Merhabalar arkadaşlar,

İş bulma konusunda bana fikir verebilir misiniz? Yazılım sektörüne girmek ve profesyonelleşmek istiyorum, hedefimde kesinlikle para yok ama ilanlara baktığımda junior u bile en düşük 2 yıl tecrübeli istiyorlar.Anlamadığım şey şu ; bu adam zaten giriş seviyesinde, sektöre ya yeni giriş yapmıştır yada yeni mezundur 2 yıl tecrübeyi nereden edinebilecek ki? Hani tecrübe sadece çalışırken edinilir yoksa öğrenim süreci tecrübeden mi sayılıyor? Şuana kadar iyi derecede Java SE başlangıç seviyesinde Java EE (Servlet, JSP, JSF, RESTful & Saop Web Servis) biliyorum . Hibernate, SQL , HTML teknolojilerini kullanabilecek seviyedeyim bol bol kod yazıyorum, uygulama yapıyorum.Tabiki bu nitelikler şirketlerin taleplerini karşılayacak seviyede değil. Hal böyle olunca işe girebilmek için daha ne kadar yol katetmem lazım? Yada neye odaklanıp , nasıl tecrübe edinebilirim? Paylaşacağınız her fikire saygım var tecrübeli arkadaşlardan fikir paylaşımında bulunmalarını rica ediyorum.

Şimdiden Teşekkürler.

soruldu: 28 Eyl '16, 16:36

Coder%20ACJHP's gravatar image

Coder ACJHP
3181311
cevap kabul oranı: 17%

Yeni mezun arkadaslar genelde ceplerine 1 ya da 2 staj, parttime calisma gibi tecrubeleri doldurarak mezun oluyorlar. Bu tabii ki orada adi gecen 2 senelik tecrubeyi olusturmuyor ancak degerlendirilebilir aday haline geliyorlar. Nispeten iyi sirketlerde isleyis bu sekilde. Bur de ucuz is gucu gozuyle tamamen sifir adami almayi goze alan sirketler de var ancak onlar genelde o kisilere yatirim yapmayi degil hizlica ogrettigi bir isi tekrar tekrar yapmani istemek yonlemiyle ilerliyorlar.

(29 Eyl '16, 01:23) MCY MCY's gravatar image

Güzel bilgilendirme için sağol, o zaman iş şansa kalmış diyebiliriz.Çünkü bu saatten sonra staj yapmam imkansız( malum çalışmak zorundayım).

(29 Eyl '16, 10:56) Coder ACJHP Coder%20ACJHP's gravatar image

Ben mezun olurken iyi stajlar yapmis olmama ve 6 ay da parttime calismis olmama ragmen stajer olarak basladim, sonra 5 gun parttime adiyla calistim 8-9 ay sonra fulltime oldum. Cok iyi bir ornek degilim ama kaliteli ve marka bir yerde calisabilmek icin bunlari goze aldim. Bu sans veya sanssizlik degil, ne istedigin ve neyi goze aldiginla alakali

(29 Eyl '16, 12:12) MCY MCY's gravatar image

Junior yazdığına bakma sen. "Senior arıyoruz ama bedavadan az pahalı maaş vereceğiz" demeye çalışıyorlar.

(30 Eyl '16, 08:07) acemi acemi's gravatar image

Hay gözünü seveyim, tamda söylemek istediğimi anlatmışsın.Kısa ve öz; az para senden senior olmanı bekliyoruz ama Junior adı altında.Maalesef insanın hevesini kaçırıyor bu gibi durumlar.

(30 Eyl '16, 08:56) Coder ACJHP Coder%20ACJHP's gravatar image

Eteration (bootcamp), ETSTur, Kafein Teknoloji vs gibi firmaların Stajyer kadrosundan girip ilerleyebilirsin. Normal ilanları 2 yıl deneyimli arayan bu tarz firmalar staj sonrası başarılı olanları işe alarak da kadroyu genişletiyor. Diğer türlü yaptığın proje, video eğitim, makale vs ile işe girmeni kolaylaştırabilirsin.

Veritabanı (MSSQL, Oracle) kısmında iyiysen de İş analisti ilanlarında şansın daha yüksek.

Bilgisayar Mühendisiysen teknokentlerde iş ara, maaşının belli kısmını (2200 civarı diyorlar, ne kadar doğru bilemem) devletin karşılaması avantajından dolayı iş bulmaları daha kolay.

(05 Eki '16, 17:56) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

Türkiye'de Junior seviyesinde birisinin iş bulması çok zor. Bunu kendi kişisel deneyimleri dayanarak söylüyorum. Daha öncede burada yazdım. Özellikle Java alanında çok büyük bir sıkıntı var. Kimse Junior seviyesindeki bir Java developer'a iş vermek istemiyor. Kendi bölüm başkanımın referansıyla, Hacettepe Teknokent'te Java ile çalışan bir iş yerine iş görüşmesine gittim. Herşey iyi güzel. Her konuda anlaştık. Hacettepe üniversitesi'ne yolu düşenler bilirler. Çok büyük bir yer. Neredeyse bir şehir. Öğrenciler bile okul içerisinde bir yerden bir yere giderken otostop yöntemini kullanıyorlar. Hacettepe Teknokent ile giriş arası 3 km'ymiş ben de gidince öğrendim (bir de Ramazan ayında). İlk gittiğimde yolu bilmediğim için bir kaç kere kayboldum. O kadar yolu da yürümek zorunda kaldım. Herneyse, bana verilen maaş 1.500 tl. Yola da tamam (Maltepe'den geleceğim), maaşa da tamam. Bana son söylenen; herşeyi yapacaksın. Gerekirse front-end'e müdahale edeceksin, back-end'e de katılacaksın. Buna da tamam dedim. Şu en son söyledikleri yüzünden işten vazgeçtim. "Tübitak ile çalışıyoruz. Anlaşmamız gereği en az 2 yıl deneyimli mühendis çalıştırmamız lazım. Ne kadar bilirsen bil önemli değil. Bizim için ekstra bir adam olacaksın". Yani sen çalışacaksın iş yapacaksın, bize para kazandıracaksın ama bize 2 yıllık deneyimli neredeyse bir şey bilmeyen mühendiste olur, böyle birisi lazım. Ben de ekstra bir adama olmak istemediğimi söyledim ve iş görüşmesini bitirdim. Başka bir Java iş görüşmesine gitmedim.

Yeni mezun birisinin piyasadan herhangi bir ücret talep etmemesi gerekiyor. Çünkü zihniyet şu: "Biz sana iş veriyoruz. Çalışırsan çalış. Çalışmazsan kapı orada. Dışarıda bekleyen bir sürü mühendis var!" Yani yeni mezun birisinin piyasada bir değeri yok. O yüzden dikkatli olmalısın.

Bana gelince (merak edersin diye yazıyorum), zorunlu bir kariyer değişikliğine gittim. PHP tarafına geçtim. Zaten freelancer olarak okul zamanlarında çalışıyordum. Şuan PHP developer olarak çalışıyorum. Gerekirse front-end'te de çalışıyorum. Yani PHP zaten HTML ile birlikte kullanılmak için geliştirilmiş bir dil. O yüzden front-end ve back-end benim içi farketmiyor. PHP çok kolay bir dil. Şimdiye kadar öğrenmediğim bir şey kalmamıştır. Çünkü herşey çok basit. Bu basitliğin sırrı biraz da Java'dan geldiğim için kaynaklanıyor. İşin tezat yanı; Java ile herhangi bir iş bulamazken şuan da telefonlarım susmuyor. Mesela bu hafta iki farklı yerden iş teklifi aldım ama kabul etmedim.

Kariyer planlamasını yaparken aslında biraz içinde bulunduğumuz ortama ve ülkemize göre yapmak gerekiyor. Yazılımı hiç bir zaman para olarak görmedim. "Yazılım gönül işi!" diyenlere tamamen katılıyorum. Lakin insanın da bir şekilde bir yerden ekmek yemesi gerekiyor. Hayatını kazanması gerekiyor. Dediğim gibi kariyer planlamasını içinde bulunduğumuz şartlara göre yapmalıyız.

Son olarak; ümitsiz olma. Nasibin nerdeyse bir gün ona kavuşursun. Ama piyasanın durumu böyle. İyi analiz etmelisin. Ben bunu yazmam, ben bunu yapmam kesinlikle dememelisin. Allah yardımcın olsun.

Saygı ve muhabbetle!

permanent link

cevaplandı: 01 Eki '16, 10:14

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

Samimi cevabın için çok teşekkür ederim 😊 Zaten bende ilk gittiğim iş görüşmesinde bende de Java EE + HTML+ Javascript + CSS istedi , ek kütüphane olarak Primpace ve Spring öğrenmen gerek dedi ; hepsine canı gönülden evet dedim.Ben kendimi bu işi öğrenmeye adadım inşallah kısa zamanda öğrenirim dedim.Şimdi cevap bekliyorum, zaten dediğin gibi ben üzerime düşeni yaptım gerisi nasip kısmet.

(01 Eki '16, 12:41) Coder ACJHP Coder%20ACJHP's gravatar image

Hakkında hayırlısı olur inşAllah :)

(02 Eki '16, 12:30) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

Muhtemelen Emre'den önce ben görseydim bu soruyu hemen hemen aynı şeyleri yazacaktım :) Emre düşüncelerime tercüman olmuş. Hayırlısı olsun inşaAllah :)

(05 Eki '16, 02:37) ilkay ilkay's gravatar image

İlkay hocam , sizde mi iş bulamayıp javadan vazgeçtiniz ? olayınız nedir ? Şahsen java ile ilgili kariyer yapmak isteyen bir insan olarak , merak ettim.

(05 Eki '16, 10:37) Qmer05 Qmer05's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×19
×1
×1

Soruldu: 28 Eyl '16, 16:36

Görüntüleme: 309 kez

Son güncelleme: 05 Eki '16, 17:57

powered by BitNami OSQA