Basit olarak bir araç takip sistemi yapmak istersek bu işin alt yapısı nedir?

Gps ve gprs olması ve gprs üzerine sanırım genelde python ile yazılmış bir dil ile verilerin aktarılması yeterli diye biliyorum.

Tabi bu işin birde GIS tarafı var en basitinden google maps kullanarak nasıl yapılabilir?

Bu süreci daha teknik olarak veya makaleler ve örnek donanımlar sunarak açıklıyabilir misiniz?

Kolay Gelsin!

soruldu: 29 Eyl '12, 16:06

Alp's gravatar image

Alp
873304447
cevap kabul oranı: 18%


Makale ve örnek donanımdan ziyade ufak bir tecrübemi paylaşabilirim. İlk olarak takip edilecek aracın konum bilgisine ihtiyaç vardır. Bu bilgiyi elde etmede genelde iki yöntem kullanılmaktadır. Birincisi araca monte edilen cihazları kullanmak ikincisi ise herhangi bir akıllı telefon, el terminali, vb. kullanmaktır. Araca monte edilen cihazlar genelde GPRS ya da SMS ile GPS konum bilgisini tanımlandığı şekilde bir adrese gönderir. Bu adres bir sunucu, başka bir terminal, vb. olabilir. Bunun için bir operatörden cihaz üzerinde kullanılması için sim kart temin edilmesi gerekebilir. Zira cihazın internet bağlantısına ihtiyacı vardır. Sim kart ile çalışan cihazlar mevcut. Monte edilmiş cihazların kullanımı sürecin otomasyonunu sağlamakta ve sürücü / kullanıcı etkenini ortadan kaldırmaktadır.

İkinci yöntemde araçta bulundurulacak bir akıllı telefon, vb. yoluyla yine GPRS ya da SMS ile GPS konum bilgisini göndermektir. Sürücü / kullanıcı kendisi de veri gönderebilmektedir bu yöntemde.

Her iki yöntemde de verinin gönderimi cihazlar üzerinde çalışan yazılımlar ile sağlanır. Bu yazılım terminal benzeri cihazlarda genelde satınalındığında mevcuttur. Ya da kendiniz böyle bir veri gönderimini tetikleyici yazılım geliştirebilirsiniz.

Aracın konum bilgisini elde ettikten sonra bunu saklamanız, işlemeniz ve göstermeniz gerekiyor. Google Maps kullanımı elbette mümkün fakat günlük sorgu miktarı ve projenin diğer ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sayısallaştırılmış bir harita çözümü de seçebilirsiniz. Bununla beraber seçtiğiniz çözümle bağlantılı uygulama geliştirme çatıları da mevcut (MapXtreme JAVA gibi).

Hem veri gönderen cihazlar üzerinde hem de veriyi saklayıp işleme tarafında cihazın ve çözümün sınırları içerisinde istediğiniz programlama dilini kullanabilirsiniz.

Harita sayısallaştırma için MapInfo, veritabanı için PostGIS, uygulama geliştirme için Java kullanmıştık. Ayrıca yakın zamanda LocationBox gibi çözümlerde ortaya çıktı harita taraflı işlerden kurtulmak istenilirse.

permanent link

cevaplandı: 01 Eki '12, 02:44

root's gravatar image

root
30839
cevap kabul oranı: 0%

Aslında işin elektronik ve sistemsel yazılım tarafına hakim oldugumu söylüyebilirim. Haritalama kısmını biraz daha açabilirmisiniz?

(05 Eki '12, 11:31) Alp Alp's gravatar image

Haritalama kısmı aslında tamamen koordinatların anlamlandırılması ve işlenmesi ile alakalı. Örneğin +40° 47' 0.48", +29° 27' 15.91" gibi bir koordinat için X Binası bilgisi o koordinata iliştirilmiş bir veridir. Dolayısıyla bir koordinatlar katmanı ve üzerinde veri katmanları şeklinde düşünülebilir.

Google Maps için noktalar üzerinde çıkan bilgiler vb. haritanın bu şekilde anlamlandırılması ile elde edilir. Bu şekilde veri katmanlarını bir veribanına yüklemek ya da oradan okumak bir yöntem olabilir. Ya da çeşitli formatlarda bu şekilde katmanlı haritalar kullanmak söz konusu olabilir.

(10 Eki '12, 06:22) root root's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×2
×1

Soruldu: 29 Eyl '12, 16:06

Görüntüleme: 2,027 kez

Son güncelleme: 10 Eki '12, 06:22

powered by BitNami OSQA