bu kadar basit birsey için sizleri rahatsız etmek istemezdim ama gerçekten kafama takıldı javada tek bir proje içinde birden cok classımız var ve benim merak ettiğim sey bu birden cok classımızı aynı sayfa içinde tanımlamakla , her class için farklı bir pencere oluşturmak arasında fark varmı gerçi küçükte olsa illaaki bir farkı vardır yoksa neden böyle bir ayrıma gidilsin ki diye düşündüğüm için sordum bu soruyu .. . Herkese basarılar dilerim ...

soruldu: 27 Ara '16, 04:33

cahilm%C3%BChendis's gravatar image

cahilmühendis
204
cevap kabul oranı: 0%

Mümkünse Java/OOP ile ilgili bir temel kitap al ve sıfırdan başla güzel kardeşim. Değilse, internette tonla doküman var. Özcan Acar'ın Java SE eğitim vidyoları var uygun fiyata, gayet iyidir.

Sayfa ne? Pencere oluşturmak ne? Proje ne projesi? Dediğin gibi "basit" bir şey mi, bilemedim.

(27 Ara '16, 13:04) acemi acemi's gravatar image

Herhangi bir fark yok. Ayni sayfa icerisinde birden fazla class olusturabilirsin. Burada tek dikkat edecegin sey: main metodu barindiran class public olmalidir. Ayri ayri class-larin olmasi aslinda uzerinde calistigin projeyi rahatlatan bir durum. Ornegin bazen bize oyle buyuk projeler geliyor ki buyuk resmi kafada cizmek zor olabiliyor. Lakin bir amaca yonelik belirli isleri yapan metotlarin bir class`ta toplanmasi, benzer class-larin bir package icerisinde bulunmasi hem kolaylik hem projede modulerlik saglar hem de kodun bakimini kolaylastirir. Bir sayfada birden fazla class tanimlanmasinin mantikli bir tarafi yok. Cunku gereksiz yere kod karmasikligina sebep olursun.

Ayrica bir sayfada birden fazla class tanimlayarak yazilan Java kodunun C kodundan bir farki kalmaz ki C de bile header lar tanimlayabiliyorsun. Turkiye de cok taninan unlu bir Java ustadi (bu platforma da uye) aramizda gecen bir muhabbette aynen soyle demisti: "Java gercek hayat gibi. Parcalar birlesir ve butun olusur. Java ya baktikca Allah a inancim bir kere daha artiyor." Cunku dunyada yekpare bir sey yoktur. Aslinda cevrende gordugun hersey class lardan olusmustur :)

Saygi ve muhabbetle!

permanent link

cevaplandı: 27 Ara '16, 14:13

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×7

Soruldu: 27 Ara '16, 04:33

Görüntüleme: 78 kez

Son güncelleme: 27 Ara '16, 14:13

powered by BitNami OSQA