X üniversitesinde bilgisayar mühendisliğine başladım,doguda olamasina karşın urapta mühendislik olarak ilk 10 içinde olan bir üniversite(urapin yalancisiyim) Algoritma ve programlama dersinde bize klasik bilgisayar,tümden gelim tüme varım,islemci ram vs kısa kısa anlatıldı. Ardından soru sormak istedim hocaya ve hangi programlama dilinde konuyu işleyecegiz dedim,bana laboratuvarlarında netbeans kurulu olduğunu ve sadece Java ile ders işleyeceğini söyledi (4 sene) Neden C islemeyecegimizi ve pointer kavramına girmeyeceğimizi sordum,onu da siz öğrenin hepsini burada anlatamayiz,o zaman biri de çıkar neden pythondan anlatmiyorsunuz der bunun sonu yok dedi. Beynimden vurulmusa döndüm,ne yapmalıyım ?

soruldu: 22 Eyl '16, 06:05

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 22 Eyl '16, 07:31

Belki Mikroişlemci derslerinde asm nin yanında C de gösterirler.

(22 Eyl '16, 08:25) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Bir ton kaynak var kendiniz de çalışabilirsiniz veya yatay geçiş yoluyla başka üniversiteye geçebilirsiniz.

(22 Eyl '16, 18:30) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

Peki C yerine Java öğretilmesi normal bir durum mudur

(23 Eyl '16, 03:03) ShooterLens ShooterLens's gravatar image
2

Çok doğru demiş. Sen mühendissin kendi kendine öğrenmeye alışman gerekiyor. Java kullanan bir üniversite bulmuş beğenmiyo helal olsun valla :D

(23 Eyl '16, 04:09) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Bunda o kadarda şaşılacak bir durum yok, bir çok üniversitede tek programlama dili öğretiliyor aslında öğretilen , programlama mantığı ve algoritma, bunu bir dilde kavradınmı diğer dilleri öğrenmek çok kolay, üniversitelerden çok bir şey beklemeyin dersaneler gibi tepeden tırnağa herşeyi öğretmezler bu sistem ne kadar doğru onu tartışmıyorum var olan bu, biz C/C++ öğrendik ama ben android ,java /spring üzerine çalışıyorum , öğrenme işi tamamen sana kalmış , ne yapmalıyım demişsin öncelikle bunun normal bir durum olduğunu kabul et , javayı iyi öğren ondan sonra ne istiosan kolayca öğrenebilirsin rahat ol, artık dünya avucunun içinde googleda bütün kaynaklar var gerisi senin ne istediğin ve öğrenmeye ayıracağın zaman.

permanent link

cevaplandı: 23 Eyl '16, 03:20

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1615
cevap kabul oranı: 10%

Çok teşekkür ederim,sürekli yurt dışındaki okulların başarısı gösterilince bana direk Java anormal gibi geldi sonuçta pointer kavramı gösterilmeyecek. Yorumunuz için tesekkurler

(23 Eyl '16, 03:23) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

rica ederim, sen pointer ın ne olduğunu coktan anlamış öğrenmişsin zaten, web, mobil tarzı daha kullanıcıya yakın dillerin kullanıldığı alanlarda pointerların ne olduğunu bilmene bile gerek yok (bilsen tabi daha iyi olur ) c c c++ üzerine embedded veya realtime çalışırsan o zaman işine çok yarayacaktır .. bizim üniversitede veritabanı neredeyse hiç öğretilmedi baktığın zaman korkunç ama nasıl bilgi elde edilir i kavrayınca hiçbir şeyden korkmuyorsun lazım olanı öğreniyorsun.

(23 Eyl '16, 04:35) ibrahim472 ibrahim472's gravatar image

Bizim üniversite genelde başkasının şirketine girin mantigina değil,kendi şirketinizi kurup projenizi şirketlere satin mantiğina sahip. Hatta derste hocaya aselsana girme şansım varmı diye sormuştum,aselsana neden girmek istiyorsun,projeni yap aselsan sana teklif etsin demişti Mühendislik son sınıf oğrencisi bizim üniversitenin teknokentinde şirket açıp ses ve kafa sensörleri ile hareket ettirilebilen akıllı sandalye üretmişti,genelde üniversitenin bulduğu buluşlar embedded teknolojiler üzerine olduğu için direk Javayi garipsemiştim

(23 Eyl '16, 04:59) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

bu üniversite f.... üniversitesi mi?

permanent link

cevaplandı: 24 Eyl '16, 15:16

javac's gravatar image

javac
011
cevap kabul oranı: 0%

Evet .....

(24 Eyl '16, 17:53) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

şehrin adı e mi? ben de orda okudum eğitim olarak iyi bi ünidir

(25 Eyl '16, 15:17) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Evet hocam,üniversite adını f.. nehrinden alıyor :)

(28 Eyl '16, 13:39) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Üniversite size sadece bir problem karşısında nasıl davranmanız gerektiğini ve çözüme nasıl ulaşmanız gerektiğini öğretir.Programlama dillerinden hangisini seçeceğiniz ve hangisi üzerinde uzmanlaşmak isteyeceğiniz size kalmıştır.Eğer programlama temelinizi iyi alırsanız herhangi bir platformda uzmanlaşmak daha kolaydır.

permanent link

cevaplandı: 08 Eki '16, 04:33

caylakmuhendis's gravatar image

caylakmuhendis
05
cevap kabul oranı: 0%

Üniversitelerde neden çok eski konular öğretildiği konusunda ben de çok kafa yormuşumdur. Üniversitede öğretim görevlilerinden alınacak cevap benzerdir. Sizin aldığınız cevap gibi "bu işin sonu yok" şeklinde cevaplardır. Bir diğer konu ise üniversitelerde neden piyasaya dönük konuların işlenmediğidir.

Bunun temelinde yatan basit bir neden vardır aslında. Üniversiteler hayat boyu değişmeyen temel bilgileri verirler. Oysa piyasa çok değişkendir. Piyasa aslında değişmeyen temel bilgileri kullanarak değişimini sürekli kılar.

Bugün C programlama dili üzerine bir programlama dünyası inşa edilmiş durumdadır. Oysa biz C programlama dilini piyasada hiç kullanmayacağımızı düşünürüz. Ancak programcılık dünyası mevcut programlama dilleri ile yetinmemiş ve ihtiyaca göre yeni programlama dillerini inşa etmişlerdir. Örneğin bilişim sektöründeki dev şirketler (Google, Facebook, v.s) bugün çağın en gelişmiş veri tabanlarını kullanmazlar. Çünkü ihtiyaçlarını karşılamaz. Bunun yerine kendi problemlerini çözebilen yeni veri yapıları ile kendi ihtiyaçlarına göre çözümler üretirler. Bunu da genelde C, C++ gibi en temel programlama dilleri ile yaparlar.

O halde piyasaya dönük birikimleri ve deneyimleri elde etmenin yeri üniversiteler değil piyasanın kendisidir. Kurslar, kitaplar, stajlar, çalışma hayatı v.s bunun için vardır.

Üniversite eğitiminin üzerine birikimler edinmek bizim elimizdedir.

permanent link

cevaplandı: 18 Eki '16, 16:35

ucuncubayram's gravatar image

ucuncubayram
1.4k122840
cevap kabul oranı: 11%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,101
×6
×4

Soruldu: 22 Eyl '16, 06:05

Görüntüleme: 385 kez

Son güncelleme: 18 Eki '16, 16:35

powered by BitNami OSQA