Merhaba üstadlar,bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim,bu dünyayı iyice anlamak istiyorum sorduğum sorular size basit veya saçma gelebilir belki ancak ufkumu açacağını düşünüyorum. Bu sıralar kendime bir dil seçmekle meşgulüm,okulda Java görüyoruz ancak Javaya pek ısınamadım. Omurgayı temel bil dile oturtmak istiyorum,algoritma mantığım bu dilde gelişsin,diğer dilleri de ihtiyacım olduğunda öğrenirim diye düşünüyorum,bu dili seçmek için uğraşıyorum. Daha compiler theory vs gibi dersleri görmediğimiz için,programlama dilleri,bilgisayarın çalışma mantığını tam kavrayamadık tabiki,ben de bu sitede aklımdakileri sorarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Konuya geçeyim.

quora.com sitesinde python ile neler yapılabilir diye arattığım zaman,yorumların çoğu şöyle olmuştu: Python turing makinasını tam destekleyen bir dildir,ve bu sayede yapabilecekleriniz sadece hayal gücünüz ile sınırlıdır,python veya diğer java,ruby gibi dillerde yapabileceklerinizin sınırı yoktur tarzı cevaplar gelmişti.

Şimdi düşünüyorum da,pythonda 2-3 tane belli başlı grafik kütüphanesi var diyelim. Ancak ben bu kütüphaneleri kullanmak istemiyorum.Python dilini kullanarak python diline sıfırdan bir grafik kütüphanesi yazmak istiyorum. Ancak nasıl yazacağım ? Benim ekran kartı ile etkileşmem gerekiyor,kernel seviyesinde işler yapmam gerekiyor,ancak bunu sadece C yapabilir diye biliyorum ? Otomatikman programlama dilleri ile her şey yapılabilir teorisi çürümüş olmuyor mu ? Ben bunu anlamak istiyorum,eğer anlayabilirsem rahat bir şekilde her hangi bir programlama dilini öğrenebilirim,bu bende takıntı oldu,aylardır bunu araştırıyorum Soruları somutlaştırayım. Hız faktörünü es geçersek: Saf python ile python programı içinde çalışan bir işletim sistemi yazılabilir mi ? Bu işletim sisteminin kendi dosya uzantıları olacak,tamamen kendine özgü olacak.

soruldu: 08 Oca, 17:44

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 08 Oca, 17:48


Sorduğun sorularda sıkıntı yok. Her programcı ilk başlarda sormuştu bu soruyu. Sen şanslısın çünkü bunları sorabileceğim biryer var. Bizim zamanımızda böyle imkanlar yoktu.

En başta bilmen gereken şey her dille herşeyi yapamazsın. Çünkü dillerin geliştirilme amacı farklıdır. Mesela PHP sadece web işleri kolay yapılsın diye geliştirildi. Python normalde PHP gibi yorumlanan (scripting) bir yapısı vardı ve yine web işleri için geliştirilmişti ama yıllar içinde bazı asosyal ve çılgın programcılar python'a derleyici yazdı ve python'da yazılmış uygulamaları exe haline getirebildiler. Fakat bu, python'da işletim sistemi yazılabilir anlamına gelmez. Sadece windows ortamında çalışabilir hale gelir demektir. İşletim sistemi için boot lazım, kernel lazım, driver lazım, shell lazım, lazım da lazım. Doğrudan çevre birimlerini, portları (usb, paralel, seri), RAM'i, harddiski (FAT32, NTFS, Ext3, Ext4 vs) yönetebilmek gibi donanım seviyesinde işlemler yapabilmek lazım. Bunları henüz python ile yapmak mümkün değil.

Python'da kendi grafik kütüphaneni yazabilir misin? Teoride yazabilirsin, pratikte yazabilmen için çok zamana ihtiyacın var. Öncelikle hangi işletim sistemi için grafik kütüphanesi yazacaksın? Windows için ayrı, linux için ayrı, mac için ayrı kodlar yazman gerekiyor. Örneğin python'da Window diye bir class yazsan ve bu sadece ekranda bir pencere gösterme işini yapıyor olsa, class ismi sabit kaldığı halde her işletim sistemi için ayrıca kod yazman gerekir çünkü her işletim sisteminin pencere oluşturma yöntemi farklıdır.

Araştırmaktan hiç vazgeçme. Saçın başın dökülse bile araştırmaktan vazgeçme. Çünkü bilgiyi keşfetmek kolay, mantığı keşfetmek zordur. Başarılar.

permanent link

cevaplandı: 09 Oca, 02:26

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152854
cevap kabul oranı: 17%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×48
×43
×1
×1

Soruldu: 08 Oca, 17:44

Görüntüleme: 87 kez

Son güncelleme: 09 Oca, 02:26

powered by BitNami OSQA