Buraya hep yazılımla ilgili sorular soruluyor. Javada şu nasıl yapılır, PHP'de bu nasıl yapılır, NodeJS'de şöyle bir library lazım gibilerinden. Tabiki sorulmalı bu tarz sorular ama burasının sadece yazılımla ilgili sorular sorulan bir mecra olmadığını düşünüyorum ve o yüzden farklı bir soru soracağım. Teknolojik bir proje içerisinde fizikle ilgili bir konu gerekli. Elektromanyetik kuvvet mi desem, yapay manyetik kazandırılmış bir nesnenin uyguladığı kuvvetin formülü mü desem ne desem bilemedim. Fizikle ilgili sadece lisede aklımda kalan parça pinçik konular var o kadar. Ben aşağıdaki paragrafa sorumu yazıyorum umarım saçmalamamışımdır. Tekrar söylüyorum bu soru teknolojik bir projeyle ilgili olduğu için burada soruyorum. O yüzden önemli yani.

Elektrikli bobinin sarım sayısı, manyetik akı, metal nüvenin kalınlığı, verilen elektriğin voltajıyla akımı ve bu metal nüvenin çekim kuvveti arasında nasıl bir bağıntı vardır. Muhtemelen birden fazla formül var bu formüllere nereden ulaşabilirim? Örneğin şöyle birşey. 1 cm çapında 1 cm uzunluğunda bir demir blok, üzerine 1000 sarımlık bir tele 1 volt verilirse atıyorum 10 newtonluk çekim uygular gibi bir formül var mı? varsa nereden ulaşabilirim buna? bununla ilgili internette veya kitaplarda kaynak var mı? hangi konulara bakmam lazım? veya hepsinden iyisi, bu bağıntıların formüllerini tek seferde yazabilecek bir babayiğit var mı? varsa ellerinden öpmüşüm. saygılar.

soruldu: 05 Oca, 07:58

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152854
cevap kabul oranı: 17%

değiştirildi: 05 Oca, 08:00

1

btsoru'nun bittiğinin resmi. bu siteyi canlandırmak için kuralları takip eden aktif gönüllü adamlar lazım

(06 Oca, 01:53) Dkyc Dkyc's gravatar image

ben bu siteye senden fazla katkıda bulundum Dkyc. blog siten bomboş, itibar puanın benimkinin yarısı kadar bile değil gelmiş sorduğum soruya laf atıyo. en baştan belirttim zaten bu sorunun teknolojik bir proje için sorulduğunu. kafanı kullan da kaldır o yorumu yoksa ben kaldırırım. fizik, matematik, kimya hepsi programlamayla ve teknolojiyle iç içedir. sen daha bunu anlamamışsın. yazık sana yazık. utan!!!! javacıların yüz karası!!!

(06 Oca, 02:20) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image
Bu soruya ilk cevap veren sen ol!
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×6
×1
×1
×1
×1

Soruldu: 05 Oca, 07:58

Görüntüleme: 63 kez

Son güncelleme: 06 Oca, 02:22

powered by BitNami OSQA