Merhaba arkadaşlar, Java EE ile yeni tanışıyorum ve kafamı karıştıran bir, hatta birkaç soru var.Web uygulamaları thread yönetimini otomatik olarak kendisi mi yapıyor yoksa bizim "threadPool" ile yapmamız mı gerekiyor? Eğer kendisi yapıyor ise 1 saniyede kaç isteğe yanıt verebilir ve bu JVM tarafından mı yoksa Server tarafından mı yapılıyor?

Konuya hakim arkadaşların beni aydınlatmalarını rica ediyorum, her türlü fikir cevap makbule geçer. Teşekkürler.

soruldu: 31 Eki '16, 06:54

Coder%20ACJHP's gravatar image

Coder ACJHP
3181311
cevap kabul oranı: 17%


Saniyede yapılan işlem sayısı donanımla ve sizin yazdığınız kodlarla alakalıdır. Javada performansla ilgili birkaç tüyo vardır ve onlara uymanız yeterli olacaktır. Javada performanstan ziyade işe odaklanırsınız. Eğer çok yüksek trafikli bir web uygulaması yapacaksanız cache kullanarak veya donanım yükselterek ihtiyacınız olan hıza ulaşabilirsiniz. Java uygulaması bir C++ uygulaması değildir. Performansı veya requestlerin nasıl alındığı ve threadlendiği gibi konuları düşünmenize gerek yok. Çünkü zaten application container'ları yazan mühendisler bunları çok defa düşündüler ve en uygun kodları yazdılar. O yüzden kendi app serverımızı yazmıyoruz ve tomcat, websphere kullanıyoruz. O yüzden spring boot yazıldı. Biz işe odaklanırız. Performans yeterli gelmezse cache kullanıp donanım yükseltiriz ve ihtiyacımız olan hıza ulaşırız.

Peki web uygulamalarında thread kullanmak işimize yarar mı? Lazım olan yerde kullanmak gerekir. Örneğin kullanıcı video upload etti ve sizin bu videoyu işlemeniz gerekti. Bir thread başlatırsınız ve request tamamlandıktan sonra bile o thread çalışmaya devam eder ve videoyu işleyip sonlanır. Thread bu gibi işlerde kullanırsınız. Request'in catch edilmesini yapmazsınız çünkü tomcat yapıyor o işi.

Java, Tomcat, Websphere, Spring Boot'un performans özelliklerini ufak bir Google araştırmasıyla bulabilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 01 Kas '16, 02:23

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152856
cevap kabul oranı: 17%

1

Tam aradığım gibi bir cevap vermişsiniz, emeğinize sağlık.

(01 Kas '16, 02:30) Coder ACJHP Coder%20ACJHP's gravatar image

Kullandığınız web container her bir requesti bir threadde takip eder. Asenkron servlet mekanizması kullanıyorsanız, bir request için birden fazla thread kullanabilir.

Containerların konfigürasyonlarında maximum thread count değeri vardır. Bu değer aynı anda karşılayabileceğiniz request sayısını bulmanıza yardımcı olur.

permanent link

cevaplandı: 01 Kas '16, 09:05

erdalb's gravatar image

erdalb
2125
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×15
×2
×1

Soruldu: 31 Eki '16, 06:54

Görüntüleme: 141 kez

Son güncelleme: 01 Kas '16, 09:05

powered by BitNami OSQA