Ben kendisine kaliteli ve iyi bir Java developer olma hedefi koymuş birisiyim ve son 3 senedir Java EE frameworklerini öğrenmeye çalışıyorum. Bu zamana kadar bana hep söylenen front-end ve back-end farklı alanlardır ve bu alanların developerları birbirlerinin işine karışmazlar. Ancak iş bulma sitelerindeki Java Developer iş ilanlarını incelediğimde hep gördüğüm şey ilanlarda sağlam bir Javascript ve sağlam bir Javascript framework'ü (Angular,Node vs. gibi) bilgisi istendiğidir. Benim sizlere sormak istediğim Java developer olmak isteyen gençler ne yapmalı? Sektör gerçeği nedir?

soruldu: 12 Kas '16, 12:53

ilkay's gravatar image

ilkay
726334249
cevap kabul oranı: 13%

Backend-frontend ayrımı ölmez. İkisi farklı konulardır. Fakat artık öyle JS kütüphaneleri türedi ki bunlarla her türlü gui çok kolay şekilde oluşturulabiliyor. Java ile restful api yazıp bu apiyi kullanan gui'yi Angularjs veya Reactjs ile kodlama yaparak çok kolay şekilde oluşturabilirsiniz. Böylece şirketler gui'yi oluşturmak için başka eleman bulma ihtiyacı duymazlar. Javascript kütüphanelerinden önce GWT vardı (halen var). Vaadin vardı gui oluşturma olayını Java developerlar yapabilsin diye çıktı. Ama Angularjs ve Reactjs ile birlikte herşey daha düzenli, hızlı ve kolay oldu.

(18 Kas '16, 02:19) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

@kodmanyagha kavram olarak ben de Backend-frontend ayrımının ölmeyeceğini düşünüyorum. Benim bildiğim kadarı ile önceleri bir Java developer front-end teknolojilerini bilmezdi, ihtiyaç da duymazdı. Ama bugün gelinen nokta bir projenin nerede ise tüm katmanlarının JS ile kodlanabilmesini sağladığı için developer bazında back-front kavramını öldürüyor. Ve benim bir diğer düşüncem de bu gidişler, tek dille nerede ise bütün projenin kodlanabildiği bir dünyada Java tahtıdan edilmeye aday konumda duruyor.

(18 Kas '16, 02:25) ilkay ilkay's gravatar image

java nedir? javascript nedir? benzerligi nedir? farklılıgı nedir?

permanent link

cevaplandı: 15 Kas '16, 01:56

H4k4nn's gravatar image

H4k4nn
913
cevap kabul oranı: 25%

Sadece java developerlıkta değil genel olarak front end back end ayrımı ölüyor diyebilirsin.Full stack developer diye bi title var artık hayatımızda.Javascript tarafında yaşanan gelişmelerle zaten bir front endci de backend ci gibi kod yazabilir hale geldi.

Back end tarafı ve front end tarafının birbiriyle olan etkileşimi arttıkça back end ciler, javascript taraflarını, frontend ciler de backend bilgisi geliştirme ihtiyacı hissediyolar.

Ben bir backend developerım ama nodejs angular ionic framework gibi şeyleri kullanıp uygulama geliştirebiliyorum.ben backend ciyim javascript te ajax kullansam yeter, frameworklerle işim olmaz devri bitti artık.o yüzden sende kendini geliştirme aşamasında her iki tarafı da geliştirerek ilerlersen güzel bi iş yapmış olursun.

permanent link

cevaplandı: 15 Kas '16, 03:38

hakantopuz's gravatar image

hakantopuz
150
cevap kabul oranı: 7%

düzeltme. yanlış soruya cevap yazdım.

permanent link

cevaplandı: 16 Kas '16, 02:50

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1615
cevap kabul oranı: 10%

değiştirildi: 16 Kas '16, 02:51

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×137
×1

Soruldu: 12 Kas '16, 12:53

Görüntüleme: 223 kez

Son güncelleme: 18 Kas '16, 02:25

powered by BitNami OSQA