S.a arkadaşlar ben pythona 2 aydır başladım fonksiiyonlar konusundayım foksiyonları nerelerde kullanabiliriz kullanım alanları nerelerdir ?

soruldu: 24 Tem '12, 08:10

python27's gravatar image

python27
15111
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 24 Tem '12, 09:35

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190


Python dan bagimsiz olarak, diger bütün programlama dillerinde de, funktion lar büyük önem arzetmekteler. Onlar sayesinde, kodlarimizi ve ya islemlerimizi grupluyoruz ve tekrar tekrar ayni seyi yazmaktan kurtuluyoruz. Yazilacak en kücük programda bile, islerimizi otamatiklestirmek icin, birbiriyle ilişkili deyimleri, kod parçalarını bir araya toplayarak kod bloklari (funktion lar) olustururz.

Bunun disinda Python da funktionlarin en güzel özelligi, onlari baska funktionlara parametre olarak da gönderebiliyor almak.

Eminim biliyorsundur ancak yinede cok güzl bir türkce kitap i paylasmak isterim.

permanent link

cevaplandı: 24 Tem '12, 08:52

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

abi örneklerle anlatsaydın daha güzel olurdu :) ama genede saol abi

(24 Tem '12, 08:59) python27 python27's gravatar image

Soru okadar genis ki, neresinden tutsak bilemiyorum. Dedigim gibi funktionlar, bir isi yapmak icin gerekli, sik sik tekrarlanan deyimlerin, kodlarin toplandikleri bir sey.

Biraz kötü bir örnek olacak ancak söyle bir sey varsayilm :

Programinda üc buton var : FaturaBilgileriniGöster , FaturaBilgileriniYazdir, FaturaBilgileriniKaydet. Bu üc nota icin de sen ayri funktion lar tanimladin. Ahngisini cagirirsan ona göre islem yapiyor. Ancak senin bu bilgileri göstermeden önce FaturaToplamini hesaplaman gerekiyor diyelim.

Bu hesaplama isini bu üc Funktion nun icinde yapabilirsin. Yani üc kez ayni seyi yapabilirsin. Diyelim ki herhangi bir nedenden dolayi (önergin KDV degisti) bu toplam hesaplama isinde bir degisiklik oldu. Ozaman bunu bu üc funktionun icinde ayri ayri degistirebilirsin.

Ama daha güzeli, madem bu toplam hesaplama isi bu üc yerde de ayni, ozaman onu FaturaToplaminiHesapla diye ayri bir funktion a yazarsin, ve yukaridaki üc noktadan, islem yapilmadan önce bu funktionu cagirisin. Oda sana toplami hesaplar ve geri verir.

Bunun faydalari : ayni kod u tekrar etmemis olusrsun ve eger bir gün degisiklik yapman gerekirse tek bir yerde degistirirsin ve programin her yerinde etkisini görürsün. Yani programin bakimi kolay olur.

Bu örnek gercekten de cok basit. Ama düsün kü üc degil de üc yüz yerde cagirilan bir funktionun oldugunda, üc yüz yerde degisiklik mi yapacaksin tek tek.

Örnegin bir Web Programinda kullanici login olduysa su sayfalari göster, olmadiysa söyle yap, gibi islemlerin yapildiginda, iste kullanicin login olup olmadigini kontrol eden bir funktion. Ve sen onu belki bes yüz yerde cagiriyorsun.

Bütün programlama dillerinde Funktion larin amacalari ayni.

permanent link

cevaplandı: 24 Tem '12, 09:23

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

Diyelimki bir algoritman var ve bu kod verilen sayının karesinin 5 katının 7 eksiğini hesaplatıyor (a), bunu kod içerisinde tekrar tekrar yazmak yerine bunu bir kere yazıp, bir kaç kere hesaplattırmak için fonksiyonlar kullanılır. Yani yazdığın koda modüler bir yapı kazandırır ki bu da hem zaman hem de mekan (bilgisayarın hafızasından söz ediyorum) tasarrufu sağlar.

permanent link

cevaplandı: 25 Tem '12, 06:23

Timur%20Aykut%20YILDIRIM's gravatar image

Timur Aykut YILDIRIM
371325047
cevap kabul oranı: 14%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×43
×3

Soruldu: 24 Tem '12, 08:10

Görüntüleme: 2,328 kez

Son güncelleme: 25 Tem '12, 06:23

powered by BitNami OSQA