Arkadaşlar belki biraz klasik bir soru oldu ama. Python ve java dillerini karşılaştırırsak birbirine göre avantajları ya da dezavantajları nelerdir. Bu konu hakkında fikirleri, görüşleri olan varsa yazabilirmi.

Mesala gelişmiş, profesyonel sitelerin yanında bunlara ek olarak küçük çaplı otomasyonlar yapmak için hangisi daha idealdir bu konuda biraz kafam karışık; Ben şöyle düşünüyorum eğer yanlışsa düzeltin beni; java ile bir site yapmak için javanın yanında JSP sini ayrı,JSF sini ayrı öğrenmek gerek.Bir de javanın gerçekten çok fazla teknolojisi var çok kapsamlı yani bunları öğrenmek çok fazla vakit almazmı. Ama pyhton böyle değil.

Sizin görüşleriniz nelerdir acaba...

soruldu: 30 Tem '12, 07:07

volkan's gravatar image

volkan
16246
cevap kabul oranı: 0%


Java kurumsal(Enterprise) alanda cok etkili ve butun dunyada java ile olusturulmus buyuk bir eko sistem var(framework, toolset, plugin, IDE, Web Server, Application Server vb.) Ve Java butun dunyada cok kabul gormus teknolojilere sahip, bircok universite artik C++ ve Java ile dersler veriyor. Ayrica java ile calisan ornek verilebilecek buyuk sistemler mevcut.

Python ise basit(ogrenme anlaminda), hizli, her platformda calisabilen OOP yapida bir script dili ve statik tip zorunlulugu yok. Bu da Python'un her yerde joker olarak kullanilabilmesine olanak sagliyor. Ayrica Python'la javada oldugu gibi desktop, web, mobil platformlarina proje yazabilirsiniz. Dilin yapisi temiz ve kolay okunabilir, anlasilabilirlige sahip. Eskiden beri GNU/Linux sistemlerinde aktif kullanilmakla beraber, ozellikle son zamanlarda web ve mobil projelerde cok populer.(Bakiniz Instagram, Pinterest projeleri vb.)

Java ile Python karsilastirmasi yapmak yanlis olur. Ikisi benzer islerde kullanilsa da kullanim alanlari cok farkli. Java ile Python'u kiyaslamak agir bir savas tanki ile hafif ama her yerde calisan kalasnikov tufekleri karsilastirmak gibi olur. Python ile hizli ve kaliteli CMS(Content Management System), e-commerce, web app projeleri yazabilirsiniz ama bir online banking projesi yazmak isterseniz bircok zorlukla karsilasabilirsiniz. Python ile online banking yazabilirsiniz ama java'daki zengin arac gerec ve framework seti olmadan cok zorlanabilirsiniz. Yine ayni sey java icin gecerli java ile CMS isleri yapabilirsiniz fakat java webde PHP, Python, Ruby gibi script dillerinin hizinda calismaz.

Ayrica belirtmek gerekli: Google basta olmak uzere bircok bilimsel arastirmalarda python cok aktif kullaniliyor. Google App Engine ve bircok servisler python ile kodlaniyor. Son yillarda da Java is ilanlarinda Java ve Python birlikte aranmaya basladi.

Python ile ilgileniyorsaniz asagidaki linkler ilginizi cekebilir:

SQLAlchemy - Python ORM (Python dunyasinin Hibernate'i de denilebilir)

Django Framework

Pyramid Framework

permanent link

cevaplandı: 30 Tem '12, 07:33

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

http://bit.ly/M5UvGG linkte daha önce bir karşılaştırma yapmıştım. İşinize yarayabilir. Ayrıca şunada bakınız : http://bit.ly/M5UQZN

permanent link

cevaplandı: 30 Tem '12, 14:10

electrocoder's gravatar image

electrocoder
586152028
cevap kabul oranı: 6%

değiştirildi: 30 Tem '12, 14:11

bence yanlıs bi soru . python mu scalami dersen daha mantıklı bir soru olur . kullanım alanı ve dilin özellikleri karsilastirma yaparken benzer olmalidir .

scalada jvm de calisan fonksiyonel programlama dili ama pek bilgim yok belki bunularin farkıni acıklamak isteyen biri olur.

permanent link

cevaplandı: 09 Şub '14, 04:03

letsbiliselim's gravatar image

letsbiliselim
56447
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,102
×281
×112
×43

Soruldu: 30 Tem '12, 07:07

Görüntüleme: 7,926 kez

Son güncelleme: 09 Şub '14, 04:03

powered by BitNami OSQA