TeamViewer'ı biliyorsunuzdur. ID ve şifre ile bir bilgisayar diğer bir bilgisayarı yönetebiliyor. ID ve şifre için uygulama bir sunucuya bağlanıyor sunucudan bilgileri alıyor. Arka planda çalışan sistem nasıldır? Biraz karıştırdım, soket programlama çıktı karşıma. Soket programlamaya baktım, local üzerinden veya ağ üzerinde sabit IP adresi ile anlatılıyor. İnternete açıldığında, araya bir çok router giriyor burdaki bağlantı nasıl, neye göre kuruluyor?

soruldu: 14 Kas '12, 15:19

x2tr's gravatar image

x2tr
415101622
cevap kabul oranı: 11%

değiştirildi: 15 Kas '12, 00:57

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


Temviewer 'ın tam yapısını bilmiyorum ama verilen id ve şifre ile diğer teamviewer arasında bağlantı kuruluyor. Bu bağlantı UDP ile veri gönderimi esasına dayanıyor. Daha derine inresek, temviewer soket ile bağlantı kuruyor. Bu soket ile IP adresi ve PORT bilgisi taşınıyor. Bu taşınan bilgiler ise teamviewer ın şifre ve id numarası. Karşı bilgisayara bu paket bilgi gönderiliyor. Artık okyanus mudur kıta mıdır, router dan router a switch den switch e yönlenerek karşı bilgisayara varan bu paket, yine soket vasıtasıyla açılıyor. Hani ip den ve porttan gelmiş id ve şifresi nedir program bu verileri alıp değerlendiriyor. Bağlantı başarılı ise ekran görüntüsü yine soket ile gönderilip karşı taraftan alınmaya başlanıyor. Aynı şekilde teamviewer gibi internet üzerinden haberleşme programları da yada uzak masaüstü bağlantı programları da soket programlama yapıyor. Soket programlamayı belli bir ip adresi ve port üzerinden stream şeklinde bilgi alınıp göndeirlmesi şeklinde özetleyebiliriz. C# için de Java için de sınıfları mevcut. Soket programlama ile belki kendi teamviewer benzeri programınızı bile yazabilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 15 Kas '12, 02:24

numankaraaslan's gravatar image

numankaraaslan
1.8k253749
cevap kabul oranı: 19%

IP, port ve stream kısımlarını az çok anladım. Anlamadığım kısım, ip dinamik olduğu zaman paket ulaşımını nasıl sağlıyor. Bir çok router, switch üzerinden geçecek olan paketin yönlendirme bilgisini nasıl bulabiliriz?

(15 Kas '12, 05:27) x2tr x2tr's gravatar image

statik ip durumu bildiğim kadarıyla internet servis sağlayıcısıyla falan anlaşarak oluyo. yani aslında dinamik ip 'yiz zaten. dinamik ip olma durumu teamviewer ı nasıl etkiliyor bilmiyorum. ama zaten soket programlama sizin ip bilginizi içeridği için ve gideceği adres de bir ip adresi olduğu için router 'dan router 'a aktarılıyor teamviewer ın bu konuda yapması gereken bişey yok. bunun için de yani yol bulma işi çeşitli yöntemler mevcut. gönderdğiniz ve aldığınız paketler hangi routerlardan switchlerden geçmiş onu gösteren programlar da mevcut sanırım.

(15 Kas '12, 06:06) numankaraaslan numankaraaslan's gravatar image

benzer bi program üzerinde calısıyorum su günlerde. Bildiğim kadarıyla team viewer gibi programlarda birinin pc sini yönetecekseniz eger paket iletişimi direk siz ve karşı pc arasında olmuyor.İçersinde sizin, karşı nın adresleri ve bazı özel bilgiler içeren bir paket once server a gider.server adreslere gore 2 pc yi ilişkilendirilir.Yani aslında bizim static ip almamızın bi onemi yok.Ancak eger 2 pc yi arada server olmadan iletişime geçirecekseniz her 2 pc ninde statik ip alması yanısıra modem de bazı ayararda yapmalısınız(wan-lan geçişleri)

permanent link

cevaplandı: 17 Kas '12, 08:19

Sheriff's gravatar image

Sheriff
12691116
cevap kabul oranı: 28%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1

Soruldu: 14 Kas '12, 15:19

Görüntüleme: 1,480 kez

Son güncelleme: 17 Kas '12, 08:19

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA