Merhaba arkadaşlar . Yurt dışında yazılımcı için iş imkanları nedir ?

Yurt dışını düşünenler için tavsiyeleriniz nedir ? Kalıcı olarak gidebileceğimiz ülkeler hangileridir ? Kalıcı olarak yerleşmek için neler gerekli ?

Yurt dışında yaşayanlar önerilerinizi bekliyorum .Teşekkürler .

soruldu: 01 Oca, 03:04

cagrik's gravatar image

cagrik
108912
cevap kabul oranı: 0%


Merhaba,

Ben yurtdışında yaşamıyorum lakin yurtdışında işlerin nasıl yürüdüğünü az çok biliyorum (zamanında ben de gitmeyi düşünmüştüm, olmadı). Şuan için yurtdışında gidebileceğin en olası ülkeler: USA (20 Ocak'tan sonra biraz zor olacak gibi), Avustralya ve Kanada. Diğer ülkeler biraz sıkıntılı. Örneğin ben Finlandiya hastasıyım. Lakin Finlandiya'ya turist olarak giriş yapabilmek için bile çok fazla prosedür ve şartlar var. Yurtdışına turist olarak gidebilirsiniz lakin orada kalmak veya vatandaşlık almak oldukça zor bir durum.

Şuan için en olası üç ülke dedim. Evet, bu doğrudur lakin bu da çok kolay bir şey değil. Örneğin; USA için konuşacak olursak, devletin her sene belirlediği bir göçmen işçi kotası var. Bu kota değişebilmekte. Mesela 20 bin kişilik bir göçmen kotası açtığını farzedelim. Bu 20 bin kişilik kotayı çeşitli şirket ve kurumlara paylaştırılıyor. Her kurum kendi kotasını dolduracak diye bir kaide yok. İster alır isterse almaz. Herneyse, USA'de herhangi bir iş ilanı ile karşılaştığını ve başvurduğunu farzedelim. Eğer başvurun onaylanırsa: genellikle online bir görüşme gerçekleştiriyorlar. Uygun görürlerse, USA'e davet edip orada çeşitli sunum veya sınavlara tabi tutabiliyorlar. Yani tamamen senin bilgi ve yeteneklerini ölçmek için. Herşey uygun olması durumunda USA'e gidip göçmen olarak yaşama ve çalışma hakkına kavuşabiliyorsun.

Avustralya ve Kanada için de durumlar aşağı yukarı USA'deki gibi. Bu ülkelerin istedikleri şey: yetişmiş ve kalifiyeli iş gücü. Örneğin Avustralya için şöyle bir göçmenlik politikası belirlenmiş. Bana göre şuan gidilebilecek en avantajlı ülke: Avustralya. Çünkü havası güzel, ekonomisi iyi durumda ve yaşam standartları yüksek.

Bunlara ek olarak: stackoverflow-jobs sayfasına da bakabilirsin. Bu sayfada: yurtdışında işlerin nasıl yürüdüğü, hangi dil veya framework'lerin arandığını görebilirsin. Bazı ilanlarda, taşınma veya uzaktan (homeoffice) çalışma imkanları da var. Bunları değerlendirebilirsin.

Saygı ve muhabbetle!..

permanent link

cevaplandı: 02 Oca, 05:17

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69
×2

Soruldu: 01 Oca, 03:04

Görüntüleme: 163 kez

Son güncelleme: 12 Oca, 08:15

powered by BitNami OSQA