Selamlar, Bir firmada yazılımcı(java) olarak çalışıyorum Danışman bi şirket Akbank için yazılımcılar arıyordu görüşmeye gittim ve olumlu dönüş oldu. maaş bakımından Akbank daha iyi ama daha yoğun olacağını düşünüyorum. Birde outsource olarak gitmenin dezavantajları var mı bununla ilgili bir fikrimde yok. siz deneyimli arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var. sizce nasıl karar verilmeli?

soruldu: 16 Ağu '12, 10:30

sbatalay's gravatar image

sbatalay
80459
cevap kabul oranı: 16%

değiştirildi: 16 Ağu '12, 10:49

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190


Outsource ne oluyor bu durumda?

Bence yazilimci icin maas ya da yogunluk önemli kriterler olmamali. Yazilimci is tekliflerini degerlendirirken hangi isveren benim kisisel gelisimime katkida bulunur, hangi is yerinde bilgime daha cok bilgi katarim sorularina cevap aramali.

100 bin dolar yillik maas vermisler ama yazilimci olarak sizi hic mutlu etmeyen seylerle ugrasmak/calismak zorundasiniz, ne kiymeti var. Eger 100 bin dolari alir, keyfime bakarim, is önemli degil gibi bir düsünce yapiniz varsa, o zaman özde zaten yazilimci degilsiniz/olamassiniz.

Yazilimci edindigi tecrübelerle sarap gibi yillanir, degeri devamli artar. Bunun böyle olabilmesi icin yazilimcinin kisisel gelisimine destek veren bir is ortaminda calismasi gerekir.

Beni Robert C. Martin ya da Kent Beck'in yanina versinler, hic düsünmeden bogaz tokluguna bile calisirim. Maas ve yogunluk hic umrumda olmaz. Bilirim ki bu adamlar beni yazilimci olarak ucurur. Uctugum zaman 100 bin dolarlik maaslar arkamdan gelir.

EOF (End Of Fun) Özcan Acar

permanent link

cevaplandı: 16 Ağu '12, 11:05

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

Özcan hocam oldukça idealist yazmışsınız. Malesef söylediklerinize kısmen katılıyorum. İş değiştirirken envayi çeşit kriter vardır. Evvela sorumluluklarınız ve öncelikleriniz vardır.

Eğer herhangi bir sorumluluğunuz yok ise, özcan hocamızın dediği gibi düşünmeden kariyeriniz peşine gidin, sonrasında yüksek paralar sizin peşinizden gelecektir.

Ama sorumluluklarınız var ise işte iş seçim kriterleri vs. değişir. Benim iş seçimimi yaparken bir çok kriter gözümün önüne gelmişti.

 • Aile beklentileri
 • Sosyal Hayat
 • Evlilik
 • Ekonomik(Maaş, Sigorta, Özel Sağlık Sigortası, Prim, Mesai)
 • Kariyer olarak yükselme
 • Lokasyon
 • Belirsizlik(İş hayatı akibeti)
 • İş'in getirdiği avantajlar(Ekstra projelerde çalışma imkanı yada dışarıya proje yapma gibi)
 • Çalışma saatleri

Bu kriterleri göz önüne aldığımda yurtdışı için gelen 2 teklifi geri çevirmek zorunda kalmıştım ve Turkcell gibi bir şirketide geri çevirmiştim lokasyonu, sosyal hayat ve maaş sebebi ile. Bu kriterler önümde olmayıp beni bağlayan faktörler ortadan kalksaydı İngiltere yada Çek Cumhuriyeti'nde olurdum yüksek ihtimal.

Ben tecrübemi paylaştım. Kısacası yeni işinizin avantajları ve varolan düzeninize göre dezavantajlarını önünüze koyarak inceleyiniz. Ama temel olarak benim belirlediğim 3 faktör vardır.

 • Gelişim(Kariyer)
 • Ekonomi(Maaş)
 • Çalışma şartları

Saygılarımla

permanent link

cevaplandı: 16 Ağu '12, 13:36

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.4k63999
cevap kabul oranı: 18%

1

Hocam Gelişim(Kariyer) faktörünü listenin en üstüne koymussunuz, Ekonomi(Maas) ikinci sirada kalmis ;-) Bu ise gönül vermis insanlar icgüdüsel olarak dogru secimi yapiyorlar/yapacaklar.

(17 Ağu '12, 04:27) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Outsource çalışmak hiç mantıklı değil. Her zaman 2. sınıf durumunda olursunuz. Fikirleriniz 2. sırada kalır yönetici ve müdürler nezdinde. Outsource ları sürekli çalıştırma çabası içine giriliyor. İşten çıkarma olacağı zaman Outsource lar çıkarılıyor.Ayrıca aynı seviyedeki Outsource olmayan birine göre maaşınız daha düşük olur. Buna emin olabilirsin. Bunlar dezavantajları. Avantaj olarak gördüğüm bir avantajı yok.

Bence hiç bir mühendis Outsource olarak çalışmasın ki bu mantık bitsin. İnsanlar sömürülmesin.

permanent link

cevaplandı: 17 Ağu '12, 03:23

kam's gravatar image

kam
1.3k82032
cevap kabul oranı: 16%

Ekonomik olarak size daha iyi ve daha kaliteli bir yaşam sunacak iş yerini tercih etmelisiniz. Bunun haricinde zaten bu bir iştir. Sizin yaşam tarzınız ile yaptıgınız iş aynı olmak zorunda değildir. Olursada çalışırken keyifli bir zaman geçirirsiniz zaten.

permanent link

cevaplandı: 16 Ağu '12, 21:13

electrocoder's gravatar image

electrocoder
586152028
cevap kabul oranı: 6%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1
×1

Soruldu: 16 Ağu '12, 10:30

Görüntüleme: 4,272 kez

Son güncelleme: 17 Ağu '12, 04:28

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA