Sizce bir yazılımcı adayı üniversite yollarında zaman kaybetmeli mi? Malum 4 sene büyük bir süre.

soruldu: 08 Mar '12, 02:29

ucuncubayram's gravatar image

ucuncubayram
1.4k122840
cevap kabul oranı: 11%

değiştirildi: 24 Nis '12, 05:24

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


Diplomanin ne kadar önemli oldugunu kendimden bir örnek vererek aciklayayim. Biliyorsunuz 1998-2000 arasi DotCom (O yillarda herhangi bir internet fikri ile firma kurup, girisimciligie verilen ad) feciasi yasandi. Programcilara talep büyük oldugundan üniversite yillarinda ben freelancer olarak calismaya baslamistim. Benimle birlikte bircok arkadasim da degisik DotCom projelerinde görev aldi. Bircogu kazandiklari paranin cok fazla olmasindan dolayi buna aldanarak diplomalarini alamadilar, üniversiteyi yarim biraktilar. Ben diplomami almayi basardim.

Zamaninda diplomasini alamayan arkadaslar is bulmakta günümüzde zorluk cekiyorlar. En azindan Avrupa'daki bircok freelance projede aranan özelliklerden bir tanesi diploma sahibi (bilgisayar mühendisligi) olmaniz. Bana soracak olursaniz diplomanin pek kiymeti yok. Önemli olan kazandiginiz tecrübeleriniz ve sorun cözme tarziniz. Lakin sizi ise alacak firmanin en basta giden kritelerinden bir tanesi mühendis diplomasina sahip olmaniz kriteri olabilir. Bu yüzden diploma sahibi olmak cok önemli. Tabii üniversitede ögretilenler ve üniversitede calisma hayatina ne kadar iyi hazirlatildiginiz tartisilir. Ben bilgisayar mühendisligi egitimin cok genis kapsamli oldugunu düsünüyorum. Yazilim yapmak isteyen bir mühendis icin yazilim mühendisligi dali olusturulmali. Bilgisayar mühendisi genis capli bir enformatik egitimi aldigi icin bence zaman kaybediyor. Bunun yerine 4 sene tamemen yazilima odaklanmis bir egitim cok mükemmel yazilim mühendislerini piyasaya atabilir.

Ben yeni yetisen bir programci adayi olsaydim ilk hedefim diplomami almak olurdu.

EOF (End Of Fun)

permanent link

cevaplandı: 08 Mar '12, 05:07

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

değiştirildi: 08 Mar '12, 05:11

Diğer bir taraftan yaklaşmak istiyorum konuya.

Yazılım Mühendisliği okursan 4 senede çok karın olur bence. Bilgisayar Mühendisliği bölümde elektronik ve teori kısımlar oldukça fazla. Ben Yazılım Mühendisliği 1. Sınıftayım ve şu an iki projem bir uml diyagramı projem var. Diğer 3 sene içinde kim bilir daha neler yapacağız okulda. Bilgisayar alanında Lise ve Ön lisans eğitimim de bulunmakta.

Ön lisans mezunu olduktan sonra iş aramaya kalkıştım verdikleri para oldukça azdı. Sadece ne bölümü okudun diyen bir işveren zihniyetiyle karşılaştım hep. Yaptığım projeleri zorla gösterdim iş verenlere maaşım en fazla 100 Tl artmıştı.

Önl isans mezunu olarak işe devam ettiğim sürece ezileceğimi düşündüm. Çünkü potansiyelimi görüyorum daha fazla şeyler yapabilirim düşüncesindeydim. İşinde yükselmek bir yer edinebilmek seviye atlayabilmekte uzun yıllar alıyor.

Bende okumaya karar verdim tekrar ve şu an iş teklifleri bile geliyor. Çok kaba bir yorum olabilir ama "etiket" için okuyorum diyebilir(d)im. Ben ne dersem diyeyim soracakları hep "Ne okudun" oldu. (Ya da benim karşıma hep bunlar çıktı) "Etiket" için gidiyorum demiştim herkese ben bunları zaten biliyorum diyordum.

Şimdi "etiket" için okuduğum okulda çok şey öğreniyorum. Programlamak sadece bilgisayar başına oturup kod yazmak değilmiş. Çok bilgileniyorum ve sevdiğim konuları ders olarak görüyorum. Bu kayıp demek değil.

permanent link

cevaplandı: 09 Mar '12, 04:08

BrkSe's gravatar image

BrkSe
2792512
cevap kabul oranı: 0%

Hem yazılım altyapısı, hemde kişisel gelişim anlamında kendini geliştirmiş müthiş arkadaşlar var. Bunları ayrı bir yerde tutuyorum. Fakat; müthiş kod yazdığını iddaa eden ve bu doğrultuda ciddi ukalalıklar yapan, seminerden seminere gezen ve laf kalabalığından başka işe yaramayan "çakma guru"lardan oluşan gereksiz bir grupta var(hatta bunu kitapla pekiştirenler dahi tanıdım). Herşeyi müthiş kod yazmak yada devre geliştirmek diye düşünmemek lazım. Müthiş kod yazan ama takımı bozan kimseyi şahsen ekibime sokmam. Sokmamalıyım da. Bence üniversite eğitimi şart olmasada ülkemiz şartlarında çok önemli bir startup kriteri.

permanent link

cevaplandı: 09 Mar '12, 18:08

hmustak's gravatar image

hmustak
25047
cevap kabul oranı: 14%

Diploma, sertifika ve akademik egitimler is basvurularinda kesinlikle onemlidir, firmalar ye kürküm ye misali once sizin elinizdeki kagitlara bakip, sonra gorusmeye cagirdigi zaman neler bildiginizi sormaya basliyorlar.

Ama nedense universiteler size hic lazim olmicak gereksiz egitimleri vermekte israr ediyorlar(iyi programci yetistiren universiteler de vardir illaki!). Size java dersi veren profesorun Java constructor'larini yanlis yazdigini gorunce yada size java swing dersi veren profesorun dogru duzgun java desktop programlama ogretmek yerine java ile oyun yazdirmaya calismasi insanin hevesini kiriyor.

Artik internet yazilim alaninda da genel kabul gormus tabulari yikiyor. Ornegin artik firmalar soyle is ilani yaziyor: Java bilen arkadaslar ariyoruz, lutfen yazdiginiz proje referanslarini/kodlarini gosterin(project homepage, github.com veya bitbucket.org icindeki kodlarinizi vb. gibi). jQuery gelistiricisi John Resig bir programcinin CV'sine bakmaktansa kod serverlerina yaptigi katkilara(commit'lere) bakmayi yeglerim demesi bu degisimin en acik orneklerinden.

permanent link

cevaplandı: 13 Mar '12, 06:20

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Bir müzik aleti çalmak, bir spor dalında başarılı olmak gibidir yazılım. Kodlamakta, onu okumakta bir sanat bana göre üniversite sadece amaca giden bir araç olabilir. Ama tabi bu kalite ile değil... İdealist hocalar lazım, yoksa diplomadan ötesi yok maalesef.

permanent link

cevaplandı: 08 Nis '12, 02:17

gklp's gravatar image

gklp
789317
cevap kabul oranı: 17%

Elbette bir önemi var. Üniversitete bir konudaki belli temelleri,genel bilgileri aliyorsun, belli bir genel kültür oluyor gittigin bölümle ilgili diyebiliriz. Ama bir yazilimci olarak ilerde, üniversitete ögrendiklerini direk olarak kullanmayacaksin. Dolayli etkilerini hep görebilirsin. Düsünce tarzini, olaylara yaklasim bicimini etkiler elbette ama direkt olarak ben üniversitete Java ögrendim, artik Java programcisiyim diyemezsin. Ayrica Diploma sayhibi olmanin önemli bir avantaji var. Her nekadar bazilari, önemli olan bilgi desede, o kagit parcasinin getirdigi avantajlar var. Benunla birlikte, eger is ilanlarina bakarsan, genellikle, üniversite mezunu olsun, su, su ,su .. konularda en az sukadar tecrübesi olsun yaziyor. Demekki yeni bir üniversite mezununun hic sansi yok. Hic sansi yok, eger okurken, üniversite esnasinda kendini gelistirmemisse. Bu bakimdan insanin kendi kendini gelistirmesi üniversite egitimi kadar, belki bir gömlek daha önemli. Size tavsiyem, mutlaka üniversite egitimi alin, hatta en iyi üniversiteye girmek icin ne gerekiyorsa yapin, sonra egitim esnasinda kendinizi gelistirin. Örnegin bir is bulup yarim zamanli calisin. Is tecrübesinin yerini hic bir sey tutmaz. Böylece üniversiteden mezun oldugunuzda, hem diplomaniz olur, hem de is tecrübeniz.

permanent link

cevaplandı: 08 Mar '12, 03:52

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

Yurt dışında işler nasıl yürüyor bilmiyorum ama Türkiye'de diplomanın borusu oldukça kuvvetli ötüyor. Bu sebepten dolayıdır ki elimizde diploma olması geleceğimiz için önemli.

Üniversitelerin de zaman kaybı olduğunu düşünmüyorum. Üniversiteden faydalanmayı bilen biri için 4 yıl zaman kaybı değil aksine kazanç olacağını düşünüyorum.

Çalışmayı bıraktım, sınava hazırlanıyorum bu yıl yerleşeceğim inşallah. :)

permanent link

cevaplandı: 08 Mar '12, 07:17

MadBlazer's gravatar image

MadBlazer
59531113
cevap kabul oranı: 33%

hadi hayirlisi :)

(08 Mar '12, 10:51) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Beni bu soruyu sormaya zorlayan durum, üniversitede yıllarını harcamış kişilerin yazdıkları kodları gördüğümde içimin burkulmasıydı. Bir Main form içine (başka bir class kullanamdan) yüzlerce satır kod yazanlar var. Kodların çözülmesi için decoder gerek. Bende bilgisayar mezunu biri olarak, "bu nedir ya?" diye soruyorum kendi kendime. Özcan Acar internette konuyla ilgili bolca yazmış, bende yazıyorum sayfamda yeri geldikçe. Düzenli iş yapma ve kod yazma prensibi benimsenmeli bence. Üniversite yıllarında gereksiz formülleri ezberlerken, gerekli desenleri, prensipleri de öğrenmeliyiz ki zamanımız boşa geçmiş olmasın. Üniversite, diploma için ve temel bilgileri almak için evet önemli ama iyi bir yazılımcı olmak için gerekli ve yaterli şart değil bence. Çünkü her diplomasını alan iyi bir yazılımcı olamıyor.

permanent link

cevaplandı: 08 Mar '12, 14:32

ucuncubayram's gravatar image

ucuncubayram
1.4k122840
cevap kabul oranı: 11%

kendini geliştirme konusunda yarar deil zarar.

permanent link

cevaplandı: 07 Nis '12, 16:04

scarface_tnt's gravatar image

scarface_tnt
178364348
cevap kabul oranı: 11%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69

Soruldu: 08 Mar '12, 02:29

Görüntüleme: 3,578 kez

Son güncelleme: 24 Nis '12, 05:24

powered by BitNami OSQA