iyi akşamlar.benim sorum biraz karışık aslında.

Java bilgim Core java dediğimiz,basit desktop uygulamalar geliştirmek için kullanılan cinsten,buna ek olarakta jdbc biliyorum.biraz iş ilanlarına göz gezdirdim ve

JavaEE platformunda yazılım geliştirmiş ve WEB tecrübesi bulunan

Spring, EJB3, JPA, Hibernate, JSP, Servlet ve Struts/JSF teknolojileri üzerinde bilgi sahibi

gibisinden türlü türlü ibare ile karşılaştım.haliyle bir göz atayım dedim.benim daha önce servlet,applet,jsp,jsf,spring ya da hiberhate ile ilgili bir işim olmadı,projede geliştirmedim.fakat ilanlardan ve işverenlerin beklentilerinden anladığım kadarıyla,genellikle spring-hibernate ikilisi,bunun üstüne web service olaylarını karşılayabilecek eleman doğrultusunda.

bende haliyle spring-hibernate-web service öğreneyim diye düşünüyorum.

size ilk sorum bunları öğrenmek için izleyebileceğim en mantıklı yok nedir?

ikinci sorum ise spring öğrenip üstüne spring-mvc mi öğrenmek gerekiyor yoksa ikisinin syntax bakımından bir farkı yok mu? spring öğrenince spring-mvc de öğrenmiş oluyormuyuz?

şuna başlamadan önce bunu öğren,bunu öğrendikten sonra şuna geçersin gibisinden olursa çok yardımcı olur.

soruldu: 18 Ağu '12, 17:54

freeman's gravatar image

freeman
1164510
cevap kabul oranı: 0%

iyi akşamlar sanırım çok net olamadım.benim merak ettiğim ve yanıtını istediğim soru,Tunahan Pehlivanın ki gibi bir cevap,spring öğrenmeden önce başka birşeyler öğrenmem şart mı,yani illaki jsp ya da jsf ya da servletten başlayıp temel alammı gerekiyor?

(19 Ağu '12, 15:06) freeman freeman's gravatar image

Spring için ne servlet, ne jsp, ne de jsf öğrenmen şart değil.

(19 Ağu '12, 15:12) UsTa UsTa's gravatar image

Neden bir framework kullanman gerektiğini bilmeden bir çok şey havada kalır. Temelden başlamak bence her zaman daha mantıklıdır. Emeklemeden koşmak bence yanlış. Ama yine de senin tercihin.

http://www.btsoru.com/questions/1573/bir-web-projesi-icin-hangi-web-catsn-onerirsiniz?page=1#1574

Bu linki de inceleyebilirsin.

(20 Ağu '12, 04:34) Tunahan Pehlivan Tunahan%20Pehlivan's gravatar image

Ben kendimden örnek verecek olursam ilk olarak hibernate öğrenmek daha rahat olabilir. Çünkü desktop uygulamalara kolaylıkla entegre edilebiliyor ve kaynak olarak da bir çok kaynak mevcut özellikle Türkçe kaynak olarak. Bence öğrenmenin en güzel yolu bir proje yapmak. JDBC kullandığın bir projeyi Hibernate ile yapmak ya da değiştirmek güzel bir yol olabilir. Spring konusunda ise Hibernate öğrendikten sonra başlanması daha uygun bence çünkü zaman alıcı ve mantık olarak biraz da karışık gelebilir ilk başta. Spring MVC konusunda ise fikrim olmadığı için cevap veremiyorum fakat web tarafında ben tercihimi JSF öğrenme yönünde yapmıştım Primefaces ile birlikte. Umarım yardımcı olabilmiştir.

permanent link

cevaplandı: 18 Ağu '12, 19:34

goksel's gravatar image

goksel
82071728
cevap kabul oranı: 8%

Java Web uygulamaları geliştirmek istiyorsan eğer; ilk önce Servlet kavramına sahip ol ve pratik yapmaya çalış. Ondan sonra hangisine yönelmen gerektiğini kendin anlayacaksın. Direk bir framework öğrenmek bence hiç mantıklı değil. Bir de iş ilanlarına göre kendini geliştirmek hiç mantıklı değil. Sen kabul göremedikten sonra piyasada kabul görmüş ne faydası var.

permanent link

cevaplandı: 19 Ağu '12, 13:31

Tunahan%20Pehlivan's gravatar image

Tunahan Pehlivan
2.5k61740
cevap kabul oranı: 15%

Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA