Önelikli olarak sormak istediğim herhangi bir programda mail göndermek için smtp sunucusu ayarları kaydedilirken bu smtp bağlantı ayarları doğru mu bağlantı sağlanabiliyor mu şeklinde bir kontrol yapmak mümkün mü? Mesela gmail smtp sunucusunu kullanmak için smtp.gmail.com ve port 465 yazıldığı halde kullanıcı hesabı yada şifresi yanlış yazılmış olursa (ki şifreler genelde * ile gösterildiğinden yanlış yazılma ihtimali yüksek) bu durumda "smtp sunucusuna bağlanılamıyor" şeklinde bir uyarı verdirmek mümkün mü? Mümkünse nasıl yapılır bu iş?

İkincil sorum ise bu kontrol PHP 'deki SwiftMailer kütüphanesi ile mümkün mü? Bir olası çözüm: Mail gönderme kodları ile deneme maili göndererek smtp sunucuya bağlanılıp authantication sağlanıp sağlanamadığını kontrol ettirmek. Bu durumda mail gönderme metodu bir değer return eder ve bu döndürdüğü değer smtp bağlantısı başarılıysa 1 yoksa 0 gibi bir yapıdadır. Bu return değeri ile anlaşılabilir fakat bu durumda kontrol için mutlaka deneme maili gönderilmesi gerekmektedir.

Son hali ile: Herhangi bir programlama dilinde smtp bağlantı ayarı yapıldığında yukarıdaki çözümden farklı olarak deneme maili göndermeden bağlantı kontrolü yapılabilir mi?

NOT: aşağıdaki çözüm smtp server kontrolü mü yapıyor yoksa gönderilecek e-posta adresi geçerli mi değil mi kontrolünü mü yapıyor?

http://www.webdigi.co.uk/blog/2009/how-to-check-if-an-email-address-exists-without-sending-an-email/smtpvalidateclassphp/

soruldu: 19 Eki '12, 04:23

numankaraaslan's gravatar image

numankaraaslan
1.8k253749
cevap kabul oranı: 19%

değiştirildi: 19 Eki '12, 04:38


Sorunun 1. kısmı:

Evet, deneme maili göndermeden bağlantı kontrolü yapılabilir. Java ile nasıl yapıldıgı buradaki kodlarda var. Mantığı, Transport.send() ile mail göndermek yerine Transport.connnect() ile baglantıyı başlatmak. Transport.connect() başarılı olmazsa AuthenticationFailedException hatası fırlatılıyor.

Sorunun 2. kısmı için:

SwiftMailer dökümanı demişki:

A connection to the SMTP server will be established upon the first call to send().

send() kullanmadan bağlantı başlatmak için sunulan metod var mı bulamadım.

permanent link

cevaplandı: 20 Eki '12, 09:09

Mesut's gravatar image

Mesut
60721017
cevap kabul oranı: 25%

teşekkür ;) aradığım cevap buydu. başka dillerde bu kütüphaneleri yazanlar düşünmüş bu kontrolü ama swift yazanlar düşünmemiş yada yapamamış :S

(20 Eki '12, 12:17) numankaraaslan numankaraaslan's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×11
×6

Soruldu: 19 Eki '12, 04:23

Görüntüleme: 876 kez

Son güncelleme: 20 Eki '12, 12:17

powered by BitNami OSQA