Merhaba arkadaşlar. Android uygulama yapılırken sürüm yapısı nasıl oluşturuluyor ? Uygulama girerken mi ve nereden kontrol ediliyor ? Yeni sürüm bulunduğunda nasıl bir yol izliyor ? Bunun yapısını öğrenmek istiyorum...

Bir de Google Android Market otomatik yeni sürümü çıkan uygulamaları bildiriyormuş galiba.. Yeni sürümü çıkan uygulamaları nasıl tespit ediyor ? Uygulamamızı buna uyumlu bir şekilde mi yapmamız lazım ?

Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

soruldu: 06 Ağu '12, 01:52

creseos's gravatar image

creseos
2.0k468187
cevap kabul oranı: 37%

değiştirildi: 09 Haz '14, 15:34

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


Edindiğim izlenimler çerçevesinde kısaca bahsetmeye çalışayım. Olabildiğince kesin yargılardan kaçınmaya çalışacağım.

Markete koyduğunuz uygulamanın üzerinde çalışmaya devam ettiniz ve birtakım değişiklikler yaptınız farzedelim. Google play'deki hesabınızdan ilgili uygulamayı seçip yeni apk göndermekle güncellemeye başlıyorsunuz. (Yeni apk oluşturduğunuz aşamada sizden versiyon girmenizi isteyecektir, bu aşamada versiyonu öncekinden yüksek tutmanız gerekli ) Geliştirdiğiniz uygulamanın apk'sını yükledikten sonra uygulamayla ilgili bilgileri girdiğiniz sayfada sizden eski bilgileri değiştirmenizi(opsiyonel), yaptığınız değişikliklerden bahsetmenizi isteyecektir. Ufak bir tavsiye : Eğer izinlerde de değişiklikler/eklemeler yaptıysanız hangi izni neden istediğinizi kullanıcıya bildirmek kullanıcının uygulamaya güvenmesini kolaylaştıracaktır. Bunu yapan nadir uygulamalar var maalesef.

Değişiklikleri de bildirdikten sonra işlemler bittiğinde Google Play'de ilgili uygulamayla ilgili bir güncelleme kaydı bırakmış oluyorsunuz. Uygulamanızı daha önce kullanmış kişiler Play'de oturum açtıklarında kendilerine bildirim olarak düşüyor bu uygulamanın yeni bir sürümünün olduğu.

Kabaca işleyiş bu şekilde, tabii güncelleme bahanesiyle uygulamayı amacının dışında çalışır hale getirmek isteyenler de düşünülmüştür diye tahmin ediyorum. Bununla ilgili güvenlik önlemleri vardı bildiğim kadarıyla (package isimlerinin aynı olması gibi). Bu konuyu araştırmanız da yararınıza olacaktır.

Konuyla ilgili ingilizce bir makale de burada mevcut link

permanent link

cevaplandı: 06 Ağu '12, 06:41

ersinyildiz's gravatar image

ersinyildiz
2.9k31439
cevap kabul oranı: 29%

Teşekkürler

(06 Ağu '12, 06:43) creseos creseos's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824
×3

Soruldu: 06 Ağu '12, 01:52

Görüntüleme: 966 kez

Son güncelleme: 09 Haz '14, 15:34

powered by BitNami OSQA