazılmıştır. Bunun başka bir açıklaması yok.

permanent link

cevaplandı: 30 Ağu '16, 17:05

Qmer05's gravatar image

Qmer05
20551935
cevap kabul oranı: 0%

"Tamamda bu dediğin uygulama normal javafx veya herhangi bir phyton kütüphanesi ile de yapılmaz mı ? kendi kütüphaneni yazma amacın ne ?"

Kendi kütüphanemi yazma amacımın tek açıklaması öğrenmek istemem zaten. Başkalarının yazdığı kütüphaneleri kullanmak tamam güzel ancak bir yere kadar,ben sıfırdan insanlara bir şey üretip faydalı olmak için bu mesleği seçtim. Temelimi sağlamlaştırmak için kendi kütüphanelerimi yazmak istemem kadar doğal bir durum olamaz. Birileri bu kütüphaneleri sıfırdan üretiyor,teknolojiye yön veriyor,biz Türklerin ne eksiği var ?

(30 Ağu '16, 17:10) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Hocam öğrenmek için tekrar 20'inci yüzyıla gitmene gerek yok diye düşünüyorum. Şurda asemmly diline başlasan yazılımdan soğursun. Bence insanlara daha önce görmediği birşeyi sunmak en iyisi. Bence bir dili öğrenmeye başla. Tabi aynı mantıkla uygulayarak öğren proje yaparak. Ama bu projeler kendi hayatını kolaylaştıracak projeler olsun. Benim ilk anlamlı projem knight online oyunu içindi :d Belki bilirsin bu oyunu çoğu gencin hayatını mahfetti. Bu oyun için ufak bi macro yapıp onu geliştirmiştim. Çok iyi olmuştu ve yazılıma iyice bağlandım.

(30 Ağu '16, 17:18) Qmer05 Qmer05's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×43
×3
×2

Soruldu: 30 Ağu '16, 09:47

Görüntüleme: 270 kez

Son güncelleme: 01 Eyl '16, 04:55

powered by BitNami OSQA