üstatlar merhaba. ben yazılıma ilgili, yönetim bilişim sistemleri okuyan bir vatandaşım. hedefim yazılım alanına yönelmek. şu an python ile çalışıyorum (gerçi vizelerden pek fırsat bulamıyorum) . geçen gün bir yerde denk geldim, adamın biri boğaziçi ybs mezunu olduğu halde iyi sayılmayacak bir maaşla işe başlamış. benim okuduğum üniversite ise atatürk üniversitesi. bölümü isteyerek geldiğim halde içime bir kurt düştü. bölüm avrupada çok bilinen bir bölüm olmasına rağmen türkiyede pek bilinmiyor. sizce yazılım sektöründe önemli olan insanın ne bildiği midir yoksa diploma mıdır? yani sizce boşuna mı okuyorum ben şu an? kafam çok karışık.

soruldu: 15 Kas '12, 07:59

muhendisyarisi's gravatar image

muhendisyarisi
1121
cevap kabul oranı: 0%


sizce yazılım sektöründe önemli olan insanın ne bildiği midir yoksa diploma mıdır?

IPhone'u sattiran ilk etapta icinde ne oldugu degildir. Satin alan bu aracla Yalan Dünya Emir'in dedigi gibi serin (cool) olma faktörünü ön planda tutar. Yani önemli olan dis görüntüdür. Senin de piyasada talep görebilmen icin ye kürküm ye misali güzel bir ambalaj icinde kendini sunman gerekir. Paketin icinde ne oldugu ilk etapta önemli degildir. O ambalaj senin diplomandir. Bazi insanlarin yani is verenlerin dikkatini cekebilmek icin ambalajinin güzel olmasi gerekir, yani diploman olmadan senin farkina bile varmazlar ya da varmak istemezler. Güzel ambalajinla dikkat cektikten sonra, o ambalajin icinden ne cikarttigin önemlidir, yani neler bildigin.

Piyasada yetkin programci sikintisi oldugu sürece is verenler ambalaja bakma kibiri göstermezler. Bu durum piyasada programci bollugu bas gösterene kadar devam eder. 2001 senesinde böyle bir durum yasandi. DotCom balonu patladiktan sonra bircok programci issiz kaldi. Akabinde sadece diploma sahibi olanlar daha kolay is bulabilmisti.

Hülasi-kelam bilgi sahibi olmak ön planda olmali, ama ambalaj da üvey evlat muamelesi görmemeli.

EOF (End Of Fun) Özcan Acar

permanent link

cevaplandı: 15 Kas '12, 15:20

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

Diploma, sertifika, firmalarin tavsiye mektuplari, universitelerin basari belgeleri ve buna benzer seyler yazilim dunyasinda bir dereceye kadar etkili olabilir ama nereye gorusmeye giderseniz gidin size ilk soracaklari sey daha once hangi projelerde calistin, neler programladin olacaktir !!!

Bence gercekci olalim, dunyada hicbir kaliteli firma diplomasina, basari belgelerine bakip bir programciyi ise almaz! Yazdigi projelere, kullandigi teknolojilere ve kodlarina bakarak ise alir. Universiteyi birincilikle bitirmis ama hayatinda hic bir projeye kod yazmamis birisini mi ise alirsiniz yoksa daha once bircok projede calismis aktif bir programciyi mi?

Programlama sektoru diplomayla degil, basariyla bitirilmis pratik projelerle calisan bir sektordur! Diplomayla is basvurularini degerlendirip onlarca bilgisayar muhendisini ise alan firmalar kendi gelistirdikleri projelerin 3 tane universite ogrencisi tarafindan cok daha kisa surede gelistirilip piyasada milyonlarca dolara yatirimci buldugunu gorunce akillari baslarina gelecektir -:)

Universite okumali mi peki derseniz kesinlikle evet, ama universiteye gidince programci olunmiyacagini, kisisel caba ve gayretle, azimle, dogru teknolojileri ogrenerek, kendinizi gelistirerek cok iyi programci olabileceginizi gözden kacirmayin.

permanent link

cevaplandı: 17 Kas '12, 16:29

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Basit bir örnek verecek olursam. Bugün Turkcell gibi bir şirkette oldukça kalifiye bir eleman olmasına rağmen arkadaşım kadroya geçemiyor. Sebep, diplomanı al öyle gel diyorlar.Bu hali ilede hem ekonomik hemde statü olarak dezavantaj yaratıyor.

Ek olarak OutSource kavramı ile hep haşır neşir olursunuz tavsiye etmem.

permanent link

cevaplandı: 16 Kas '12, 06:27

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k639100
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 16 Kas '12, 07:07

Universitede okurken çalışmaya başladım, çalıştığım için okulu aksattım ve sonunda atıldım. Askere gittim geldim, af ile tekrar geri döndüm şu anda "hobi" olarak universiteyi bitirmeye çalışıyorum. Bu süreç içerisinde gsm operatöründe, bankada, 10000+ çalışanı olan uluslararası 2 firmada çalıştım. Hiç kimse bana "neden diploman yok" diye sormadı. Çalıştığım ortamda iş arkadaşlarım tarafında da herhangi bir ayrımcılık görmedim hiç. Bu yüzden kendi kişisel tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki işinizi öncelikle severek yaptıktan sonra yetkinlik/yeterlilik ardından geliyor. Yetkinlik olduktan sonra da yazılım sektörü bu konuda en az sorun yaşayacağınız sektördür kanımca.

permanent link

cevaplandı: 15 Kas '12, 14:14

_____'s gravatar image

_____
146117
cevap kabul oranı: 0%

yazılım uzmanlığı kursuna giderek de iyi bir yazılımcı olunabilir mi ?

permanent link

cevaplandı: 27 Oca '14, 04:05

sinem's gravatar image

sinem
13224
cevap kabul oranı: 0%

Kişinin kendisinde biten bir durum.İyi bir kurs + Azim + İstek ile yapılmayacak birsey yoktur diye düşünmekteyim

(28 Oca '14, 16:45) Polymorphism Polymorphism's gravatar image

Üniversitedeki bir hocamın söylediği şu cümlelere aynen katılıyorum. Diplomalı bir yazılımcı olarak yazılımda usta-çırak ilişkisinin ve kişisel tutkuların mesleki gelişimde daha önemli olduguna inanıyorum.

"20-30 yıl içinde kurulu düzende bir eğitim kurumu kalmayacağına inanıyorum. Halen hiç kimse size diplomanızı sormuyor. Emin olabilirsin ki, her kim olursa olsun tutkusu tutsaklığından büyük olan herkes başarılı olabilir. Bunun için bir diplomaya ihtiyacınız yoktur. Ben buna inanıyorum." (M.Osman Ünalır)

permanent link

cevaplandı: 30 Oca '14, 02:00

grknsfk's gravatar image

grknsfk
13117
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69

Soruldu: 15 Kas '12, 07:59

Görüntüleme: 2,292 kez

Son güncelleme: 30 Oca '14, 02:00

powered by BitNami OSQA