İki gün önce bir yurda kayıt oldum. Kayıt olurken 4000 TL lik bir sözleşme-senet imzalattılar. İmza bana ait ve kefil yok. Yaşım 21 sözleşmeyi imzalarken ortamda noter tarzı hiç birşey yoktu. Kyk başvurdum şimdi ve sanırım kyk çıkacak. Müdüre bu yurttan ayrılmak istediğimi söylediğimde , seni mahkemeye veririm tarzı şeyler söyledi. Ben daha öğrenciyim bu durumdan kurtula bilirmiyim? Başına böyle bir durum gelen var mı ?

(Lütfen soruyu silmeyin , inanın çok zor durumdayım. :( )

soruldu: 01 Eki '16, 11:09

Qmer05's gravatar image

Qmer05
20551935
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 01 Eki '16, 11:10

Notere veya kefile gerek yok. İmzalar atıldıktan sonra; ister yurtta kal ister kalma o parayı senden her halükarda alırlar. Sözleşmeyi yaptıktan sonra; yurt müdürü de haklı. Kimse para kaybetmek istemez. Bence yurt müdürüyle konuş, orta bir yol bulmaya çalış. Çünkü elinde senedin var. Üç aşağı beş yukarı makul bir ücrette senedin feshinde anlaşabilirsiniz. Anlaşamazsanız da geriye yapacak bir şey kalıyor: sözleşmeye uymak...

(01 Eki '16, 11:46) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

Elimde hiç birşey yok. Öğrenciyim ve bursuma haciz koyulmuyor. Bu durumda çıkıp gitsem yinede bana birşey yaparlar mı ? Hadi kendimi kurtardım , ailemin canı yanar mı bu işten ?

(01 Eki '16, 12:00) Qmer05 Qmer05's gravatar image

Dediğim gibi; o parayı her halukarda senden alırlar. İlk olarak senden tahsil etmeye çalışırlar, senden tahsil edemezlerse ailene kadar uzanır bu iş. Çünkü sen bir öğrencisin ve veline ulaşırlar. Bu senedin bir yasal zorunluluğu olmasa, o parayı bir şekilde senden tahsil edemeyeceklerini bilseler yapmazlar. Dediğim gibi; yurt müdürüyle otur konuş. Makul bir fiyata (Sanırım aylık 400 lira yurt ücreti, mesela bir aylık yurt ücreti karşılığında) senedin feshinde anlaş. Yoksa ödemek zorundasın.

(01 Eki '16, 12:09) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

Güya dinli , imanlı vakıf yurtları bunlar hocam. Tüketici haklarına başvuracağım . Bakalım ne olacak , keşke 400 TL ye anlaşabilsek. Adamlar nuh diyor , peygamber demiyor.

(01 Eki '16, 12:27) Qmer05 Qmer05's gravatar image

Öğrencilik hayatım boyunca gezmediğim cemaat, ev ve topluluk kalmadı. Temelde hepsinin yapılanması aynı. Dini kullanmak artık son zamanların modası oldu. inşAllah makul bir fiyatta anlaşırsın. 3 sene KYK'da kaldım. Standartları özel yurtlara göre çok iyi durumda. KYK'yı kesinlikle tavsiye ederim.

(02 Eki '16, 12:33) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

Hocam surdan çıksam , kyk ' ya depar atıcam. Ama gün doğmadan neler doğarmış. Şuan o bahsedilen özel yurtta , sınıf arkadaşımla aynı odada kalıyorum. Memnunum :) Bakalım ilerde neler olucak.

(02 Eki '16, 14:38) Qmer05 Qmer05's gravatar image
1

öncelikle ailene bir şey yapamazlar annenin babanın malına parasına eşyasına dokunamazlar o imza senin sorumlu sensin bunu bil. 2.si seni mahkemeye verirler üzerine kayıtlı bir maaş ,gelir, taşınır taşınmaz mal varsa en kötü ona haciz koyarlar o kadar, öğrenim kredin olabilir mesela . ama bunu kesinlikle bir avukatla konuş daha detaylı tam bilgi al,

(03 Eki '16, 07:19) ibrahim472 ibrahim472's gravatar image
1

ve en önemli tavsiyem bu yurdu yurt müdürünü twitter facebook gibi sosyal medyadan ifşa et arkadaşlarına söyle onlarda retweetlesnler paylaşsnlar bu mağduriyetini cümle alem bilsin hangi grup cemaat olduğu farketmez eğer öğrenci olmasaydın adamlara hak verirdim ama öğrencinin evi altındanda olsa yardım yapılır , yani öğrenciye karşı her zaman duyarlı olmak lazım.

(03 Eki '16, 07:19) ibrahim472 ibrahim472's gravatar image

Teşekkürler hocam.

(03 Eki '16, 07:34) Qmer05 Qmer05's gravatar image
9 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster
Bu soruya ilk cevap veren sen ol!
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1

Soruldu: 01 Eki '16, 11:09

Görüntüleme: 177 kez

Son güncelleme: 03 Eki '16, 07:34

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA