Platformdan bağımsız masaüstü ve mobil uygulamalar geliştirmek istiyorum. Kod yapılarının çok fazla değişime uğramadan tek bir yapı halinde kolayca masaüstü ve mobil için uyarlanabilir olması ve güvenlik en büyük etken...

Bunun dışında uygulamalarımın içerisine gömebileceğim yerel veritabanlarıyla (SQLite gibi) rahat ve güvenli şekilde çalışabilmek. Uygulamayı paketlediğimde veritabanı ve kaynak kodlarımın 100 % olamasa da güvende olabilme ihtimali :)

Araştırmalarım neticesinde karşıma 1-2 alternatif çıktı.

Birincisi Nokia'nın uygulama ve UI Framework'u olan QT'yi kullanmak. İkincisi ise Adobe'un Flash Builder isimli ürünü.

Tek endişem, hazırlamayı düşündüğüm projelerde ilerlerken; zaman, emek harcamış ve belirli bir seviyeye gelmişken, bir noktada tıkanıp: "Bu platformda bu yapılamıyormuş, kodlar kolaylıkla çalınabiliyor gibi....." insanı bir anda yıkabilen hazin senaryolarla karşılaşmamak.

QT doğru tercih olur mu ? Yazmaya çalıştığım hedefleri başarıya taşır mı? Adobe'un Flex Builder'ı çok cezbedici. Tanıtıcı dökümanlara göz gezdirdiğimde tam kafamdakileri yapabilecek nitelikte görünüyor. Ancak geleceği var mıdır, öğrenerek boşuna mı emek harcamış olurum, bilemiyorum... Adobe tarafında canımı sıkan tek şey, uygulamanın SWF üretmesi ve bunun da kolaylıkla SWF DEcomplier gibi araçlarla çalınabilmesi. Amayeta'nın SWF Encryption'u gibi araçlarla bir şekilde önüne geçilebilir gibi gözükse de ne derece güvenli olur bilemiyorum.

Değerli fikir, öneri, tecrübelerinizle konuya ışık tutarsanız çok sevinirim.

soruldu: 11 Eyl '12, 06:26

cetinertaner's gravatar image

cetinertaner
16123
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 11 Eyl '12, 06:46


Bildigim kadariyla bir projeyi hem desktop hem de mobilde direk calistirabilen cozumler yok, varsa da her platformu desteklemiyor(bakiniz JavaFX 2.2 arm islemcilerde calisiyor artik) cunku mobilde kaynaklarin (resources) sinirli olmasi, bircok implementasyonun farkli olmasini gerektiriyor. Ancak ara cozumler var, responsive design ile bir web projesi yazip, bu projeyi PhoneGap, Titanium gibi teknolojilerle web, mobil ve desktop'da calistirabilmeniz mumkun. Mobilde oldukca populer olan acik kaynak WunderList projesi en guzel orneklerinden bir tanesi.

Ayrica bir web projesi yazip bunu bir gomulu browser ve gomulu web server uzerinde calistirarak desktop'a setup yapabilirsiniz. Zimbra Desktop bu sekilde calisiyor.

Adobe Flash cozumleri öldü ve artik Adobe'nin kendisi de html 5 cozumlerini destekliyor. Adobe mobilde flash cozumlerini devam ettiremedigi icin PhoneGap'i satin alip native open web teknolojilerine yatirim yapiyor. Bu yuzden Flash Builder, Flex gibi cozumlerin gelecegi yok!

Herseyden once kodlarim calinabilir, veritabani yapilarim gorulebilir endiseleriniz yersiz, hangi teknolojiyi kullanirsaniz kullanin decompile, reverse engineering gibi metotlarla art niyetli birileri kodlarinizi gorebilir, ne kadar sifrelerseniz sifreleyin cok iyi bir DB Admin veritabani yapilariniza bakabilir! Onemli olan kullanici dostu bir lisans ile kendi haklarinizi korumanizdir, dunyada bircok dev sistem acik kaynak kodlarla calistigi halde kendi copyright haklarini koruyabilmekteler. Size tavsiyem bu tur yersiz endiselerle teknoloji aramaktansa projenizin is mantigina odaklanin!

permanent link

cevaplandı: 13 Eyl '12, 05:42

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

değiştirildi: 13 Eyl '12, 05:44

Qt platform bağımsız bir teknoloji ve yaptığınız kodu Linux, Windows ve Mac'te derleyip çalıştırabilirsiniz. Ayrıca Necessitas ile yavaş yavaş Qt mobil ortamlara da girmeye başladı. Hiç Java kodlama yapmadan sadece Qt IDE ve C++ kullanarak mobil uygulama yazabilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 19 Şub '13, 17:13

ekremk's gravatar image

ekremk
421243436
cevap kabul oranı: 7%

-4

Platform bağımsız olarak Java hepsinden üstün bir saltanata sahiptir

permanent link

cevaplandı: 12 Eyl '12, 01:52

saidghrnk's gravatar image

saidghrnk
111283536
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×12
×6
×1
×1
×1

Soruldu: 11 Eyl '12, 06:26

Görüntüleme: 2,620 kez

Son güncelleme: 19 Şub '13, 17:13

powered by BitNami OSQA