Merhabalar, öncelikle yeni olduğumu belirteyim. Şuan bir proje için server taraflı program yapmayı düşünüyoruz. Normal de java da desktop üzerinde çalışacak uygulama. Yazılımcımız server tarafında python ve ya yine java yazabileceğimizi söyledi.

Server tarafında bir uygulama nasıl çalışır? yani bir xml ya da json dosyaları üretilerek client uygulamaya bilgi gönderiliyor.Bilgim bununla sınırlı.

Mesela desktop uygulamasından bir bilgi için kayıt butonuna basıldı. Bu bilgiyi client server'a gönderdi. Uygulama gelen bilgiye json dan bakıp database de işlemi yapıp daha sonra o jsonu yeniden mi oluşturur? Ve aynı işlemler birden fazla kullanıcı tarafından yapılabiliyor. Ve dil bağımsız olarak bu işlemler için ortak yapılar varmıdır, hangi yapıların bilinmesi gerekir?

Bu gibi durumlarda tam olarak uygulama nasıl tepki veriyor anlamadığım konular bunlar. İlginiz için teşekkürler, İyi günler

soruldu: 23 Eyl '16, 18:02

aykutbaytop's gravatar image

aykutbaytop
2516
cevap kabul oranı: 0%

Aslında işleyişi biliyorsunuz. Tüm istemciler istekleri sunucuya iletir. Sunucu bu isteği işler ve cevap verir. İstemci de aldığı cevap ile işlemlerini yapar.

Ortak yapılardan ve dil bağımsızlığından kastınızı anlayamadım. Platform bağımsızlığını kastediyorsanız Java biçilmiş kaftandır.

(23 Eyl '16, 18:49) acemi acemi's gravatar image

Evet hocam kısmen mantığı biliyorum. Ama bu örnekte verdiğim gibi bir kayıt işlemi yapıldığında, bilgi server tarafına gittiğinde server bunu nasıl yorumlar yani anlık olarak json dosyaları kontrol mü edilir. Ve yeni kayıt değeri anlık olarak diğer clientlarda nasıl gözükür. Ortak yapılar derken de bu tip çalışma şeklinde mesela bunlar için ortak bir fonksiyon tipi veya method varmıdır? hangi konular üzerinde arıştırma yapmam gerekir?

(24 Eyl '16, 11:52) aykutbaytop aykutbaytop's gravatar image

Çok basit bir örnek vermeye çalışayım :

Web servisler vardır duymuşsunuzdur, RESTful, Soap (Java 'da JAX-WS , JAX-RS) isimlerinde , bunlardan biri sizin işinizi görür Eğer çoklu işlem yapılacaksa ve hem JSON hem XML dönmesini istiyorsanız RESTful web servisi oluşturursunuz , ister bunu bir database bağlarsınız bilgi ekler yada alır ,ister sadece bilgi döndürür, servisin bir wsdl adresi oluruşturursunuz.Virtual Private Server kiralarsın içinde zaten JVM ve Server(Tomcat, Glassfish, Weblogic) yüklüdürler uygulamanı deploy ettikten sonra kullanıma hazır hale gelir.Zaten hostingten olduğu için bildiğin üzere her yerden ulaşılabilinir.İstediğin desktop uygulamasına bu web servisi "wsdl" adresini ekleyerek client olarak kullanabilirsiniz.

Umarım faydalanırsın :)

permanent link

cevaplandı: 28 Eyl '16, 13:56

Coder%20ACJHP's gravatar image

Coder ACJHP
3181311
cevap kabul oranı: 18%

Teşekkür ederim hocam. Yazdıklarınıza yoğunlaşacağım :)

permanent link

cevaplandı: 11 Eki '16, 08:38

aykutbaytop's gravatar image

aykutbaytop
2516
cevap kabul oranı: 0%

Fayda görüysen ne mutlu bana 😊

(11 Eki '16, 17:38) Coder ACJHP Coder%20ACJHP's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,102
×48
×26
×7

Soruldu: 23 Eyl '16, 18:02

Görüntüleme: 205 kez

Son güncelleme: 11 Eki '16, 17:38

powered by BitNami OSQA