Öncelikler merhabalar,

Yapmaya çalıştığım projenin genel özelliklerini anlatacak olursam; yazmış olduğum basit bir uygulama ile bir veritabanına bağlanıp oradaki bilgileri değiştirmeye çalışıyorum.

Neler Yaptım:

-- Şu an hali hazırda database baglanma işlerini ve veri çekip gönderme işlerini yaptıgım bir session bean var. Ve çalışıyor.

-- Bunu test etmek için java swing'le yazılmış bir client uygulaması var. Ve sorunsuz bir şekilde look-up yapıp gerekli bilgileri getiriyor.

Ben Ne Yapmak İstiyorum?:

-- Ben şimdi bu swing uygulamasını bir GWT uygulamasına çevirmek istiyorum. Bunu yapmak için gerekli eklentileri indirip. GWT'nin test projesini oluşturdum ve sıkıntısız bir şekilde çalıştırdım. Şimdi o test projesinin içinde server'i look up yapmaya çalıştığımda,

"javax.namig.Exception: Lookup failed for 'PAKET_ADI + INTERFACE_SINIFI'" in serialContext [myEnv={java.naming.factory.initial=com.sun.enterprise.naming.impl.SerialInitContextFactory, ......] şeklinde bir exception alıyorum. Çok büyük bir ihtimalle bir xml dosyasını kofigüre etmeyi unuttum fakat hangisi olduğu konusunda hiç bir fikrim yok.

Bu konuda referans olacak bir web site yada kitap yada bir önerisi olan var mıdır?

gf-client'ı buildPath'a koydum.

Teşekkürler,

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

uygulama geliştirme ortamı: eclipse

ps: yarı Türkçe yarı ingilizce yazım için özür dilerim.

soruldu: 24 Tem '12, 07:02

birkan's gravatar image

birkan
0113
cevap kabul oranı: 0%

kapatıldı: 26 Tem '12, 19:21

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559

Tekrardan merhabalar,

Sorun şu şekilde çözdüm, kullandığım tüm .jar dosyalarının en güncel sürümlerini indirdim. Ve client kodunu en baştan bir kez daha yazdım. Zaten öğrenme amaçlı olduğu için basit bir projeydi. (daha doğrusu aynı konsepte arkadaşım yazdı) Sorunsuz bir şekilde çalıştı. Neden böyle oldu. hiç bir fikrim yok. Sanırım ilk kodda bir yerde bir mantık hatası vardı. Yada bir elemanın lifecycle'ında bir problem yapıyordum.

iyi çalışmalar

(25 Tem '12, 02:33) birkan birkan's gravatar image

Bu soru 26 Tem '12, 19:21 rahmanyazgan tarafından "Problem çözüldü." gerekçesiyle kapatıldı.


Tam olarak GWT'yi nasil kullandiginizi bilemiyorum. Oncelikle GWT projenizde server tarafina hangi yolla ulastiginiz onemli. GWT Client tarafinda java'daki butun API'yi tanimaz o yuzden GWT Client tarafindan server tarafina erismek icin belirli protokoller kullanilir. Detaylari burda verilmis.

En cok kullanilani RPC (Remote Procedure Call) ve RF(Request Factory)'dir. RF zaten RPC uzerine bina edilmis server tarafinda yapilan data islemlerini kolaylastirmak icin kullanilir.

JBoss Seam ve ya Spring Framework'lerine de GWT yi entegre edip server tarafini bu frameworklerle client tarafini da GWT ile yapabiliyorsunuz. Bu durumda server tarafindaki isleri Seam veya Spring ile yapiyorsunuz. Yeni baslayanlar icin tavsiye edilmez!

En basit haliyle RF isinizi gorur. RF detayli aciklamalari GWT Docs'da guzel anlatilmis. RF RPC'nin aksine client server entity/model donusumlerini otomatik yapar.

GWT client tarafinda ornegin Entity bean'leri tanimaz o yuzden RPC kullanirsaniz entity bean'lerinizi POJO modellere cevirip bu modelleri shared paketlerinde tutmaniz gerekir(GWT'de hem server hem client tarafinda kullanilabilen paketler). Entity bean'lerinizi POJO modellere Dozer yardimi ile otomatik cevirebilirsiniz.Ayrica RPC kullanimi GWT StockWatcher ornek projesinde gosterilmis.

permanent link

cevaplandı: 24 Tem '12, 07:46

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

değiştirildi: 24 Tem '12, 07:47

powered by BitNami OSQA