İyi bir Java uzmanı olmak için usta çırak ilişkisi önemli midir? Bir kişi tek başına ustalaşabilir mi?

alt text

soruldu: 22 Ağu '12, 16:25

mimaraslan's gravatar image

mimaraslan
2.2k6810794
cevap kabul oranı: 25%

2

@mimaraslan: Ben bu soruyu cok beğendim. Sizi vesile olduğunuz için tebrik ederim!

Hayatın aşagı yukarı her alanında aynı soruyu sormak ve üzerinde düşünmek mümkün.

"Her bilenin üzerinde daha iyi bilen biri vardir." prensibince aslında gerçekten de tüm günümüzü usta aramakla geçirsek belki de yanlış yapmış olmayız. Daha iyi bilenlerin olduğunu bilmek aslında çok sevindirici ve rahatlatıcı. Ancak insanoğlu nedense gerekmediği halde yük taşımayı alışkanlık edinmiş, buna da "individüalite" veya "özerklik" demiş.

Bence her gün her alanda daha iyi bilen bir ustayi bulmaya çalışmaliyiz.

(28 May '13, 17:12) cakiral cakiral's gravatar image

28

Bir kişi tek başına ustalasabilir mi sorusunun cevabı kesinlikle evet tir. Ancak bu nasil olur, nekadar zaman alir, bunu basaran kişinin ne zorlu süreclerden gecmesi gerekir bunu söylemek cok zor. Herseyi tekbasına basarmak, karsilasilan en ufak problemi 2 gün aramak cok zaman alıyor. Insan yoruluyor, kendıne ve yeteneklerine güveni azalıyor. Yeteneklerinden süphelenmeye baslıyor.

Oysa keske karsılasilan bir cok sorunu asmamızda yardımcı olacak bir bilen olsa. Keske mantıksız seylerle zaman kaybetmek yerine, " birak arkadasim bunlarla ugrasmayı, söyle yapsan daha dogru olur" diyen birisi olsa. Keske bazı seyleri kafamızı vura vura ögrenmek yerine, bu isin dogrusu budur diyen biri olsa.

O zaman varılacak hedefe daha cabuk varır, yürüdügümüz yolda daha az yorulur, kendimize ve yeteneklerimize daha cok güveniriz. Umutsuzluga kapılıp, dogruyu bulma yolunda teknolojı teknolojı dolasmaz, programcılık gibi agir bir meslegi, daha büyük bir zevkle yaparız.

Bütün bu nedenlerden dolayı, benim icin Usta-Cırak ilişkisi cok cok önemli.

permanent link

cevaplandı: 22 Ağu '12, 16:47

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

İyi bir yazılımcı olmak, ve yazılım zanaatini iyi bir şekilde yapmak, herhangi bir yazılım dilinde veya teknolojide(Java, Phyton, Ruby vs.) ustalaşmak için bir usta-çırak ilişkisi şart diye düşünmekteyim. Bunun da sebebi, görerek öğrenen insanın kendini pratik yapmaya zorlaması , pratik yapmanın ise kendi kendine teorik olarak öğrenme yolundan çok daha etkili olmasından kaynaklanıyor. Konu ile ilgili -direk Java ile ilgili olmasa da tüm dil ve teknolojilere uygulanabilir- şöyle bir makale yayınlamıştım.

permanent link

cevaplandı: 23 Ağu '12, 01:39

mabulgu's gravatar image

mabulgu ♦
2.8k43040
cevap kabul oranı: 26%

@mabulgu: Makalenizi çok beğendim. Tüm arkadaşlara da okumalarını tavsiye ederim!

Gayet akıcı bir üslubunuz var, diğer yazılarınızı veya kitaplarınızı bekleriz.

(28 May '13, 17:16) cakiral cakiral's gravatar image

usta arıyorum. karın tokluğuna çalışırım :))


Ben bu konuya kesinlikle katılıyorum. Sebebi ise zaman kaybını aza indirmek. Sonuçta usta kişiler biz gençleri yönlendirecekler. Bizlerde bunun üzerine bir şeyler katacağız belkide 2- 3 nesil sonra piyasayı biz yöneteceğiz. Ütopik olabilir ama imkansız değildir.

Birde ilk mezuniyet sonrası beni endişelendiriyor. Hep deneyimli kişileri arıyorlar. Böyle bir ortamda yetişecek nesil kendini nasıl yetiştirebilir ?

Usta aşamasında ise cevabı değil anahtar kelimeleri vermesi gerekiyor. Direk cevabı verirse çırak sadece yatar.

İyi çalışmalar.

permanent link

cevaplandı: 28 May '13, 17:25

sckna's gravatar image

sckna
2963816
cevap kabul oranı: 0%

mezuniyet sonrası gerçekten muamma.

(04 May '14, 15:12) cagcak cagcak's gravatar image

Bence her iki türlüde uzman olur. Amma bir kişi tek başına olduğunda çok zaman kaybı yaşar . Günümüzde acemi yazılımcıların elinden tutulmuyor ama tutacak usta yazılımcılarda az zaten. Keşke bu işten gerçekten anlayanların yanında yetişme imkanımız olsaydı.

permanent link

cevaplandı: 27 Ağu '12, 13:08

handanakbudak06's gravatar image

handanakbudak06
5512
cevap kabul oranı: 0%

2

@handanakbudak06: Katılıyorum. Ama tabii ki her "bilge, üstad veya uzman" seklinde adlandırılan kişi de otomatik olarak bu ünvanlara layık değildir.

Bence şu formül uygulanabilir:

Bir ögrenci ustasından bir bilgi birimi ögrenirken usta öğrencisinden 100 bilgi birimi veya daha fazla öğrenebiliyorsa o zaman o ustaya "usta" denir.

Yani usta = süper öğrenci.

(öğrenmeyen usta = havası kaçmakta olan balon).

(28 May '13, 17:22) cakiral cakiral's gravatar image

Usta çırak ilişkisinden çok bir projede iyi bir ekiple çalışmak daha önemli olduğunu düşünüyorum.

permanent link

cevaplandı: 14 Şub '13, 07:25

xenop's gravatar image

xenop
69459
cevap kabul oranı: 0%

@xenop: Bu da ilginç bir bakış açısı. "Swarm intelligence" veya "Sürü zekası" da diyebiliriz.

Ancak bu tip organizasyonlarda daha başarılı olan ekiplere dikkatlice baktığımızda bir belirgin olsun olmasın bir gizli/açık ustanın varlığını tespit edebiliriz.

(28 May '13, 17:26) cakiral cakiral's gravatar image

yine de yanında bilen birisinin olması iyi birşeydir tabiki ama kendi başına uğraşıp didinmedikten sonra en kral javacıyla aynı masada çalışsan bile ilerleyemezsin. işin büyük kısmı sende bitiyor yani. uzman javacı sana en fazla "you must be learn design patterns" der başka bişe demez.

permanent link

cevaplandı: 28 Nis '13, 08:38

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152956
cevap kabul oranı: 17%

@kodmanyagha: Öyle ya, öğrenmeye meyilli ve çalışkan çırak olmasa ustanın da hükmü kalmayacak. Onun ustalığı da kendine kalır ve körelir. Onun için gerçek ustalar ögrencilerine müteşekkirdirler.

(28 May '13, 17:28) cakiral cakiral's gravatar image

Yabancı diliniz yeterliyse okul eğitimi sırasında sık sık Freenode IRC gibi sanal ortamlara, topcoder gibi yarışmaların tartışıldığı forumlara, google groups'a, açık kaynak projelere katılıp sorular sorarak, tartışarak ve başkalarının karşılaştığı sorunları araştırıp çözerek birkaç senede herhangi bir dilde ustalaşmak mümkün.

permanent link

cevaplandı: 29 Nis '13, 06:21

nurettin's gravatar image

nurettin
2.2k2441
cevap kabul oranı: 14%

Bence usta çırak ilişkisi her alanda olduğu gibi yazılım tarafında da çok önemlidir. Sonuçtan piyanoyu yeniden icat etmenin anlamı yok. Ancak ustanın da çırağın da dikkat etmesi gereken ciddi bir konu var.

Usta vasfındaki kişi kendine sorulan sorulara cevap verirken sorunun niçin sorulduğuna dikkat etmeli. Eğer soruyu soran kişi tembellik için sorulmuşsa ( yani karşıdaki kişi kendi upraşıp çözmek yerine kolay yoldan çözmeyi tercih ediyorsa ) usta soruya dikkatli yaklaşmalıdır. Usta vasfındaki kişi soruların çözümünü vermek yerine yolunu anlatmalı, bu şekilde karşısındaki insanın da gelişmesini sağlamalıdır.

Çırak vasfındaki kişi ise bir soruyu sormadan önce kendi çözmeye çalışmalı, internetten araştırmalı ve değişik bir kaç yöntem denemelidir. Hatta şunu aklında çıkarmamalıdır: Eğer çözemiyorsam gittiğim yol yanlış olabilir. Yine de sormak ihtiyacı duyduğunda nasıl soru sorması gerektiğine dikkat etmelidir. Bu konuda smart-questions veya benzeri kaynaklar incelenebilir. Kısacası şu sorun var demek yerine öncelikli olarak şunu yapmaya çalışıyorum, şunları denedim gibi bir cümle başlangıcı olursa karşınızdaki insan sizi daha iyi anlar ve daha ciddiye alır.

Diğer soruya gelecek olursak kişi kendi başına usta olabilirmi. Tabii ki olabilir. İnternette bir sürü kaynak var, online sınıflar var. Bunlarda faydalanarak öğrenmek usta çırak ilişkisinden daha zor olsa da bir çoğumuz bu şekilde birşeyler öğrenmedik mi ?

permanent link

cevaplandı: 07 May '13, 01:53

myururdurmaz's gravatar image

myururdurmaz
2.2k11027
cevap kabul oranı: 23%

değiştirildi: 07 May '13, 01:55

@myuydurmaz: İşte usta-çırak meselesindeki püf noktası da burada bence. Yani elbette ki usta çırağa daha kısa zamanda daha çok şey öğretir.

Ancak asıl mesele, öğrenci eğer dogru ustayı veya hocayı arayıp bulmazsa sadece gelişimini yavaşlatmaz aynı zamanda yanlış kaynak ve kişilerin kendini yanlış bir patikaya veya hedefe sürüklemesine de sebep olabilir.

Coğumuz bilir: Orta ve lisedeki matemaktik hocasi sevdirebilmişse biz de matematiği sevmişizdir, yoksa korkuyor veya nefret ediyoruzdur.

(28 May '13, 17:33) cakiral cakiral's gravatar image

Şimdiye kadarki deneyimimi düşünerek usta çırak ilişkisi ile bir günde çözebileceğiniz bir sorunu ustanız olmadan birkaç günde çözememeniz çok olası. 1 yıldan fazla kendi şirketimde kimseden destek almadan google ile sıkı bağ kurarak geliştirdiğim çözümlerin aslında ne kadar günü kurtarmaya yönelik olduğunu veya sevimsiz olduğunu şu anki işimde daha rahat görebiliyorum.

Usta çırak ilişkisinden bağımsız bile düşünsek, 'bir odadaki en zeki/iyi(siz seçin) insan sizseniz yanlış yerdesiniz' sözü kariyeriniz için bir dayanak noktası olabilir. Bir sorunu nasıl çözeceğinizden ne kadar emin olursanız olun yine de sizden deneyimli yada çözümlerini beğendiğiniz bir arkadaşınızdan görüş almak size hiçbir zaman bir şey kaybettirmeyecektir. 'The Passionate Programmer' isimli beğendiğim bir kitapta normalde Jazz müzisyeni olan bir insanın yazılımcılık ile müzisyenlik arasında benzerlikler farklılıkları anlatan bazı hikayeleri bulunmakta. Yazar müzisyenlikte herkesin birer usta edindiğini, kendilerine sürekli olarak başvurulduğunu ve bunun hem yeteneğin gelişmesinde hem de diğer insanlarla bağlantı kurmakta ne kadar faydalı olduğunu anlatmakta. Ancak yazılım sektöründe böyle birşeyin henüz oturmadığını ve bu sebeple insanların aslında zamanlarını tekerleği tekrar icat etmekle harcadığını anlatıyor.
Her ne kadar kod analiz araçları gelişse de, hiç bir araç commit ettiğiniz kodu nasıl güzelleştireceğinizi size söylemeyecektir. Her ne kadar google yardım etse de bir insanın 3 yıl önceki bir projesinde sizin şu anda izlediğiniz yolun nasıl sorunlar ürettiğini size aktaramayacaktır.
Kariyerin belli bir döneminde kendi başınıza çözümler üretmek bence kayıp olmasa da bir ustanızın olması ve size neyin nasıl yapılacağı hakkında hiç olmazsa fikir vermesi bence yararınızadır.

permanent link

cevaplandı: 04 May '14, 14:28

gokceng's gravatar image

gokceng
101125
cevap kabul oranı: 0%

merhaba ben yazılım firmasında stajer olarak işe başladığımda sadece if yazmayı biliyordum :) client server jquery generic mimari dynamic kodlama vb sıfır bilgim vardı işe başladığımda, gel bakalım al yaz bu struct tır yok bu class tır bu şu işe yarar.. bana anlatcaklar sandım hayat hiçde öyle değil :) beni attılar bir proje içine al bunu yap ve kolayda değildi şu an 1 aylık bir işti ama o zaman 3 ayda yapmıştım içinde devexress,wcf servisleri,dinamik jquery server side ilişkisi,generic class yapısı,generic struct property vsvs o gün 20 dk yakın ekrana mal mal baktığımı hala hatırlarım ,soruda soramıyorum

sonra anladımki isterse yanınızda usta olsun asla al bak bu diye öğretmiyor ,ha şu oluyordu bir şeyi yaptım ama yanlış çalışıyordu,müdür yanıma geliyor öyle oturmakta yok :D ayakta tık tık iki tuşa basıyor yada ekrana bakıp sadece şunu yap şurdan okut olur diyip gidiyordu ne gıcık oluyordum :D ama oluyorduda,bana asla cevabı hiç bir zaman söylemediler yani sadece yolu gösterdiler zaten kodsal bir yardım almadım sadece anlatım olarak hayat örnekleriyle anlatırlardı "böyle yaparsan ne olur? hah o zaman demekki ne yapman lazım vb gibi )

kısaca bir işi tam öğrenmek için projeye girmeniz gerekiyor yoksa asla evde çalışmakla öğrenilmiyor,örneğin bu şirkete girmeden önce mvc hakkında bilgim yoktu ama şu an baya bir öğrendim yine kimse göstermedi

permanent link

cevaplandı: 05 May '14, 06:05

Anatolium's gravatar image

Anatolium
78141520
cevap kabul oranı: 9%

değiştirildi: 05 May '14, 06:08

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,105
×10
×1
×1

Soruldu: 22 Ağu '12, 16:25

Görüntüleme: 3,669 kez

Son güncelleme: 05 May '14, 06:08

powered by BitNami OSQA