JavaFX, rich internet application(RIA) geliştirmek isteyen Java uygulama geliştiricilerine ortam ve araçlar sağladığını söylüyor. Ama JavaFX ile yazılan RIA'ların çalışması için istemcilerde JavaFX runtime gerektiriyor. Bu gereksinim JavaFX'in önünü kapatan bir durum değil mi? Internet uygulamaları istemcide html/css/js den başka gereksinim duymaması gerekmez mi?

JavaFX'i desktop uygulamalarında Swing'in yerine kullanabilir miyiz, amacına uygun olur mu?

Uygulama geliştiricilerin zaman ve emek harcayıp JavaFX'i öğrenmesi konusunda fikriniz nedir? Zaman ve emek israfı mı yoksa iyi bir yatırım mı olur?

soruldu: 17 Tem '12, 01:57

Mesut's gravatar image

Mesut
60721017
cevap kabul oranı: 25%

değiştirildi: 17 Tem '12, 01:57


Temelde JavaFX, WPF gibi arayüzün ekran kartı gibi güçlü bir bileşenle render edilmesi yapısına dayanmaktadır. Bu da web uygulamalarında ekran kartını kullanan ağır uygulamaların yapılabilmesini ve hiçbir yavaşlama göstermemesini sağlamaktadır.

JavaFX web üzerinde Applet yapısında çalışıyor ve Adobe Flash yada Silverlight gibi küçük paket halinde kurulabiliyor. Yada zaten JRE' nin 7. sürümünden sonraki sürümlerde otomatik olarak kurulabiliyor. Yani sadece html css yetmediği doğru ama istediği çok büyük bir altyapı değil.

Swing yerine kesinlikle kullanılabilir. Tek sorun şu an hala geliştirme safhasında olması. Yani bazı eksikleri var ama zamanla kapanacaktır. Swing arayüzü geliştirilirken olduğu gibi sürükle bırak şeklinde bir yapıyı da sunacak yakın zamanda.

JavaFX öğrenmek için çok zor değil eğer Java ile uğraşılmışsa. Kodlama tarzı biraz değişse de anlaşılır şekilde. Getirdiği yeni konseptler ve dolayısıyla kontroller de var tabi. Harcanan emeğe şimdilik değmeyebilir çok yaygın olmadığı için. Ama biraz daha geliştirildiğinde ve imkanları genişlediğinde çok kullanışlı olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü eski tür işlemci kullanarak render edilen arayüzler yerine daha akıcı ve hoş görünümlü arayüzler kullanılacaktır bence. Ayrıca ister web uygulaması ister masaüstü uygulaması geliştirebildiğimiz için JavaFX bence bir puan daha kazanır.

permanent link

cevaplandı: 17 Tem '12, 02:23

numankaraaslan's gravatar image

numankaraaslan
1.8k253749
cevap kabul oranı: 19%

JavaFX 1.x fx script ile cikmisti ve java ile kodlanmadigi icin her nekadar bir script dili ve her ekranda(mobil,web, tablet, tv) calisacak gibi reklamlar yapilsa da tutmadi.

Oracle Sun'i satin aldiktan sonra java desktop teknolojilerine yatirim yapilmadigi, swing'in artik yeterli olmadigi ve geriye uyumluluk politikasi sebebiyle cok gelistirilemedigi sikca dile getirildi. Oracle boylece radikal bir karar alip JavaFX 2.x serisinin java'ya gececegini JDK8'e de eklenecegini duyordu.

Neden Oracle boyle bir karar aldi? Oracle butun dunyada hala bircok desktop ile calisan teknolojilere sahip, Oracle Forms, Oracle veritabani + PL/SQL ile desktop gelistirme sunuyor ve direk veritabani uzerinde calistigi icin buyuk sistemlerde cok kullanildi. Oracle Oracle Forms gibi yapilari devam ettirebilmek icin internetle de uyumlu RIA araclarina ihtiyac duyuyor, sadece Oracle degil bircok java programcisi. Oracle'in JavaFX gelecekte swing'in yerini alacak her platforma da tasinabilir gibi aciklamalarla ne kadar yatirim yaptigini gosterdi.

Su ana kadar JavaFX 2.2 developer preview de gayet basarili componentlere sahip. JavaFX Contols (componentleri) gayet iyi tasarlanmis, JavaFX takiminin tekrar ettigi swing'deki hastaliklardan kurtulmus bir UI teknolojisi. Bircok guzel yenilikleri var, en goze batanlar: CSS ile componentleri sekillendirebilme, 3D, Canvas, Audio, Video, Web Service'leri cagirabilme, asenkron calisabilme, FXML ile UI form tasarimi, Scene Builder form designer gibi bir cok ozelliklere sahip.

Kisaca ozetlersek JavaFX javanin yakin gelecekteki Desktop ve RIA toolseti. JavaFX 2.2 final ile GNU/Linux'da da stabil versiyona ulasilmasi bekleniyor yakinlarda. Ayrica Oracle iPad uzerinde bir emulator ile javafx demolari gosterdi (henuz nasil calistirdigini yayinlamadi), soylentilere gore JavaFX embedded java veya emulatorler araciligiyla mobil cihazlarda calistirilacak. Eger bu ozellik gelirse artik tek bir dil ve javafx zengin component seti ile mobil cihazlara (telefon, tablet, pc, tv vb. gibi her ekranda calismasi gercek olacak mi?) program gelistirilebilecek.

JavaFX yol haritasi surekli guncelleniyor.

Ayrica JavaFX componentlerine bakmak isteyenler icin anlatimlar burda.

JavaFX programcilarinin ve topluluk haberlerinin yayinladigi site : http://fxexperience.com/

permanent link

cevaplandı: 17 Tem '12, 05:28

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,104
×27
×2

Soruldu: 17 Tem '12, 01:57

Görüntüleme: 6,112 kez

Son güncelleme: 17 Tem '12, 05:28

powered by BitNami OSQA