Merhabalar, ben C programlama dili üzerinde çalışıyorum, fakat C/C++ gibi dillerden başka Java, Python ve PHP gibi başka dilleride ileri derecede öğrenmek istiyorum. Yani C/C++, Java, Python, PHP gibi dillerde uzmanlaşmak istiyorum. Şu anda yaşım 16, ve İngilizce kursuna gidiyorum, İngilizceyi bir kaç yıl sonra iyi-seviye de öğrenmiş olacağımı düşünüyorum. Sizce bahsettiğim dillerin hepsinde uzmanlaşmak doğru bir karar mıdır, ve eğer öyleyse uzmanlaşmak ne kadar zaman alır? Yoksa, en fazla 1-2 dilde uzmanlaşmak uygun olur mu?

Java'nın geleceği olduğu için kesinlikle öğrenmem gerektiğini düşünüyorum. C/C++'ı da kesinlikle öğrenmem gerektiğini ve bana çok şey katacağını düşünüyorum. Python ise çok ileri-seviye olmayan yazılımları geliştirmek ve hızlı bir şekilde yazılım geliştirmek için öğrenmek istiyorum. PHP de web için...

Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

soruldu: 18 Eyl '12, 17:12

dbayraktar's gravatar image

dbayraktar
36368
cevap kabul oranı: 0%


16 yasinda birinin simdiden bu bilince sahip olmasi dikkate deger. On sene sonra cok iyi bir yazilimci olacagindan kuskum yok.

Öncelikle ustalik ve uzmanlik arasinda ayrim yapmak gerekiyor. Bu konudaki yazimi okumani tavsiye ederim. Uzmanlasmak icin tek bir dilde kalman gerekiyor. Bu en az on yilini alabilir. Uzmanligi getirdigi rizikolara blog yazimda degindim.

Her seyde oldugu gibi bir ise gönül vererek yapmadiktan sonra, motivasyon eksikliginden dolayi isler yari yolda kalir. Eger bir dilin gelecegi oldugu icin ögrenmem gerekiyor diyorsan, zaman icinde motivasyon eksikliginden dolayi dili ögrenmen, uygulaman ve uzmanlasman güclesebilir.

Soruna genel bir cevap vermek gerekirse: birden fazla dili ögrenmek uygun degil, mecburidir. Bu sekilde ustalasma yolunda gerekli donanimla yürüyebilirsin.

EOF (End Of Fun)

Özcan Acar

permanent link

cevaplandı: 19 Eyl '12, 03:25

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

Yazınızı az önce okudum, düşüncelerim biraz daha gelişti. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

(19 Eyl '12, 05:48) dbayraktar dbayraktar's gravatar image

İngilizce senin için çok iyi olacaktır , programlamadan önce onu ögremen sonradan programlamayı ögremen için yardımcı olacak. Hayat dramatik , ben bilmiyordum ingilizce(hala azıcık biliyorum) biz daha "if else" nin ne anlama geldiğini ögrenirken(anlam farkında) anasını satim ingilizce bilen bir yabancı veya bir arkadaşım hemen atlayıp kontrolü saglıyor...

Yani dostum o derece önemli. Sana tercübelerimden sonra sıralama yapabilirim programlama dilleri hakkında.

C , zaten ögreniyorsun onu ilk önce kasman iyi olur senin için.
C++,C dersinden sonra iyi gelecektir , kopmalar olmadan C++ kasman güzel olacaktır.
PHP , C çogu dillerin temelidir. ve Senin yukarda yazdıklarına göre C ye en yakın olan dil PHP'dir.
Python ve Java , bunların arasındada sen seçim yap artık :) Çünkü python syntaxı çok kolay yani istersen kafanı dinlemek anlamında pythonuda bitirirsin sonra Javaya çalışırsın.

Önemli bir nokta var , her ne kadar bu saydıgımız dilleri ögrensende uzmanlaşman veya ileri seviye olman için her bir dil için zamanını vermelisin. Mesela PHPyi biliyorum dersin ama bir yazılımcının sorununu çözemezsin o yüzden sende yazılımcı gibi kasacaksın içine gireceksin ki sorunlar hatalar seni tercübeli yapsın ve bunun içinde bayagı bir zaman gerekecek bu dilleri ögrenmen için.

Son olarak bu yaşta bu dillere merak salman beni sevindirdi , genç bir Açık Kaynak Kodcu daha kazandık dedirttin bana :)

Saygılarımla,
c0daman

permanent link

cevaplandı: 19 Eyl '12, 01:45

c0daman's gravatar image

c0daman
52131820
cevap kabul oranı: 0%

1

Her zaman Açık Kaynak Kodcu olmaya çalışacağım :)

Yorumunuz için teşekkür ederim..

(19 Eyl '12, 04:15) dbayraktar dbayraktar's gravatar image

Açık kaynak teknolojilere ilgi duyman beni de sevindirdi. Ben programlama dillerini en yakın arkadaşlarım gibi görüyorum. Sonuçta programlama dilleri bir amaç değil araçtır. Bir problemi hangi dille en iyi ve en hızlı şekilde çözüyorsan o dili kullanırsın. Aynı şekilde her programlama dili öğrenirken farklı bir bakış açısı kazanabilirsin. Ben de senin yaşlarında PHP ile başlamıştım. Daha sonra C++ vs derken şimdi Java'yı çokça kullanıyorum. "Bir dilde uzmanlaşman için ise zamanını vermen gerekir." sözüne ben de katılıyorum. Ben tercihimi en sevdiğim, program yazarken en çok zevk aldığım dili tercih ettim. Sen de başlangıçta bu şekilde bir tercih yapabilirsin. Sevdiğin bir programlama dili olursa daha çok zevk alırsın, o dilin nazına daha çok katlanırsın, daha çok ilerlersin diye düşünüyorum.

permanent link

cevaplandı: 19 Eyl '12, 02:59

omerozkan's gravatar image

omerozkan
87581528
cevap kabul oranı: 9%

değiştirildi: 19 Eyl '12, 03:09

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×172
×46
×43
×42

Soruldu: 18 Eyl '12, 17:12

Görüntüleme: 3,061 kez

Son güncelleme: 19 Eyl '12, 05:48

powered by BitNami OSQA