Merhabalar, ben mobil cihazlar için program geliştirmek istiyorum.Bunun için nerden başlamalıyım? Java ile mi veya android işletim sistemi icin olani mi öğrenmeliyim? Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

soruldu: 26 Tem '12, 16:34

bkorkmaz's gravatar image

bkorkmaz
4681011
cevap kabul oranı: 50%

değiştirildi: 26 Tem '12, 19:13

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559

Android icin program gelistirme yontemleri nelerdir baslikli soruda da bircok tavsiyeler var, faydali olabilir!

http://www.btsoru.com/questions/932/androide-program-gelistirme-yontemleri-nelerdir

(27 Tem '12, 05:41) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Android işletim sisteminin Google dağıtımı olan SDK'sında Java ile geliştirme yapman gerekli. Başlangışç seviyesindeki Java bilginle de bu işe başlayabilir ve öğrenerek geliştirmeye devam edebilirsin. İlla hatırı sayılır derecede Java bilmek şart değil tabii ama Java bilenle bilmeyenin bu geliştirme ortamına adapte olmasında da önemli farklar ortaya çıkıyor. Bunun yanında tek başına Java da yeterli değil, Android'in çalışma yapısına zamanla aşina olman gerekiyor. ( XML ile arayüz tasarımı, İşletim sisteminin yapısı vs. )

Android 'in en önemli avantajı SDK'nın hemen her platformda (windows,linux,macos) çalışıyor olması ve açık kaynak geliştirme yapabilmen. Bunun yanında uygulamayı Play'a koymak istediğinde ödemen gereken ücret de diğerlerine oranla daha uygun bir ücret.

iOS için yine kendi SDK'sıyla geliştirme yapmak istediğinde Objective C bilgisi ön plana çıkıyor. Konuyla ilgili görüştüğüm bir çok kişi objective C'ye alışmanın zor olduğu kanaatinde. Ayrıca iOS geliştiriciliği Android'e göre biraz daha masraflı. iOS SDK sadece Mac bilgisayarlarda çalışıyor şu an. Yine uygulamayı markete koymak istediğinizde almanız gereken developer lisansı da diğerlerine kıyasla daha yüksek bir rakama tekabül etmekte.

Bunların yanında büyük iddaalarla ortaya çıksa da halen istediği popülariteye ulaşamamış bir diğer mobil işletim sistemi de Phone 7. Microsoftun geliştirdiği Phone 7 SDK da Windows makinelerde çalışıyor şu an. Uygulama geliştirme dili tahmin edildiği üzere C# seçilmiş. Andorid SDK'nın Eclipse üzerinde çalışmasına benzer şekilde Phone7 SDK'da Microsoft Visual Studio üzerinde çalışıyor. C# bilenler için adapte olması kolay bir yapısı var, Emülatörü de oldukça başarılı.

Diğer seçenekler arasında Blackberry, Nokia Symbian cihazlar için gelişticilik de var. Platform seçimi tamamen size kalmış. Ama gerçek şu ki, şu an en kolay erişilebilir olan Android olarak gözüküyor.

*Düzenlemek - Ekleme : iOS ve Android SDK Kullanmadan her ikisinde de çalışabilen mobil uygulamalar yazmak için de multiplatform dediğimiz geliştirme platformları ortaya çıkıyor. Bunların arasında daha çok oyunlar ve e-book uygulamaları için kullanılabilecek ve bir Türk girişimi olan Gideros Mobile'ı tavsiye edebilirim. Lua scripting dili kullanan platformda, fizik motoruyla oyun geliştirmek oldukça kolay bir hal almış. Sitesini incelemek için link*

Nereden başlamam gerekli derseniz aşağıdaki bağlantılar kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Android Development 200 Videos

Java-Beginner

Java-Intermediate

Java-Game Development

iPhone Development 37 Videos

Objective-C Videos

C# - 200Videos

permanent link

cevaplandı: 27 Tem '12, 02:35

ersinyildiz's gravatar image

ersinyildiz
2.9k31439
cevap kabul oranı: 29%

değiştirildi: 27 Tem '12, 02:41

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Temel seviyede java bilgim var.Şuan için Android en mantıklısı galiba.Android için daha fazla kaynak bağlantı verebilirseniz sevinirim ben de bulduğum kaynak bağlantıları buradan paylasırım. Böylece benim gibi başlangıç yapmak isteyen diğer arkadaşlara da faydası olur.

(27 Tem '12, 03:20) bkorkmaz bkorkmaz's gravatar image

Merhaba

Bildiğiniz üzere HTML5 teknolojisi aldı başını gidiyor, eğer her platform için ayrı ayrı dil öğrenmek yerine bir defa yazıp paketleme aşamasında uygulamanızı her platform için dağıtmak istiyorsanız Sencha Touch + PhoneGap araçlarını öneririm. Bu araçlar ile cihaz ve işletim sistemi ile tam etkileşimli Native uygulamalar geliştirebilirsiniz. Webview kısıtlamaları ile karşılaşmazsınız.

Sencha Touch ile ilgili örnek bağlantılarını aşağıda listeliyorum.

iOS için;

Packaging Sencha Touch 2 with PhoneGap (Cordova)

A Sencha Touch MVC application with PhoneGap

Building An iOS App With Sencha Touch 2 And Phonegap (Cordova)

Android için

Getting started with Android PhoneGap in Eclipse

Apache Cordova Documentation

Packaging a Sencha Touch 2 application with PhoneGap for Android

İyi geliştirimler dilerim.

permanent link

cevaplandı: 27 Tem '12, 05:35

mcifci's gravatar image

mcifci
16115
cevap kabul oranı: 11%

anroid isletim sistemleri üzerinde birseyler yapmak istiyorsan java bilmek zorundasin bildigim. eclipse bilgisayarina yükleyip anroid sdk sini icine atiktan sonra java dili program gelistirmeye baslayabilirsin.. iyi calismalar

permanent link

cevaplandı: 26 Tem '12, 18:37

serkeft49's gravatar image

serkeft49
162
cevap kabul oranı: 0%

Ayrıca android eğitimi alacaksan kesinlikle java bilmelisin(şayet başka sdk kullanmıyacaksan örneğin NDK).Ancak eğitim kurumları "herhangi bir dil bilmen yeter" desede onlar işin ticari cambazlığı peşinde ,dolayısıyla itibar etme.

permanent link

cevaplandı: 26 Tem '12, 19:35

RedLab's gravatar image

RedLab
15113
cevap kabul oranı: 22%

Büyük İhtimalle Kodda Hata olmamasına rağmen uygulama çalışırken "< Uygulama Adı > Durdu" vb. hatalar alabilirsin. Bunun En başlıca sebebi nesnelerde değişken oluşumunda dikkat etmen ve null değerler. Formun başına nesneleri tanımlarken Ör.

EditText edit;

OnCreate kısmında ya da Kullanacağın yerde de

edit=(EditText)findViewById(R.id.edittext1);

Şeklinde tanımlamalısın. Ben ilk başladığım sıralar(zaten fazla olmadı 2-3 hafta) bu hata beni çok uğraştırtmıştı. Eclipse hata vermiyor kodda, ama uygulama çalışırken duruyordu.Yani;

EditText edit = (EditText)findViewById(R.id.edittext1);

diyerek direk formun başına(üst kısmına) nesneyi belirtirsen uygulama çalışırken durma hatası alırsın.Diğer sebebi ise nesnelerin değer almaması yani null olması. Kod yazarken nesnelerin null olup olmadığını da kontrol edersen uygulaman sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Bu Hatayla İlgi Asıl Sebep de Projene bir ".jar" dosyası ekledğinde o nesneye İzin vermen gerekiyor. Bunu da Package explorerdan Projene sağ tıkladıktan sonra > Build path > Configure Build Path a girip Libraries sekmesinden Add External Jars ile dosyanı yükleyip Order And Export sekmesinden de işaretlemen Yani İzin vermen gerekiyor.

Kolay gelsin.

permanent link

cevaplandı: 27 Tem '12, 03:48

creseos's gravatar image

creseos
2.0k468187
cevap kabul oranı: 37%

değiştirildi: 27 Tem '12, 03:49

Bu acaba başka bir sorunun cevabı olabilir mi?

(27 Tem '12, 06:08) OguzOzkeroglu OguzOzkeroglu's gravatar image

Yeni Başlamışken bilmesinde fayda var. Bi zararı mı vardı ?

Ayrıca Bu hataya dikkat et ve değişken tanımlama şekli manasında bir tavsiye olmuyor mu ?

(30 Tem '12, 01:28) creseos creseos's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,104
×824
×32

Soruldu: 26 Tem '12, 16:34

Görüntüleme: 2,941 kez

Son güncelleme: 04 Eyl '13, 22:04

powered by BitNami OSQA