Merhabalar, ben ilerde Bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Bu sene Lise 2'ye geçtim ve bilişim bölümünü seçtim. Fakat öğrendiğim kadarıyla bilgisayar mühendisi olabilmek için sayısal bölümünde olunması gerekiyormuş. Bilişim bölümünde bilgisayar mühendisi olunamaz mı?

soruldu: 22 Eyl '12, 06:18

dbayraktar's gravatar image

dbayraktar
36368
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 23 Eyl '12, 02:52

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

Ben şu anda Endüstri Meslek lisesinde okuyorum fakat bir kaç gün sonra başka bir okula gideceğim. Orada teknik lise de bilişim bölümünü okuyacağım. Teknik Lise'de okumamın bir sakıncası olmaz değil mi? Yani meslek lisesine göre iyi midir?

(23 Eyl '12, 03:37) dbayraktar dbayraktar's gravatar image

Genel olarak daha iyidir, tabi okuluna da bağlı. Öncelikli olarak iş sende bitiyor, okulda değil, bunu söylemek isterim.

(23 Eyl '12, 03:39) UsTa UsTa's gravatar image
1

Peki, herkese yorumları için teşekkür ederim. Şimdiden sıkı çalışmaya başlasam iyi olacak..

(23 Eyl '12, 07:10) dbayraktar dbayraktar's gravatar image

UsTa, genel olarak varolan koşul ve şartları oldukça iyi anlatmış. Herşey sizde biter, nereyi bitirdiğiniz değil, neyi bildiğiniz önemlidir. Bugün çok iyi bir X üniversitesinden mezun olduğunuzda bile size sadece mülakata çağrılma önceliği sağlar.. Mülakatta bilginiz konuşur ;) Kısacası Title'a takılmayın, siz kendinizi geliştirmekten yana olun..

permanent link

cevaplandı: 24 Eyl '12, 03:13

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k63999
cevap kabul oranı: 18%

Endüstri meslek liseleri, Teknik liseler vs. alan olarak sayısaldır. Endüstri meslek okuyorsan fen, matematik gibi alanlarda ders saatleri biraz kısıtlı, ama diğer türlerdense (Teknik, Anadolu Teknik gibi), ders saati olarak fazla fark yok. Anadolu Teknik ise hiç yok. Üniversitede açılan hangi ders olursa olsun, sonuçta o dersin eğitimi veriliyor. Olağan, normal bir çalışmayla geçemeyeceğin ders yok. Şimdilerde Teknik Öğretmen yetiştiren Teknik Eğitim Fakülteleri kapatılarak yerlerine Teknoloji Fakülteleri kurulması kararı alındı. Bu fakültelerin kuruluş ülküsü teori yanında pratik kaabileyete de sahip mühendisler yetiştirmek. Meslek okullarında okuyanlar için bu bölüm kontenjanlarında %60 pay ayrılmış durumda. Bu bölümlere yine MF4 puan türünden alıyorlar, fakat %60 pay ayrımından dolayı yine meslek liselilerle yarışmış oluyorsun. Yani bence MF4 türü olması bir dezavantaj değil.

Son olarak; Teknoloji Fakültelerindeki alanınla ilgili mühendislik programlarını seçersen (Yazılım mühendisliği, Bilgisayar mühendisliği) %60 özel kontenjan ve öncelik seni bekliyor.

Yok ben geleneksel mühendislik programları seçmek istiyorum dersen çok ufak puanın kırılıyor. (Diğer alanlar için de böyle; yani mimarlık, tıp, vs vs)

İşini bilen meslek liseli her zaman bir adım öndedir. Çünkü çocuk yaşlarda elinde bir mesleğin vardır. Ağaç yaş iken eğilir.

permanent link

cevaplandı: 22 Eyl '12, 20:01

UsTa's gravatar image

UsTa
2.0k925
cevap kabul oranı: 20%

Üniversitede malesef derslerin temeli anlatılmıyor. Örneğin benim okuduğum üniversitede lisede gördüğümüz konular baştan anlatılmadı. Onun üzerine birşeyler anlatıldı. O konuları bilmeyenler o dersten kaldı. Diğer üniversitelerde öyle olmayabilir o konuda bilgim yok. 3. Sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiym. 2 yılda matematik elektronik vs derslerde baya zorlandım.

(23 Eyl '12, 02:53) omerozkan omerozkan's gravatar image

Meslek liselerine MTOK denilen kontenjan açılıyor orası doğru. Sanırım buralara YGS puanı ile yerleşiyorlar. Ama 1 yıl intibak sınıfında normal liselerde gösterilen matematik, fizik gibi dersler veriliyor sonra 1.sınıfa geçiyorsun. Muafiyet sınavı var mı detaylı bilmiyorum.

(23 Eyl '12, 02:53) omerozkan omerozkan's gravatar image
1

Danıştay kararıyla MTOK kontenjanları da MF4 puan türünden öğrenci kabul ediyor. Üniversite ortamında zaten herşeyin ABC sinin öğretileceği beklenilmemeli. Alırsın bir kitap oturur çalışırsın, araştırırsın, bu böyledir. Endüstri Meslek lisesi okuyorsan fen bilimleri dersleri saatlerinin az olduğu doğrudur. Fakat Teknik Lise ve Anadolu Teknik liseleri için bu böyle değil.

(23 Eyl '12, 03:13) UsTa UsTa's gravatar image
1

Teknoloji fakültelerine eğer M.T.O.K kontenjanından girdiysen, bilimsel yeterlilik sınavına giriyorsun, başarılı olursan 1. sınıftan başlıyorsun, başarısız olursan fen bilim derslerinden eksiklerini tamamlamak üzere hazırlık programına alınıyorsun.

(23 Eyl '12, 03:14) UsTa UsTa's gravatar image

Her gün yeni bir düzenleme geldiği için şu an sistemin ne durumda olduğunu tam bilmiyorum. Ben anadolu lisesi mezunuyum, ÖSS 2009'da sayısal 2 bölümünden girdim. Bilişim bölümü sanırım teknik liselerde var. Eğer öyleyse anadolu teknik veya teknik liselerden benim bildiğim sistemde mühendislik kazanmak zor, sebebi de anadolu liselerine verilen ek puanın verilmemesi diye biliyorum.

Eğer halen bu sistem geçerliyse önce bir yüksekokula, oradan ayrı bir sınavla fakülteye yerleşmeniz gerekecek. Gönül ister ki bilgisayar mühendisliği okuma hayali olanlar daha liseden en azından temel eğitimi alabilsin ama görüyorsunuz..

permanent link

cevaplandı: 22 Eyl '12, 07:33

ersinyildiz's gravatar image

ersinyildiz
2.9k31439
cevap kabul oranı: 29%

Bilişim bölümü, Endüstri meslek, anadolu teknik, teknik liselerde var. Ben okulu değiştirip teknik liseye gideceğim. Ama çoğu kişi bilgisayar mühendisliği için sayısal bölümü MF'den falan bahsediyor. MF hakkında falan hiç bilgim yok :S

(22 Eyl '12, 07:39) dbayraktar dbayraktar's gravatar image

Bilgisayar mühendisliği'nde matematik, elektronik, fizik vs gibi derslerin olacak. Eğer o derslerin temelini lisede kavrayamazsan üniversitede çok zorlanırsın. Ayrıca LYS sınavında da teknik liselerde görmediğin derslerden sorular olacak. Bilgisayar mühendisliği MF-4 puanı ile öğrenci alıyor. Okuldan bağımsız bu dersleri öğrenirim diyorsan sınavda işine yarayabilir ama üniversitede bu sefer zorluk çekersin. Bu yüzden matematik derslerinden sürekli kalan arkadaşlarım var. Karar yine sana ait. Teknik liseden mezun olup üniversitede bahsettiğim dersleri geçebilmen de mümkün. Ama benim tavsiyem lisede sayısal/fen bilimleri bölümünü okumandan yana. Ben de anadolu lisesi mezunuyum ama lisede de hobi olarak programlama ve web tasarıma ilgi duymuştum. Bu arada bildiğim kadarıyla yeni sisteme göre okul puanının etkisi yok dolayısıyla katsayı farkı da yok.

permanent link

cevaplandı: 22 Eyl '12, 15:15

omerozkan's gravatar image

omerozkan
87581528
cevap kabul oranı: 9%

Bilgisayar Mühendisliği'ne geçmen için öncelikle liseden mezun olunca Bilgisayar Programcılığı MYO okuman lazım.Sonrasında Dikey Geçiş Sınavı'na girerek mühendisliğe geçiş yapabilirsin..

permanent link

cevaplandı: 23 Eyl '12, 04:11

mehmettanlak's gravatar image

mehmettanlak
89466
cevap kabul oranı: 0%

1

Bu şekilde de yapabilirsin. Bu dolaylı bir yol. Olağan olanı doğrudan MF4 puan türünde kazanman. Yani "liseden mezun olunca Bilgisayar Programcılığı MYO okuman lazım" değil.

(23 Eyl '12, 05:01) UsTa UsTa's gravatar image

Ayrıca çoğu üniversite DGS ile kazananları tekrar 1. sınıftan başlatıyor. Diğer üniversitelerin de yerleştirme puanları yüksek. Bence de LYS daha doğru.

(23 Eyl '12, 07:17) omerozkan omerozkan's gravatar image
  1. sınıftan başlatma hakları pek yok. 1 sene intibak olur genelde o kadar.
(23 Eyl '12, 07:53) UsTa UsTa's gravatar image
1

İntibak geçen sene kaldırıldı. Bizim okulda DGS ile gelip geçen sene 1. sınıf şu an 2. sınıf okuyan öğrenciler var. Bazı okullar 3. sınıftan başlatıyor. Bazıları 3'ten başlatıp 1. ve 2. sınıfın derslerini de ekliyorlar. Okula göre değişiyor.

(23 Eyl '12, 08:34) omerozkan omerozkan's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×13
×3

Soruldu: 22 Eyl '12, 06:18

Görüntüleme: 14,532 kez

Son güncelleme: 20 Kas '14, 15:48

powered by BitNami OSQA