Linuxa ilk başlayacak biri iş yaşamınıda göz önünde bulundurararak hangi linux sürümünü kullanmalıdır

soruldu: 21 Eyl '12, 14:35

cahilfilozof's gravatar image

cahilfilozof
53679
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 21 Eyl '12, 15:15

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

1

Yazılım geliştirme mi yoksa sistem/network yöneticiliği mi?

(09 May '13, 11:37) ertuncefeoglu ertuncefeoglu's gravatar image

Bence debian / fedora gibi bir sistemle baslarsan daha iyi olur.

Ubuntu ya da mint gibi cok yüksek ayar yapilmis ve kullanicaya büyük bir komfor sunan sistem, senin ögrenmeni engelliye bilir.

Saf olan linux sistemlerde bir cok ayarlari kendiniz yapmaniz gerekecetir. Bu da sizin sistemi daha iyi anlamanizi sagliyacaktir. Basit bir yol olmayacaktir.

Selamlar

permanent link

cevaplandı: 09 May '13, 11:43

mahmut_can's gravatar image

mahmut_can ♦
3.0k62552
cevap kabul oranı: 67%

Yeni başlayan birisi kesinlikle kullanımı kolay bir GNU/Linux dağıtımından başlamalıdır. Bu konuda benim tavsiye Ubuntu veya Linux Mint. Her ikisi de Kullanıcıya hitap eden arayüzü ve kullanım kolaylığına sahip dağıtımlar. Ben zamanında Ubuntu ile başladım fakat daha sonra benim gözümde daha bir karizmatik ve profesyonel duran Debian'a geçtim. Şuan aktif olarak Debian kullanmaktayım. GNU/Linux ile profesyonel anlamda para kazanmak istiyorsan benim söyleyebileceğim tek bir dağıtım var o da Red Hat. Ayrıca son bir dipnot: GNU/Linux dağıtımlarının popülaritesini öğrenmek ve bilgi almak istersen bu adrese bakmanı tavsiye ederim. Bol GNU/Linux'lu günler :)

permanent link

cevaplandı: 24 Eki '14, 16:25

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

distrowatch.com link'i için +1

(25 Eki '14, 03:47) Dkyc Dkyc's gravatar image

İş yaşamı düşünüldüğünde büyük kurumlar genelde kurumsal desteğini alabilecekleri ticari dağıtımlar olan Red Hat ya da Suse'yi tercih ediyorlar. ( kurum kültürü firmanın kullandığı dağıtımı belirliyor aslında ) Dolayısıyla Fedora ve OpenSuse başlangıç için iş yaşamına dönük makul tercihler olarak görünüyorlar. Fakat belirttiğim gibi bu durum genelde olan yaklaşım tamamen açık kaynak ürünlere yönelen firmalar, kurumlar da mevcut. Arkadaşların diğer cevaplarda bahsettiği Ubuntu, vb. dağıtımlar da başlangıç için güzel dağıtımlar. Çalışırken hangisinde kendini rahat hissettiğin daha önemli aslında. Zira dağıtımların kendilerine has özgün bileşenlerinin ( paket yöneticisi, ayar yöneticisi, vb.) işletim sisteminin tamamına oranı nicelik olarak düşüktür.

permanent link

cevaplandı: 19 Kas '12, 02:48

root's gravatar image

root
30839
cevap kabul oranı: 0%

Ubuntu'nun da kurumsal desteği Güney Afrikalı Canonical firması tarafından sağlanıyor

(25 Eki '14, 03:38) Dkyc Dkyc's gravatar image

Yeni başlayanlara genelde Ubuntu tavsiye edilir. Kullandığım dağıtımları göz önünde bulundurarak Ubuntu veya Fedora tavsiye ediyorum. Yeni başlayan arkadaşlarım da Linux Mint'den memnun olduğunu söylüyor. Linux ile tecrübe kazandıktan sonra diğer dağıtımları araştırıp istediğin birine geçebilirsin. Bence dağıtımlar arasında tercih biraz kişisel tercihlere dayanıyor. Ben de başlarken tercihimi Ubuntu'dan yana kullanmıştım. Halen de Ubuntu kullanıyorum.

permanent link

cevaplandı: 22 Eyl '12, 15:28

omerozkan's gravatar image

omerozkan
87581528
cevap kabul oranı: 9%

Genel olarak tercih edilen dağıtım kullanım kolaylığı açısından ubuntu ve mint'dir.Ama daha özel amaçlar için kullanılacak ise mesela sistem yöneticisi olmayı dusunuyorsan bunun için daha özel dağıtımlar var onları tercih edebilirsin.Örneğin Debian,ArcLinux bunlardan bazıları...

permanent link

cevaplandı: 23 Eyl '12, 17:39

osmann_cihat's gravatar image

osmann_cihat
712
cevap kabul oranı: 0%

Red Hat Certified kişiler arayan kurum ilanları son zamanlarda gözüme çarpmaya başladı. Türkiye'de ufak ufak Windows egemenliğinden uzaklaşma eğilimleri bunlar :) Kişisel olarak ilk kullandığım BackTrack 2 idi. Şuan ise centOS üzerine yoğunlaşmış durumdayım(Bir yazılımcıya yetecek kadar).

permanent link

cevaplandı: 20 Kas '12, 12:11

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k639100
cevap kabul oranı: 18%

Burada "Türkiye'de Windows egemenliğinden uzaklaşma emareleri" gözleminizi paylaşarak rastgele günlük yorumları okuyan birini (beni) sevince gark ettiniz :)

(25 Eki '14, 03:45) Dkyc Dkyc's gravatar image

Yazılım da geliştirseniz sistemci de olsanız hem debian hem de redhat bazlı işletim sistemleriyle aşina olmanız büyük kolaylıklar getirir.

Sistemciler genellikle güncelleme azlığı, sanallaştırma kolaylığı ve doküman bolluğu açısından piyasanın eskisi olan redhat tabanlı sistemleri tercih ettiğinden uygulamalarınızın kurulacağı makineler büyük ihtimal redhat ya da ciddi redhat türevlerinden centos olacak. ( oracle linux da redhat tabanlı )

Geliştirme ortamı seçimini serbest bırakırlarsa hafızada hafif, debian bazlı linux distroları ( crunchbang !#, xubuntu, linux mint ) daha güncel ve daha çok pakete erişim sağladıklarından kolaylık sağlıyorlar.

Not: İş yerinde 1 seneye yakın Archlinux kullandım, linux severler için güzel fakat iş açısından makinenin neredeyse tüm kapasitesini kullandığınızı bilmenin rahatlığı haricinde herhangi bir katkısı olmuyor.

permanent link

cevaplandı: 07 May '13, 01:15

nurettin's gravatar image

nurettin
2.2k2441
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 08 May '13, 00:24

Kod geliştirme ile uğraşıyorsanız kolay konfigürasyon daha önem kazanıyor. O yüzden özellikle paket yönetimi araçları kolay yönetilebilen / güçlü olan dağıtımlar tercih edilebilir. Detaylı ayar işleri ile ve konsolla fazla boğuşmadan çalışma ortamınızı hazır edersiniz (örn: Ubuntu). Sistem yöneticisi açısından ise herşeyi teker teker yazarak yapacağınız her komutu ince eleyerek adım adım ilerleyeceğiniz bir model gerekir. (örn: Debian) Öğrenim aşamasında bunlar iyi. Şirket ortamınızda ise büyük ihtimalle Red Hat Enterprise ile haşır neşir olursunuz.

permanent link

cevaplandı: 09 May '13, 11:36

ertuncefeoglu's gravatar image

ertuncefeoglu
7705719
cevap kabul oranı: 20%

Linuxa yeni başladıysan önce daha userfriendly bir sistemle başlamalısın. Ubuntu yada mint olabilir. Bunlar daha az sorun çıkartan ve kullanımı daha kolay olan sürümlerdir ve daha kolay alışırsın linuxa. Programlama bilgin varsa BASH SCRIPTING konularına bakarak linux hakkında daha derin bilgiye sahip olabilirsin ve böylece aslında linux dağıtımlarının hiçbir farkı olmadığını ve temelde aynı olduklarını anlayarak tüm sistemleri kullanmaya başlayabilirsin. Ama ilk defa linux kullanmak için ubuntu yada mint öneririm.

permanent link

cevaplandı: 09 May '13, 02:33

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152956
cevap kabul oranı: 17%

Ubuntu tabiki hem destek hem stabil olmasi hem de güncelleme alması acisindan çok iyi ancak open SUSE suru benim hoşuma gitti görseli daha az ve daha hizli calisiyor düşük sistemlerde.

permanent link

cevaplandı: 28 Eki '14, 17:14

zidan650's gravatar image

zidan650
375465260
cevap kabul oranı: 77%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×48
×42

Soruldu: 21 Eyl '12, 14:35

Görüntüleme: 1,790 kez

Son güncelleme: 28 Eki '14, 17:14

powered by BitNami OSQA